GeriEkonomi Ekstra nakitimiz olsa yerli otoyu çoktan yapardık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekstra nakitimiz olsa yerli otoyu çoktan yapardık

Ekstra nakitimiz olsa yerli otoyu çoktan yapardık
refid:21589191 ilişkili resim dosyası

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, yerli otomobille ilgili açıklamalar yaptı.

Kibar, baştan beri yerli marka otomobil fikrine sıcak baktığını, Türkiye'nin bunu çoktan yapması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de yerli marka otomobil yapılmasına ilişkin bizler de bazı çalışmaları yapıyoruz. Ortaklarımızla değişik alternatifler üzerinde müzakere ediyoruz. Ben her zaman söylüyorum, benim elimde eğer ekstra bir nakit kaynağım olsaydı çoktan yapardık. Altyapım zaten var.
Ortağımızla değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Nihai kararı almadan hiç bir zaman şunu yapıyoruz diye ortaya çıkmıyoruz. Olumlu olabilmesine çalışıyoruz. Dünyadaki bir çok ülkede ana sanayi yeni ürün geliştirmelerinde dahi kendi menşeli noktalarının dışına çıkmadığı bir ortamda biz bu çalışmaları müzakere edebiliyoruz.”

Kibar, otomotiv sektöründeki son ÖTV artışının, bu yılki toplam pazar talebini yıl sonuna kadar biraz daha yukarıya çekebileceğini ifade ederek, 2013 yılının ilk çeyreğinde sektörde oluşabilecek talebin, bu yılın son çeyreğine kayacağını anlattı.

Otomotiv sektöründe işi beklentiye bırakmamak gerektiğine işarete eden Kibar, “Bir şey yapılacaksa, kamu da ne yapacaksa bir an önce yapmalı. Otomotiv sektöründe beklenti çok kötü. Beklenti daha büyük sıkıntılara sebep veriyor. Artıracaklardı, artırdılar. İyi oldu erken yapmaları. Gecikmesinden daha iyi oldu. Çünkü öbür türlü beklentiler ve dengesizlikler daha fazla oluyor. Krizde de aynen, iyileşme döneminde de aynen. Bu yıla münhasır model yılı uygulaması nedeniyle aralık ayında otomotiv satışlarının çok gerileyeceğini düşünüyorduk ancak şimdi aralık ayında pazarın daha iyi gideceğini düşünüyoruz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle