Ekonomist'ten tiraj rekoru: 63 bin

Hürriyet Haber
24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HÜRRİYET Dergi Grubu'na bağlı haftalık Ekonomist Dergisi, 10'uncu yılını tiraj patlamasıyla kutluyor. 9 yıl boyunca, zaman zaman aktüalite dergilerinden bile fazla satan Ekonomist, 1999 yılının son sayısında 41 bin 750 adet olan satışını 30 Ocak'ta ise 63 bine çıkardı.

İLK kez 6 Ocak 1991 tarihinde okurlarıyla buluşan ve geçtiğimiz ocak ayında 10 yaşına basan Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı haftalık ekonomi dergisi Ekonomist, 2000 yılının ilk beş haftasında satış rekorları kırdı. 9 yıl boyunca, zaman zaman aktüalite dergilerinden bile fazla satan Ekonomist, 1999 yılının son sayısında 41 bin 750 adet olan satışını, 16 Ocak'ta 49 bin 483, 23 Ocak'ta 61 bin 28, 30 Ocak'ta ise 63 bine çıkardı.

Bu son satışlarla, ekonomi dergileri alanında, tüm zamanların rekorunu kıran Ekonomist, piyasadaki 4 aktüalite dergisinin toplamından daha çok satarak ulaşılması güç bir rekor kırdı. Ekonomist'in yayın hayatına başladığı 1991 yılında, dört adet ekonomi dergisi olduğunu belirten Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Türkdönmez, o dönemde bu dergilerin toplam tirajının da 30-40 bin arasında olduğunu söyledi. Ekonomiye farklı yaklaştıklarını ve ekonomideki gelişmeleri son derece yalın bir dille aktardıklarını belirten Türkdönmez, 10 yıllık bir periyod içinde, kitlesel bir ekonomi dergisi standartlarına ulaştıklarını söyledi.

BORSANIN ETKİSİ

Bugün Türkiye'de toplam 6 ekonomi ve borsa dergisi yayınlandığını ve toplam satışın 160 bini bulduğunu belirten Türkdönmez, ‘‘Ekonomist, tek başına 60 bini geçerken, diğer 5 derginin toplam satışı 100 binin altında kaldı’’ dedi.

Türkdönmez, özellikle borsaya ilginin artmasıyla birlikte okur sayısının da arttığını belirterek, ‘‘Ekonomist bir borsa dergisi olmamasına rağmen, borsaya ilginin artmasıyla okur sayısı da arttı. Çünkü Ekonomist'in haber, araştırma, tahmin ve yorumları, borsaya yeni giren kesimlerin de ilgisini çekti. Her hafta ekonominin ve borsanın nabzını tutan haberlere yer verdi. Tüm bu unsurların birararaya gelmesi, Ekonomist'i 60 binin üstünde satışlara ulaştırdı’’ diye konuştu.

Borsa haberlerinde, yatırımcılara yön veren bilgilerin yanısıra, kısa zamanda çok kazanma hayali kuran, hayati birikimlerini borsaya yatırmak isteyenleri dikkatli ve sağduyulu olmaya çağırdıklarını belirten Türkdönmez, sağlam bir hisse seçildiğinde, borsanın uzun vadede herkesi sevindirebileceğini vurguladıklarını söyledi.

YATIRIMCI OKULU

Sık sık, ‘‘Evinizi, otomobilinizi satarak borsaya girmeyin’’ uyarısında bulunduklarını belirten Türkdönmez, ‘‘Borsayla yeni tanışan okurlarımız için dergimizin sayfalarında ‘‘Yatırımcı Okulu’’ açtık. Çoğu yatırımcı, kafasında oluşan soruların yanıtlarını, o haftanın Ekonomist'inde buldu. Verdiğimiz kitapçıklarla da, okurlarımızın bilgi eksikliğini karşılamaya çalıştık’’ dedi.

Ekibimiz Fenerli, ama Cim-Bom gibi rakipsiziz

ÇIKTIĞI günden 2000 yılı şubat ayına kadar ekonomi dergileri arasındaki liderliğini sürekli koruduklarını belirten Ömer Türkdönmez, ‘‘Ekonomist ekibinde Fenerbahçeliler ağır bassa da, benzer performansı şu sıralar sadece Galatasaray'da görebiliyoruz. Ekonomist üstüste 10'uncu kez şampiyonluğa giderken GS ise üstüste dördüncü kez şampiyonluğa gidiyor’’ esprisiyle, Ekonomist'in başarısını Galatasarayl'ın performansına benzetti.

Ekonomist'in tiraj seyri

<ı>Yayın haftası Tirajı

1999 yılı son sayısı 41.750

16 Ocak 2000 49.483

23 Ocak 2000 61.028

Amacımız ‘sıfır’ hatalı yayıncılık

TÜRKİYE'deki en zeki okur, ekonomi okurudur'' diyen Ömer Türkdönmez, Ekonomist'in günlük gazetelerle yarışmasının sırrını da şöyle anlattı:

‘‘Yazarken herşeyden önce rakamlara hakim olmanız gerekiyor. Ekonomi dergiciliği aşırı dikkat isteyen bir iş. Zaten bizim ana hedefimiz sıfır hata ile dergi yapabilmek. Ayrıca, günlük gazete temposunda, piyasaları takip etmeniz şart. Gündemin en önemli konularını kapak çalışması veya haber olarak verebilmek için, ekonomik ve siyasi gelişmelerden dakikası dakikasına haberdar olmalısınız. İşte Ekonomist'in haftalık dergi olmasına rağmen, günlük gazetelerle yarışmasının sırrı burada yatıyor.’’

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı