GeriEkonomi Ekonominin kilit ayı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonominin kilit ayı

Türkiye, bu ay öncelikle IMF'yle 2004'e kadar uzanacak yeni programın niyet mektubunu gönderecek. Arkasından, Hükümet ve Meclis, IMF'ye verilen sözlerin tutulması için hızla çalışacak. Bu anlamda ocak ayı, krizden çıkışın kapısını aralayacak kilit özelliğini taşıyor.

Yeni Stand-by Programı'nın Uluslararası Para Fonu (IMF) yönetiminde kabul edilmesi; TBMM, Hükümet ve ekonomi yönetiminin bu ay göstereceği performansa doğrudan bağlı. Hükümet, bugünlerde Washington'a ‘resmen’ gönderilmesi beklenen Niyet Mektubu'na koyduğu ‘kilit’ nitelikteki taahhütlerle, Ocak ayı için kendini zor bir sınava soktu.

Bir dizi yasal ve idari düzenlemeler yapılarak gerçekleştirme sözü verilen bu taahhütlerin, söz verildiği gibi hayata geçirilip geçirilmemesi; ayın ikinci yarısında toplanması beklenen IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun kararında doğrudan rol oynayacak.

MECLİS'İN ÖDEVLERİ

BANKACILIK MEVZUATI: Sermaye yeterlilik oranı yüzde 8'in altındaki bankalara devlet katkısı başta olmak üzere, bankacılık mevzuatında köklü değişiklikler yapan tasarının, TBMM Genel Kurulu'nda bu ay görüşülerek kabul edilmesi gerekiyor. Devlet Bakanı Kemal Derviş, bu yasanın yeni program için ‘ön koşul’ niteliğinde olduğunu açıklamıştı.

KAMU İHALE MEVZUATI: Kamu İhale Yasası ve kamu İhale Sözleşmeleri Yasası olarak ikiye ayrılan mevzuat değişikliğinin yine ayın 15'ine kadar TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşması gerekiyor.

TÜTÜN KANUNU: Tütün ekim alanlarını sınırlayarak, piyasayı özel sektöre açan tasarının Genel Kurul'daki görüşmeleri henüz tamamlanmadı.

HÜKÜMETİN ÖDEVLERİ

VERGİ REFORMU PLANI: Bazı vergi türlerini tek çatı altında toplayacak Özel Tüketim Vergisi, Mali Milat'a ilişkin değişiklikler başta olmak üzere ‘vergi reformu planı’nın bu ay Bakanlar Kurulu'nda onaylanması gerekiyor.

750 ŞUBE KAPATILACAK: Ziraat ve Halkbankası'nda tpolam 750 şubenin kapatılması ve personel sayısının azaltılmasına ilişkin Eylem Planı'nın Bakanlar Kurulu'nda bu ay görüşülmesi bekleniyor.

YABANCI SERMAYE: Doğrudan yabancı sermaye girişinin arttırılmasına dönük yapılacakları listeleyen Eylem Planı'nın, bu ay Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmesi gerekiyor.

ELEKTRİK SÖZLEŞMELERİ: Elektrik sektöründe varlık satışına geçebilmek için, İşletme Devri Hakkı sözleşmelerinin askıya alınarak, projelerin feshedilmesi bunun için de Bakanlar Kurulu'nun karar alması gerekiyor.

Kamuda gönüllü emeklilik kapsamında, bu ay ortasına kadar 15 bin çalışanın emekli edilmesi veya emekliliğine ilişkin bildirimlerin yapılmış olması gerekiyor.


Ecevit'e üstü kapalı suçlama


SERMAYE yeterliliği düşük bankaların kurtarılmasına ilişkin önergenin satıraralarında, Başbakan Bülent Ecevit'i üstü örtülü olarak suçlayan bir ifadenin gizlendiği ortaya çıktı. Önerenin böyle bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu anlatan ‘gerekçe’ bölümünde, aynen şu ifade yer aldı:

Bankaların bütün taahhütleri ve yükümlülüklerinin Devlet garantisi altında olduğuna dair Hükümet tarafından 2000 yılı sonunda yapılan açıklama nedeniyle, sorunlu bankaların tasfiyesi cihetine gidilememektedir.

Bankaların bütün yükümlülüklerinin karşılanmasını sağlamak için, mali bünyesi zafiyet içinde bulunan bankaların yönetim ve denetimin TMSF'ye alınmasından başka yol kalmamakta, bu durum ise önemli ölçüde kamu kaynağının kullanılmasını gerektirmektedir.

Bankacılık sistemindeki yansıması, sermaye yetersizliği olarak ortaya çıkan durumun gerek kamu maliyesine yüklediği külfetin belirli ölçüler içinde tutulması, gerekse mali sektör genelinde ortaya çıkalibeclek sistemik riskin bertaraf edilebilmesi bakımından çözümlenebilmesi için ek önhlemlere ve bu doğrultuda yasa değişikliğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Başbakan Ecevit, 2000 Kasım'ında yaşanan krizden sonra, 6 Aralık tarihinde, dönemin ‘bankacılıktaki mevduat garanti sisteminin devam ettiğini’, bankacılık sektörüne açılan kredilerin de Hükümet güvencesi altında olduğunu açıklamıştı. O dönem yabancı bankaların, Türk bankalarına olan ‘kredi line’larını tekrar açmaları için yapıldığı belirtilen bu açıklama nedeniyle, daha önce Merkez Bankası'nca duyurusu yapılan tasarruf mevduatındaki 50 milyar liralık garanti sınırlaması yürürlüğe sokulamamıştı.


Para Programı açıklanacak


MERKEZ Bankası, bu ay içinde Para Programı'nı, Başkan Süreyya Serdengeçti'nin deyimiyle ‘örtülü’ biçime dönüştürülen enflasyon hedeflemesi politikasını belirleyecek ve etkileyecek unsurları açıklayacak. Enflasyon hedeflemesi içinde, son yağışlar nedeniyle zarar gören tarım alanları nedeniyle sebze-meyve fiyatlarında yılın ilk yarısı için beklenen artışlar ve bu artışların fiyat endekslerine yansıması da bir faktör olarak yer alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle