GeriEkonomi Ekonomik kriz Nobel Ödülleri’ni de vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomik kriz Nobel Ödülleri’ni de vurdu

EKONOMİK kriz Nobel Ödülleri’nde de etkisini hissettirdi.

Alfred Nobel Vakfı Başkanı Michael Sohlman, küresel ekonomik kriz nedeniyle vakfın mal varlığının beşte birini kaybettiğini belirterek, “Bu yıl belki de son kez her dalda 10 milyon Kron (1.437 milyon dolar) vereceğiz. Gelecek yıllarda ödüllere kaynak bulmada zorluk yaşayabiliriz” dedi.

Fırtınada yol aldık

Alfred Nobel Vakfı Başkanı Michael Sohlman, 2010’dan itibaren Nobel Ödülleri’nin bütçesinde yüzde 25’lik bir kesintiye gidilebileceğini belirterek, “Elbette küresel finans krizinin etkileri nedeniyle ödül kazananlara önümüzdeki yıllarda dağıtacağımız parayı azaltmamız gerekebilir. Gemimiz biraz su alsa da fırtınada yol aldık” dedi. Sohlman, küresel ekonomik kriz nedeniyle vakfın mal varlığının beşte birini kaybettiğini vurgulayarak, durumun iyileşmeye başladığını sözlerine ekledi.

Obama zirveden gelecek

Michael Sohlman bu yıl ödüller dışında gala ve ödül töreni harcamaları için 17.5 milyon dolar ayırdıklarını belirterek “Galayı Stockholm’de yapacağız, ödüller ise Oslo’da verilecek. Nobel Barış ödülü için ABD başkanı Barack Obama Kopenhag zirvesinden buraya gelecek” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle