GeriEkonomi Ekonomide sürpriz gelişme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomide sürpriz gelişme

Ekonomide sürpriz gelişme
refid:13140772 ilişkili resim dosyası

Sanayi üretim rakamları ekim ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 6.5 oranında artış gösterdi. Analistler ekim ayında sanayinin yüzde 2-3 arasında daralmasını bekliyordu. Uzmanlar, ekim ayındaki bu artışın büyük bir sürpriz olduğunu belirtiyor.

Sanayi üretimi, bir önceki yılların aynı ayına göre bakıldığında geçen yılın ağustos ayından itibaren ilk kez büyümüş oldu. Bu da sanayinin kriz döneminde ilk kez artıya geçmesi anlamına geliyor.

Öte yandan ekimde sanayi üretimindeki artış, eylül ayına göre de yüzde 13.7 olarak kaydedildi.

EN YÜKSEK ARTIŞ ARA MALI İMALATINDA

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2009 yılı Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre Madencilik ve Taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.6, Elektrik, Gaz ve Su sektörü endeksi ise yüzde 6.4 artış gösterdi.

Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre en yüksek artış ise yüzde 11 ile ara malı imalatında görüldü.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin en kötüyü geride bıraktığını ve bir iyileşme  yaşandığını belirterek, önümüzdeki dönemde de ihracatın, sanayi üretiminin,  istihdamın ve büyümenin artacağını öngördüklerini bildirdi.

Büyükekşi, şunları  kaydetti:

"Bizim 1 Kasım'da ihracatta açıkladığımız çıkışın, TÜİK Sanayi Üretim Endeksi ile  desteklendiğini de görüyoruz. İhracat kayıt rakamları ekonomideki gelişmelerin  pusulası konumundadır. Türkiye ekonomisindeki iyileşme sürmektedir. Kasım ayında  da ihracat artışı sağladık. 2009 yılının son çeyreğinde pozitif büyüme  beklediğimizi ifade etmiştik. Açıklanan veriler de bizim bu yöndeki beklentimizi  desteklemektedir. Türkiye en kötüyü geride bıraktı, bir iyileşme yaşanıyor,  önümüzdeki dönemde de ihracatın, sanayi üretiminin, istihdamın ve büyümenin  artacağını öngörüyoruz.

Önemsediğimiz önemli bir gelişme de, ana sanayi grupları içerisinde en  yüksek artışın yüzde 11 ile ara malı imalatında görülmesidir. TİM olarak, krizin  başından beri cari açık sorunun çözülmesi için ara malı üretimini yurt içinde  geliştirmemiz gerektiğini, krizin bu konuda bir fırsat olduğunu ifade ettik. Bu  bağlamda, kur düzeltmesiyle gelen bu krizin bir fırsat olarak görülmesi  mümkündür. Zira kur düzeltmesi ile daha önceki dönemde dışarıya kaçan bir miktar  üretimin içeriye dönebileceğini görmüş olduk. Sanayi üretim artışını sürekli ve  istikrarlı kılmanın en önemli unsurunun ve aracının ihracat artışı olduğu bir kez  daha ortaya çıktı. Türkiye sanayi üretiminde artışını ve büyümesini yine ihracat  artışı ile sağlayacaktır. Önceki dönemlerden farklı olarak, ithal girdi yerine  bunu yerli üretim ile yapmamız gerekiyor. Burada da en kritik faktör, rekabetçi  kur desteğidir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle