GeriEkonomi Ekonomi yönetimi IMF için Prag'a gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi yönetimi IMF için Prag'a gidiyor

HAZİNE'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal başkanlığındaki heyet, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için bugün Prag'e gidiyor. Önal, Prag'da IMF Başkanı Hörst Kohler'le ikili görüşme de yapacak.

EKONOMİ Yönetimi, bugün Devlet Bakanı Recep Önal başkanlığında kalabalık bir heyetle, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları'nın yapıldığı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a gidiyor.

Bir hafta Prag'da kalacak olan heyette; Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, Hazine Müsteşar Yardımcısı Ferhat Emil, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Aydın Karaöz, Genel Müdür Yardımcısı Melih Nemli, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Süreyya Serdengeçti, Şükrü Binay, Dış İlişkiler Genel Müdürü Ömer Altay, Ekonomist Kürşat Kunter, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Durmuş Öztek, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cihan Terzi yer alıyor.

Devlet Bakanı Önal, yarın Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Hörst Kohler ile biraraya gelecek. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Johannes Linn ile de randevusu olan Önal'ın, Başkan James Wolfensohn ile de görüşmesi bekleniyor. Önal ile Demiralp'in temaslarında, stand-by programıyla desteklenen ekonomik programın sekiz aylık sonuçlarının yanısıra, ağırlıklı olarak 2001 yılı bütçe hazırlıklarının gündeme gelmesi bekleniyor. Yapılacak görüşmelerde IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli de yer alacak.

Heyetin Dünya Bankası yöneticileriyle yapacağı temaslarda ise yapısal reformlardaki uygulamalar değerlendirilecek. Bu çerçevede kamu bankalarının özerkleştirilmesine ilişkin KHK'yle ilgili son durum ve düzenlemenin içeriğinin de tartışılması bekleniyor.

BANKACILARLA TOPLANTI

Ekonomi yönetiminin Prag'daki temasları sırasında, Merkez Bankası Başkanı Erçel ile başkan yardımcıları Serdengeçti ve Binay; uluslararası banka ve finans kuruluşlarının temsilcileri ve yatırımcılar ile program kapsamında uygulanan kur politikaları konusunda bilgilendirme toplantıları için biraraya gelecek. Merkez Bankası heyetinin görüşeceği çok sayıda banka arasında Deutsche Bank, ABN Amro Bank, Dresdner Bank, Paribas, Merrill Lynch, Citibank, JP Morgan yer alıyor.

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in bir ödül törenine katılacağı Prag'da, Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tunaboylu da bir resepsiyon verecek. Çarşamba günü verilecek resepsiyonda, Türk delegasyonunun yanısıra, büyükelçilik ve uluslararası misyonun yanısıra, Türkiye'nin muhabir bankalarının yöneticileri katılacak.

Dünya Bankası: Yoksulluk zenginleri de vuruyor

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, ‘‘Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki uçurum sadece yoksulları değil, zenginleri de tehdit ediyor’’ dedi. Wolfensohn, ‘‘Eğer biri bana 70 milyar dolarlık çek verirse, yoksul ülkelerin borcunu silerim’’ diye konuştu.

ÇEK Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da binlerce globalleşme karşıtının gösterileri altında yapılan Dünya Bankası Zirvesi'nden tam da eylemcilerin gönlüne göre bir mesaj çıktı: ‘‘Zengin ve yoksul ülkeler arasındaki uçurum sadece yoksulları değil, zenginleri de tehdit ediyor.’’ Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, dün yaptığı konuşmada, global yoksulluğun giderek zengin ülkeleri de tehdit etmeye başladığını belirterek, ‘‘Yoksulların daha da fakirleşmesi, dünyanın neresinde olursa olsun istikrarsızlık riski yaratan bir faktördür’’ dedi.

Dünya Bankası ile IMF'nin önümüzdeki hafta yapılacak yıllık toplantısı arefesinde konuşan Wolfensohn, dünyada oluşan GSMH'nin yüzde 80'lik bölümünün dünya nüfusunun yüzde 20'si tarafından kontrol edildiğini belirterek, ‘‘Bu tür sosyal dengesizliklerin mutlaka ortadan kaldırılması gerekiyor’’ dedi.

Wolfensohn, Prag zirvesinde ana gündem maddesinin yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele olduğunu söyledi. Dünya Bankası'nın yoksul ülkelerin borçlarını silmekte isteksiz davrandığı yolundaki eleştirileri de yanıtlayan Wolfensohn, ‘‘Eğer biri bana 70 milyar dolarlık çek imzalarsa borçları silebiliriz. Ama böyle bir şey olacağı yok. Bu yıl sonunda borç indiriminden yararlanacak ülke sayısını iki katına, yani 20'ye çıkaracağız’’ dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle