'Girişim fabrikatörleri' deneyimlerini paylaştı

Hürriyet Haber
14.10.2015 - 17:00 | Son Güncelleme:

Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Girişim Fabrikası tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Kurum içi Girişimcilik Konferansı” 14 Ekim 2015 tarihinde Swissotel İstanbul’da gerçekleşti.

Konferansta sektörlerinde lider kurumlardan uzman konuşmacılar, yaptıkları yeniliklerle şirketlerine rekabet avantajı sağlayan uygulamaları, yön gösterici deneyimlerini, mevcut stratejileri sorgulatacak yeni trendleri katılımcılara aktardılar.

Kurumiçi Girişimcilik Konferansı’nda hızla değişen dünya dinamiklerine şirket olarak uyum sağlamak için çalışanların yeni fikirler geliştirmesi ve bu fikirlerin şirket adına bir ürün ya da hizmet olarak hayata geçirilmesinin kurumların inovasyon performanslarını yükseltmeleri açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

Açılış konuşmasını Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur’un yaptığı konferansta katılımcılar, GE Ventures, Koç Holding, TEB, Vodafone, Market Gravity, Garanti Bankası, MasterCard, Vestel Ventures gibi ekonomiye yön veren lider kurumların üst düzey temsilcilerinden; “Kurumiçi Girişimcilik” konusunda son trendleri, yeni uygulama modellerini ve vizyonlarını dinleme fırsatı buldular. Konferansa olan ilgi her geçen yıl artarken, bu yıl 80 farklı kurumdan 200'ün üstünde katılımcı büyük bir ilgiyle takip etti.

3. Kurumiçi Girişimcilik Konferansı’nın açılış konuşmacısı Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur konuşmasında “Şirketlerin başarılarını uzun vadede devam ettirebilmeleri için kurucularının işi kurup büyütürken uyguladığı ve çekirdek ekiplerine yansıttığı mantalitenin şirket tepe yönetimlerince sahiplenilmesi gerekiyor. Profesyonellerin yönettiği şirketlerde bir yandan kurumsallaşmanın gereklerini yerine getirirken bir yandan da bu kurucu mantalitesi ile hareket etmelerini sağlamak kolay olmuyor.” dedi.

YABANCILARA YOĞUN İLGİ
Bu yılki konferansın yabancı konukları da büyük ilgi gördü. İngiltere’nin önde gelen “Büyüme Strateji Danışmanlık” şirketi Market Gravity’den Robin Scarborough, “Şirket İçindekilerin İnovasyona Bakışı ve Şirketiniz için Çıkaracağınız Dersler” başlığında bu konuda global kurumların çok çarpıcı örneklerini aktarırken, GE Ventures Küresel İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Brian Selby ise GE Ventures ve GE Fastworks ile ilgili dünyadan ve Türkiye’den uygulama örnekleriyle çalışmalarını paylaştı.
ÇALIŞANLARI FARKLI DÜŞÜNMEYE YÖNELTİN
Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin ise kapanışta yaptığı özet konuşmasında; Türkiye’de bu alanda yapılan ilk ve tek etkinlik olan konferansı geleneksel hale getirmenin gurunu yaşadıklarını belirterek çalışanlardaki girişimci ruhu ortaya çıkarmak için yeni fikirlerin rahatlıkla paylaşılabileceği girişimcilik platformlarının oluşturulmasının önemine dikkat çekti. “Kurumiçi girişimciler, üst yönetime hayallerini gerçekleştirmelerinde yardım eden değişim ajanlarıdır. Özellikle üst yönetim, çalışanları farklı düşünmeye yöneltmeli, düşündüklerini ifade edecek ve onları test edecek imkanları onlara sağlamalı. Çalışanlarını motive etmeli ve onlar için özgürlük alanları yaratmalı” diyen Elgin “Çalışanlar da sadece mevcut işlerine odaklanmak yerine, işlerinin etrafındaki diğer süreçleri sürekli gözlemlemeli ve tekrarlanan problemleri, karşılanmayan ihtiyaçları çözmek için fikirler üretmeli. Fikirleri geliştirmek için takım arkadaşlarını ikna etmeli, her şeyi şirketten beklemeden işi en hızlı yoldan test etmeli.” şeklinde konuştu.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı