GeriEkonomi Ekonomi hattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi hattı

SSK hastaneleri devri Anayasa Mahkemesi'nde

CHP
, bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait sağlık birimlerini Sağlık Bakanlığına devreden 5283 sayılı Yasanın kısmen iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. CHP’nin açtığı davanın dilekçesini Anayasa Mahkemesi'ne CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol götürdü. Anadol, yasanın vatandaşların hastanelerde yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için hazırlandığı belirtilmesine karşın asıl amacın hastanelerin özelleştirilmesinin yolunun açılması olduğunu belirtti. Toplam 125 CHP milletvekilinin imzasını taşıyan dilekçede; 5283 sayılı Yasa’nın hukuk anlayışına ters düştüğü belirtildi. Dilekçede, "SSK’nın mülkiyetindeki işçi ve işveren primleri ile edinilen sağlık birimlerinin, asıl sahiplerinin iradesi dışında, mülkiyet hakkı gasp edilerek Sağlık Bakanlığına devredilmesinin öngörüldüğü" iddia edildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı'na 'derin' sorgu

AVRUPA
Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet hakkında, Citigroup'un geçen ağustos ayında yaptığı tartışmalı AB bono ticaretiyle ilgili olarak, "tam ve derin" soruşturma yapılıyor. Trichet'ın konuyla ilgili yorumları, Avrupalı üst düzey politika belirleyicileri tarafındanyapılan ilk değerlendirme oldu ve Avrupa yönetimleriyle arasındaki yapmacık ilişkiyi onarmak için çaba gösteren Citigroup'u ciddi anlamda rahatsız etti. ECB Başkanı mali piyasalarda doğruluğun esas olduğuna gönülden inandığını söyleyerek, "Piyasanın adil ve doğru çalışabilmesi için büyük bir payımız var" dedi. Citigroup'un Ağustos ayında, pan-Avrupa MTS elektronik sisteminde dağıtarak gerçekleştirdiği bono satışı 12 milyar Euro değerindeydi.

ATO: Tabela vergisinde yüzde 40 bin artış var

ANKARA
Ticaret Odası, ‘Dükkanın alameti farikası, caddelerin ışıklı yıldızları’ tabelaların, sahiplerinin başına dert olduğunu, ilan ve reklamlara dönük milyarları bulan vergiler yüzünden tabelaların tek tek söküldüğünü bildirdi. Ankara Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, tartışmanın kaynağında, Belediye Gelirleri Yasası'nda ilan-reklam vergilerinin alt ve üst limitleriyle yeniden belirlenmesinin olduğu, ancak asıl sorunun, Belediyelerin, tarifelerde belirtilen taban ücretler yerine tavan ücretleri baz alıp, bu rakama ‘asma’ ve ‘tahsis’ ücreti adı altında yeni yükler eklemesiyle meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, bu rakamların geçen yıla göre, yüzde 9 binlerden yüzde 40 binlere varan vergi ve harç artışlarını ortaya koyduğunu, bunun esnaf ve sanatkarı ayağa kaldırdığı vurgulandı.

Jabra'nın bluetooth kulaklıkları Türkiye'de

KABLOSUZ
iletişim çözümleri pazarında faaliyet gösteren firmalardan Danimarka merkezli Jabra, üretilen son ‘bluetooth kulaklıkları’nı tanıttı. Jabra Ülke Müdürü ve Yeni Pazarlar Sorumlusu Vincent Pena, 1993'te kurulan Jabra'nın, 2003'te yaklaşık 100 milyon dolara ulaşan cirosuyla dünyanın en hızlı büyüyen şirketleri arasında yer aldığını söyledi. Jabra'nın cep telefonu kulaklıklarının, hem bluetooth teknolojisine sahip mobil telefonlarda, hem de bluetooth özelliği içermeyen telefonlarda kullanıldığını anlatan Pena, Jabra teknolojisinin Türkiye distribütörlüğünü de Tesan İletişim'in üstlendiğini kaydetti.

Damga pulu yapıştırmak tarih oldu

DAMGA
Vergisi'nde, pul yapıştırılarak ödeme usulü kaldırılarak, makbuz karşılığındaki ödeme şekli asıl ödeme usulü olarak belirlendi. Maliye Bakanlığı'nın ‘Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Tebliğe göre, makbuz karşılığı ödemelerde damga vergisi, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen mükellefler, kurum ve kuruluşlar tarafından bir ay içinde düzenlenen kağıtların vergisi, ertesi ayın 20. günü akşamına kadar vergi dairesine bir beyannameyle bildirilecek ve 26. günü akşamına kadar ödenecek.

Paris'te Türk firmasının standından elbise çalındı

PARİS
Uluslararası Hazır Giyim Fuar'ında yeni kreasyonlarını sergileyen Bosca Tekstil’in 2006 için hazırladığı modellerden üçü standdan çalındı. Rusya, Amerika, Japonya, İspanya, İsviçre, İngiltere ve İrlanda gibi dünyanın 15 ülkesinde temsilcisi bulunan şirketin sahibi İsmail Bosca, ‘Uzun çalışmalar sonucu 15 kişilik bir ekiple hazırladığımız yeni modelleri fuarda sergiledik. Maalesef bu modellerden en çok beğenilen üçü standımızdan çalındı. Bunları başka ülkelerde üreterek piyasaya sürüyorlar. Biz Paris dışında Moskova, Londra, Tokyo, Osaka ve Madrit gibi büyük kentlerde yapılan fuarlara katılıyoruz. Nereden nereye geldik, eskiden fotoğraf çekilerek model hırsızlığı yapılıyordu şimdi anlık dalgınlıklardan yararlanılarak gerçek modelleri çalıyorlar’ dedi.

Türk portakalına Rum yasağı kalktı

AB
Komisyonu'nun geçen yıl kabul ettiği KKTC ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ticareti belirleyen Yeşil Hat Tüzüğü genişletildi. AB Komisyonu'nun baskısı üzerine Rumlar, KKTC'nin en büyük ihraç ürünü narenciyenin kendi topraklarında satılmasına izin verdi. AB Komisyonu ile Rumlar arasında varılan anlaşmaya göre, Kıbrıslı Türkler narenciyenin yanısıra bal ve balık gibi hayvansal ürünleri de Rum kesimine satabilecek. Rum kesiminden KKTC'ye gelen turistler ise, beraberlerinde 2 paket sigara 1 litre alkollü içki ve 135 Euro'luk mal satın alabilecek.

5’inci taksit nema başvurusu 7 Şubat’ta

TASARRUFU
Teşvik Hesabı 5. taksit nema ödemeleri için toplu başvurular, 7 Şubat Pazartesi gününden itibaren Ziraat Bankası’na yapılacak. Önceki taksit ödemelerinde olduğu gibi, kurum ve işyeri aracılığıyla talepte bulunan hak sahiplerinin ödemeleri, 5. taksit ödemelerinin başlamasını takiben en geç 3 gün içinde yapılacak. Kurumu aracılığıyla başvurmayan hak sahipleri, eskiden olduğu gibi bir aylık takvim içinde sıralarını bekleyecek.

THY 6 yıl için 2 Airbus kiralıyor

TÜRK
Hava Yolları (THY), iki adet A321/200 uçağı kiralıyor. THY’den Borsa’ya gönderilen açıklamada, şirketin yönetim kurulu toplantısında, Boullioun ve Mitsubishi leasing firmalarınca teklif edilen sırasıyla 2003 yılı imalatı MNS 2060 ve 2000 yılı imalatı MSN 1233 seri numaralı 2 adet A321/200 uçağının kiralanmasına karar verildiği belirtildi. Uçakların, 15 Nisan 2009’a kadar ve 6 yıl süreyle kiralanacağı bildirildi.

Araç muayenesi özelleşmesine Rekabet onayı

REKABET
Kurulu, araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesine onay verdi. Kurul, Özelleştirme İdaresi’nin araç muayene istasyonları ile ilgili başvurusunu Rekabet Yasası’na göre değerlendirdi ve izin verdi. Konuya ilişkin iznin ÖİB’ye gönderildiği belirtildi. Araç muayene istasyonları özelleştirmesinde, aralarında İstanbul’un da bulunduğu Türkiye’nin kuzeyindeki illeri kapsayan birinci bölge için en yüksek teklif 300 milyon 250 bin dolar, ikinci bölge için en yüksek teklif ise 313 milyon 250 bin dolar olmuştu. Her iki ihalede de en yüksek teklifi, Akfen-Doğuş-TüvSüd Ortak Girişim Grubu vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle