GeriEkonomi Ekonomi durdu borç erteleme yetmez, 5 yıl faizsiz kredi verilsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekonomi durdu borç erteleme yetmez, 5 yıl faizsiz kredi verilsin

Ekonomi durdu borç erteleme yetmez, 5 yıl faizsiz kredi verilsin
refid:19083077 ilişkili resim dosyası

Depremin vurduğu Van’da, ekonomi de durdu. VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu, bankaların kredi borçlarının ertelemesinin yanı sıra sanayicilere faizsiz kredi verilmesi için çağrı yaptı. Nadiroğlu, “Krediler 3 ay erteleniyor ama bize 3 ay yetmeyecek. Bankalar bize 5 yıl faizsiz kredi desteği versin” dedi.

DEPREMİN vurduğu Van’da, ekonomi de durdu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği şehirde, Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan 62 fabrika üretimini durdurmak zorunda kalırken, ildeki diğer dükkanlarda da ticaret durdu. Yalnızca küçük ölçekli marketlerin gıda ihtiyacını karşılamak için açık olduğu belirtiliyor.

Fabrikalar hasar gördü
Van ekonomisinin merkezi olan Van Organize Sanayi Bölgesi’nde 1200 kişinin çalıştığı 62 fabrika bulunuyor. Ancak bu fabrikalar deprem nedeniyle şu anda üretim yapamıyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanı Mirza Nadiroğlu, fabrikaların filolarının, makine ve ekipmanlarının hasar gördüğünü belirtirken, şöyle konuştu: “Fabrikalarda üretim durdu. Onun dışında Van’daki diğer küçük ve büyük ölçekli işletmeler de kapalı durumda. Bütün işletmelerimiz fiziki anlamda ayakta gözükse de yüzde 60-70 oranında hasar gördü. Şehirde ekonominin çarkı durdu. Van, Doğu Anadolu’da ekonomisi canlı olan ilimiz ancak deprem nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi.”

Faizsiz kredi verilsin
Van’ın kendisini toparlaması için uzun bir süreye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mirza Nadiroğlu, şunları söyledi: “Bazı bankalar bazı kredi borçlarını 2-3 ay erteliyor. Bu çok önemli ancak sanayicimiz için bu süreler yeterli olmayacaktır. Burada bir doğal afet yaşadık. Ekonomi Bakanlığı’mızın da desteğiyle, bankalar sanayicimiz için kredi limitleri açabilirler. Yeni kredi paketleri oluşturabilirler. Özellikle 5 yıllık bir ödeme planıyla, faiz olmadan ve bazı masraflar alınmadan yaralarımızı sarmamız için kredi paketleri çıkarılabilir. Alt ya da üst limitin ne kadar olduğu önemli değil, işletmelerin kapasitesine göre bir limit belirlenir. Ekonominin canlanması için biz bu desteği hem Bakanlıklardan hem de bankalardan bekliyoruz.”

14 milyon lira ihracat
Van, bu yılın ilk 9 ayında 14 milyon 529 bin liralık ihracat yaptı. Sektör bazında incelendiğinde Van’daki en büyük ihracatı ağaç mamülleri ve orman ürünleri ile demir çelik ürünleri sektörleri yapıyor.

Birliği Çağrı Platformu bugün Van’da olacak

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van’da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 23 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) başkanlarıyla birlikte bugün Van’da olacak. Birliğe Çağrı Platformunu’nun 30 Ekim’de İstanbul’da “Sensiz Olmaz” yürüyüşünü planladığını ancak Van’da gerçekleşen depremden dolayı iptal ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Biz büyük yürüyüşümüzü düzenleyerek 74 milyon ‘sensiz olmaz’ diyecektik. Biz yürüyerek kalplerimizi birleştirecektik. Şimdi halkımızın yürekleri Van’daki felaketi aşmak için çarpıyor. Halkımızın acısını yerinde paylaşıp, ihtiyaçları belirleyeceğiz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle