GeriEkonomi Ekobi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekobi

Ekobi

Belediye kartı ve ’canlı çağrı’ 10 milyon dolarlık iş yarattı

FEHİM
Özden ve Murat Verel’in kuryecilikle başlayan girişimciliği, canlı çağrı sistemlerine sahip dev bir ’kartlı üyelik’ sistemi yarattı. Medpower, Köşkkart, Kadıköy, Şişli ve YalovaCard, evlilik paketi gibi projelerle HS Group’un cirosu 10 milyon doları, çalışan sayısı ise 200’ü aştı.

İSTANBUL’da hizmet sektörünün ilginç firmalarından biri haline gelen, Fehim Özden ve Murat Verel’in kurduğu HS Group; 7 gün 24 saat canlı çağrı merkezleri, kurye, SMS, doğrudan mailing, raporlama, veri bankası ve internet gibi araçları kullanarak farklı alanlarda 400 bin kartlı üyelik sistemi yarattı. Medpower, Köşkkart, Kadıköy, Şişli ve YalovaCard projelerini hayata geçiren HS Group’un cirosu da 10 milyon doları aştı.

VERİ TABANI MEKTUBU:

HS Group CEO’su Fehim Özden şöyle başlıyor anlatmaya: "Murat Verel ile kuzeniz. İkimiz de iktisat mezunuyuz. Ben daha önce Altın Rehber ve uluslararası kurye şirketlerinde çalıştım. Murat ise sanayicilik yaptı. Sonra ilk firmamız Rota Dağıtım’ı kurduk. Amacımız yurtiçi global imzalı-imzasız dağıtım yapmaktı. Doğuş Grubu’nda Volkswagen ve Audi’ye ’veri tabanı teminat mektubu’ vererek iş yaptık. Bir süre sonra ’dağıtım işinin ötesinde ne yapabilirizi’ düşünmeye başladık. Aklımıza ’kendi zarfımızı yaratmak’ geldi. Bunun için de en gerekli şey veri tabanıydı. Veri tabanımız oluşmuştu ve çeşitli marketing projeleri yaptık, telemarketinge de girdik."

KÖŞKART’LA 100 BİN ÜYE:

Fehim Özden, şöyle konuşuyor: "5.5 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Beltur’un Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk (şu anda kendisi Başbakanlık Özel Kalemi) ile tanıştık. Hikmet Bey köşklere sadık müşteri yaratmak ve hedef kitleye tanıtım yapmak istiyordu ama tanıtım bütçesi yoktu. Biz de bir proje geliştirdik ve ’Köşkkart’ çıktı. Bu da çağrı merkezli bir projeydi ve şu anda 100 bin üyeli bir sistem olarak yürüyor. Köşkkart üyesi ve konukları yüzde 10 indirim hakkı kazanıyor, doğum günlerinde 5 kişi, evlilik yıldönümlerinde 2 kişi ile sınırlı olmak üzere yüzde 50 indirimli hizmet alıyor. Sevgililer, anneler ve babalar günlerinde indirimleri oluyor. Ücretsiz otopark hizmeti, havalilamından ücretsiz taşıma, uçak ve otobüs biletlerini kapıya teslim v.s. birçok avantajı olan bir müşteri kitlesi oluşturduk."

119 MİLYONA ACİL MÜDAHALE:

Fehim Özden, daha sonra da sağlık ve sosyal hizmet alanlarında boşluk gördüklerini belirtiyor ve 119.5 YTL yıllık aidatı olan sağlık asistance hizmetlerini medpower adıyla pazara sunduklarını söylüyor. Özden, şöyle devam ediyor: "Bu projede de 100 bin üyeyi aştık. Üyemiz yılda bir kez ücretsiz lipit profili testi, göz ve diş muayenesi alabiliyor. Hangi sosyal güvenlik kurumuna bağlıysa ona göre ihtiyacı olan randevular alınıyor. Gerekli olduğu anlarda indirimli refakatçi ve hastabakıcı hizmeti edinebiliyor. Acil müdahale organizyonumuzla da hayati tehlike arz eden durumlarında tam donanımlı acil müdahale ambulanslarından limitsiz ve ücretsiz faydalanıyor. "

Nikahı kıyılana evlilik paketi

HS
Group’un belediyelerle birlikte geliştirdiği bir proje de ’evlilik paketi’. Kadıköy Belediyesi’nde uygulamada olan proje şöyle işliyor: Belediyeye nikah işlemleri için mürcaat eden çiftlere paketin tanıtımı yapılıyor ve isteyen çiftin yerleşim verileri alınarak oturacağı yere göre bir evlilik paketi hazırlanıyor. Beyaz eşyacıdan, mobilyacıya, fotoğrafçıdan, gelinlikçiye, kuaförden ev dekorasyonuna, giyimden gıdaya, mücevherattan cateringe kadar ihtiyaç duyulabilecek birçok VIP firmanın indirim ve avantajları sunulmuş oluyor. Pakette, Arçelik, Ariş Mücevherat, Aygaz, Brillant, Damat Tween, Gümüşsuyu, Kelebek, Migros, Philips gibi firmalar da yer alıyor.

Belediye kartı olanın lastiği bile değişiyor

HS Group’un Kadıköycard projesi de yakında birçok belediyeye yayılacak. Kadıköycard, Kadıköy sakinlerinin profesyonel ve sosyal hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Canlı çağrı merkezle 7 gün 24 saat hizmet veren sistemde sağlık konusunda "Acil durumlarda ücretsiz tam donanımlı ambulans hizmeti, tıbbi danışmanlık, anlaşmalı kurumlarda yılda bir kez ücretsiz göz, diş muayenesi ve lipid profili testi, acil ilaç temini, il sınırları içinde refakatçi ve hastabakıcı hizmeti veriliyor. Ayrıca yurtdışında doktor ve sağlık kuruluşları ile iletişim sağlanıyor ve Kadıköy Belediyesi Sağlık Polikliniği’nde yüzde 25 indirim imkanı sunuluyor. Bunun dışında veterinerlik hizmeti olarak, Kadıköy Belediyesi’ne ait tedavi ve aşılama merkezinden ücretsiz danışmanlık ve hizmetlerden yüzde 25 indirim sağlanıyor. Belediyeye bağlı Moda Sosyal Tesisleri’nde ve Fenerbahçe Kalamış Gençlik Merkezi’nde 2 kişilik yemeklerde evlilik yıldönümlerinde yüzde 50, diğer günlerde yüzde 20 indirim hakkı veriliyor.

Sanal operatör işi Sir Richard gibi yeni zenginler yaratacak

TELEKOMÜNİKASYON
Kurumu’nun yetkilendireceği ’sanal mobil’ operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak, kendi abone sistemini oluşturmaya başlayacak. Böylece, GSM operatörlerine yeni küçük rakipler çıkacak ve aboneler hem farklı hizmetlere hem de ucuzluğa kavuşacak. Telekomünikasyon Kurumu da bu uygulamayla hizmet çeşitliliğini artırarak abonelerin aldıkları birden çok hizmetin tek faturada ücretlendirilmesini, atıl kapasitenin kullanılmasını sağlayacak. Mevcut operatörler şu anda kendilerinden hizmet talep eden sanal operatörleri reddetme hakkına sahip. Ancak yeni düzenleme mevcut GSM operatörlerinin elinden bu hakkı alacak.

YENİ OPERATÖRLER GELECEK:

TEDER (Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği) Başkanı Serhat Özeren, sanal operatörler için lisans verme sürecinin muhtemelen yılın ikinci yarısında başlayacağını belirterek, "10 civarında yeni operatör mobil yaşamda yerini alacak. Sanal operatörler, bir ya da daha fazla GSM operatörünün alt yapısını kullanarak kendi müşteri portföylerini oluşturabilecek ve daha fazla tüketiciye ulaşabilmek için farklı hizmetleri vaad edecekler. Hizmetler farklı alt yapılardan gelecek ancak aboneler sadece kendi sanal operatörleriyle muhatap olacak" dedi.

FUTBOL TAKIMLARI GİRER:

Sanal operatörler konusundaki yasal düzenlemelerin de tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen TEDER Başkanı Serhat Özeren sistemin nasıl işleyeceğini de şöyle özetledi: "Sanal mobil operatörler, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacaklar ve hizmet sunabilmek için en az 1 mobil operatör ile ticari anlaşma yapacaklar. Her operatör kendi abonelerini oluşturacak ve abonelerine numara verecek. Henüz telekomünikasyon sektöründe faaliyette bulunmayan, futbol kulüpleri gibi büyük marketlerin de mevcut müşteri portföyünden yararlanmak için bu işe girebileceği tahmin ediliyor. Sanal mobil operatöre verilecek lisansların 15 yıllık olması planlanıyor. Lisans bedelinin Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH) lisans bedellerinden daha ucuz olması bekleniyor. Rekabet görüşme ücretlerini de indirecek. Uygulama yeni ultra zenginlerin ortaya çıkmasını sağlayacak. İngiliz çılgın milyarder Sir Richard’ın 1999 yılında kurduğu İngiliz Virgin Mobile, sanal GSM operatörü olarak 5 milyon aboneye ulaşmıştı. Virgin Mobile İngiltere’de T-Mobile, ABD’de Sprint ve Avustralya’da da Optus şirketlerinin ağını kullanıyor."

Çukurova’nın Robert Kolejli çiftçisi

ÇUKUROVA
’nın ’Robert’li çiftçisi olarak tanınan Mehmet Yaltır, arazilerinde çilek ve narenciye ürünleri başta olmak üzere, fide yetiştiriciliğini de bilimsel yöntemlerle gerçekleştiriyor. Kırım’dan göç ederek, Adana’nın Ceyhan İlçesi’ne yerleşen ve Çukurova’nın en eski çiftçilerinden olan Yaltır ailesinin temelini 1960 yılında attığı Yaltır Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaltır, tarımda bilimin imkanlarından yararlanmadan kazanç sağlamanın mümkün olmadığını belirtti. Yaltır, şunları söyledi: "Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra 1971’de, o dönemde yüksekokul statüsünde olan Robert Kolej Yüksek Okulu’nun iş idaresi ve iktisat bölümünü bitirdim. Çeşitli ülkelere giderek tarım uygulamalarını yerinde görme fırsatım oldu. Tarımdaki tüm yenilikleri araziye taşıyoruz. Yurt dışından getirdiğimiz fidelerle yöre iklimine uygun, meyve eti sert ve aroması yüksek çilek yetiştirdik. Bu sayede çileğin raf ömrünü uzatarak ihracata dayanıklı hale getirdik. Gerek iklim koşulları, gerekse toprak özellikleriyle Türkiye, AB’nin yaş sebze ve meyva ambarı olabilir. Bunun ilk koşulu bilime ayak uydurmak. Üniversitelerimizin araştırma imkanları mutlaka geliştirilmeli, daha fazla kaynak aktarılmalı."

Ekol’ün Fransızları yüzde 30 büyüyecek

FRANSIZ
Lamy Group’a ait Lacoste, Kenzo, Nina Ricci, Chevignon, Lamy, Louis Felix Lamy, Puzzle, Kipling markalı gözlüklerin Türkiye Distribütörü Ekol Optik, bu yıl yüzde 30 civarında büyümeyi hedefliyor. Ekol Optik ortaklarından Oktay Apaydın, grubun 2005’te dünya genelinde 700 bin civarında gözlük sattığını ve bu yıl dünya genelinde yüzde 10-15 arası büyüyebileceği belirterek, "Türkiye piyasasında ise yüzde 30’lar civarında büyüme bekliyoruz. Halen yurt genelinde 200’den fazla satış noktasında ürünlerimiz satılıyor ve marka olarak Lacoste güneş gözlükleriyle son derece idialıyız" dedi. Apaydın, ultra hafif materyallerin kullanıldığı titanyum optik çerçevelerin müşterilerin büyük ilgisini çektiğini kaydetti. Bu ürünler daha satışa çıkmadan 20 kalite kontrol noktasından geçiyor. Biz 2006 için tüketiciye 160 yeni Lacoste modeli getiriyoruz" diye konuştu.

Üç günde Antalya’daki 30 otele piyano sattı

BURSA
’daki Eker Süt Ürünleri’nin kurucusu ve caz sanatçısı Yusuf Eker, 18-21 Ocak tarihleri Antalya’da yapılan Otel Ekipmanları Fuarı’na piyano standıyla katıldı. Eker Müzik Aletleri firmasının da sahibi olan Yusuf Eker, müzik uğruna sanayiciliği bıraktığını belirterek, "4 günlük fuar süresince, distribütörlüğünü yaptığım Shönberg marka piyanoları, piyanist Lilia Şartova ile birlikte tanıttım. Hedefim özellikle otellerde piyano ile yapılan müzik etkinliklerini artırmak. Fuarda 30 otelden piyano siparişi almayı başardık" dedi. Türkiye’de müzik anlayışının değişmeye başladığını ve sanatsal etkinliklerin önem kazandığını söyleyen Yusuf Eker, ’Her Eve Bir Piyano’ kampanyası başlattıklarını bu kampanya çerçevesinde ayda 360 YTL taksitle piyano satışı yaptıklarını anlatttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle