Ekmek için tek merkezden fiyat belirlenecek

Nuray BABACAN / ANKARA
10.04.2016 - 16:20 | Son Güncelleme:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlığın yeni dönem hedeflerini üç başlıkta topladı. “Toprağın korunması, toprağı bütünleştirilmesi ve toprağın suyla buluşturulması” başlıklarında çalışma başlatan bakanlık, ‘ekmek ve et’ gibi fiyat dalgalanmalarına açık olan ürünler için de farklı model belirleyecek. Atılacak öncelikli adımlardan biri, ‘ekmek fiyatları’ konusunda olacak.

Her ilde birbirinden oldukça farklı uygulanan ekmek fiyatlarının il düzeyinde değil, Türkiye genelinde merkezi bir kurul tarafından belirlenmesiyle ilgili çalışma başlatıldı. Ankara’da, bakanlık, un ve ekmek üretimiyle ilgili birlik ve kurulların katılımıyla oluşturulacak bir üst kurul, iller için fiyat belirleyecek. Kurul maliyet hesabı çıkartarak, ekmek fiyatlarını düzenleyecek.

ETE KONTROLLÜ İTHALAT
Et ithalatı konusunda da bir dizi adım atılacak. Bakanlığın, fiyatları kontrol etmek için geçtiğimiz hafta 50 bin ton et ithalatı için Bakanlar Kurulu’ndan yetki aldığı, ancak bunun gerekli durumlarda kullanacağı öğrenildi. Bakanlık önceki gün bunun 15 bin tonluk bölümü için izin verdi. Et ithalatı eskiden olduğu gibi Et ve Süt Kurumu üzerinden yapılacak. Özel sektörün sınırlı da olsa yaptığı et ithalatına izin verilmeyecek.

TMO SİL BAŞTAN
Bakanlığın üzerinde çalıştığı bir başka proje ise Toprak Mahsülleri Ofisi’nin yapısı olacak. TMO’nun düzenleyici, kural koyucu bur kuruma dönüştürülmesinin planlandığı belirtiliyor. TMO, bu düzenlemeden sonra ‘depoculuk’ yapmayacak. Sadece mahsüllerin depolanmasıyla ilgili kuralları koyup, denetim yapacak. Lisanslı depoculuk yasasının çıkarılmasından bu yana uzun zaman geçmesine rağmen bu işi yapan sadece 9 şirket olduğu saptaması yapıldı. Depoculuğun özel sektör tarafından yapılması, TMO’nun da bu yapıyı kontrol eden bir üst kurum gibi çalışması planlanıyor.

Etiketler: ekmek , fiyat , faruk çelik
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı