Ekinciler: Sivas’tan biz çekilmedik

Hürriyet Haber
27.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) Sivas Demir-Çelik İşletmelerini (SIDEMİR), en yüksek teklifi veren Ekinciler Ortak Girişim Grubu yerine Sivas Ortak Girişim Grubu'na vermesi bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Özelleştirme kapsamındaki SIDEMİR'in ihaleye çıkarıldığı günden bu yana çok kararlı olan Ekinciler Grubu, demir çelik sektöründe de oldukça aktif durumda. 1978 yılından bu yana bünyesindeki Ekçelik ve Ekdemir şirketleri ile sektörde faaliyet gösteriyor. Geçen yıl 740 bin ton demir çelik üretimi gerçekleştiren Ekinciler, bir milyon 650 bin ton ürünü de dünyadaki çeşitli ülkelere pazarladı. Ayrıca İskenderun Demir Çelik'in (İSDEMİR) pik dışındaki ürünlerinin tamamını da Ekinciler'in pazarladığı biliniyor.

Bunları niçin aktarıyorum?

Çünkü sektörde, hatırı sayılır bir paya sahip olan bu grubun, ÖYK'ya SIDEMİR için verdiği teklifi öyle kendiliğinden geri çekmesini inandırıcı bulmuyorum. Bunu Ekinciler Grubu'ndan Ekdış Ticaret'in Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Altaylı'ya sorduk. Altaylı, teklifi geri çekmelerinin söz konusu olmadığını, ÖYK'nın SIDEMİR ihalesinde Sıvaslıları tercih ettiğini söyledi.

KARDEMİR MODELİNE İNANMIYORUZ

Ekinciler Grubu'nun aile dışındaki profesyonellerinden Eyüp Altaylı şunları söyledi:

‘‘İhaleyi kazandığımızı ilk kez televizyondan Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin açıklamalarından öğrenmiş ve çok sevinmiştik. Türkiye'deki demir çelik özelleştirmelerini baştan beri takip ediyoruz. Ciddi olarak SIDEMİR ihalesine de hazırlanıp, girdik. ÖYK'nın istediği bütün taahhütleri yerine getirerek, 10 milyon dolarla en iyi teklifi de biz verdik.

Kazandığımızı duyunca çok sevindik. Sonra Sivaslılar'ın da aynı şartları verdikleri dedikodusunu duyduk. Bize ‘Çekilmeniz söz konusu mu?' diye sordular. 'Hayır' dedik. Fakat bizim için önemli olan bu tesisin ekonomiye kazandırılmasıydı. Karara saygılıyız. Biz alsaydık, daha iyi şeyler yapacağımıza inanıyoruz. Teklifi verip kulis yapmadan bekledik. Bu sonuç karşısında ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Sivaslılar'dan çekilmemizi isteyen de olmadı. Ayrıca federal bir cumhuriyet olmadığımız için, hiçbir şirket, herhangi bir bölgeye ait değil. Kardemir tipi özelleştirmenin ülke ekonomisi için yararlı olacağına inanmıyoruz. Umarız başarırlar. Gerçek anlamda özelleştirme olması gerektiğini düşünüyoruz. İSDEMİR için de üç yıldır çalışıyoruz. Nasıl üretim yapacağımızı bile planladık. Konsorsiyum olarak girilecektir. Fakat hükümetten Sivas'a karşılık İSDEMİR vaadi verilmesi söz konusu değil. Bu çirkin bir dedikodu, ciddiye almıyoruz..’’

Her ne amaçla olursa olsun ÖYK’nın son kararının Sivaslı girişimcileri sevindirdiği ortada. Ayrıca sorun SIDEMİR'i Sivas Ortak Girişim Grubu'nun almış olması da değil. Sivaslılar, bir şekilde bastırdılar ve şirketi aldılar. Fakat bu özelleştirmede asıl seçilen ve izlenen yol zihinleri bulandırıyor. Şimdi sevinçleri yarım kalan Ekinciler Grubu'nun nasıl sevindirileceği merak konusu...


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı