GeriEkonomi Eker: Toptan et 2.5 lira ucuzladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eker: Toptan et 2.5 lira ucuzladı

Eker: Toptan et 2.5 lira ucuzladı
refid:14583742 ilişkili resim dosyası

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, etin toptan fiyatında kilogram başına 2.5 lira düşüş meydana geldiğini bildirdi.

Eker, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ve Marketing Management Institute (MMI) Türkiye tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı”nda yaptığı konuşmada, bugünlerde et fiyatları konusunda yaşanan sıkıntıya değindi. Eker, Türkiye’nin hayvancılık alanında çok büyük mesafe katettiğini belirterek, işletme sayısının 18 bin 500’e ulaştığını, büyükbaş hayvan sayısında da artış olduğunu kaydetti.

1 milyon ton et

Süt üretiminin 8 milyon tondan 12 milyon tona çıktığını, ette de yüzde 15’lik artış bulunduğunu bildiren Eker, yaptırdıkları çalışmaya göre 2 bin 177 bin besi hayvanın ahırda bulunduğunu tespit ettiklerini anlattı. “Bu da yılda 2 dönem hesabıyla 1 milyon ton kırmızı et demektir” diyen Eker, bu miktara koyun ve keçinin dahil olmadığının altını çizdi.Son dönemde besi fiyatlarının yükseldiğini belirten Eker, şöyle devam etti: “Bunu biraz da istismar etmeye kalkışanlar oldu. Bu da tabii fiyatları tüketici aleyhine artırdı. Biz de bütün paydaşları bir araya getirerek bir toplantı yaptık. 2 milyon 177 bin besi hayvanının ahırda olduğuna kimse itiraz etmedi. Bu kadar hayvan varken demek ki birileri elde ettiği kârla yetinmiyor. Bu fırsatı daha fazla kullanmak istiyor. Türkiye’deki üreticinin üretim gücünü muhafaza etmesi, üretimini sürdürmesi bizim amacımızdır. Biz bunun için her türlü fedakarlığı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ama 70 milyon tüketicinin hakkını ve hukukunu da korumak zorundayız. Fiyat inmezse biz müdahale etmek durumundayız.”

İhale 4 Mayıs’ta

ET ve Balık Kurumu, Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan’dan 4 bin 25 ton kasaplık canlı sığırı ithal etmek üzere ihale açtı. İhale 4 Mayıs’da pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İthal edilecek canlı kasaplık sığırlar Angus, Hereford, Montofon, Holstein, Simental ırkı veya melezlerinden, yaşları 16 ay ile 28 ay arasında olacak. Öte yandan Bakanlar Kurulu, Et ve Balık Kurumu’na 7 bin 500 ton sığır eti olmak üzere toplam 23 bin 500 ton et ithalatı yetkisi verdi. Tarife kontenjanı 31 Aralık’a kadar devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle