GeriEkonomi Ek Vergi iptaliyle 200 trilyon uçtu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ek Vergi iptaliyle 200 trilyon uçtu

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Ek Taşıt Vergisi için ‘‘Ciddi vergi kaybı olmaz. Çünkü 30 Eylül itibariyle vatandaşların çoğu vergiyi yatırmıştı’’ diyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan yanıldı. Henüz resmen açıklanmamış eylül ayı verilerine göre, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndan 400 trilyon yerine 200 trilyon lira gelir elde edildi. Ortaya çıkan bu vergi kaybı bütçe hesaplarına, özellikle faiz dışı fazla hedefine olumsuz yansıyacak.

Yüksek Mahkeme'nin kararı, Ankara'da 6. Gözden Geçirme görüşmelerini sürdüren Uluslararası Para Fonu (IMF) heyetinin de bu konuya odaklanmasına yol açtı. IMMaliye bürokratlarından Eylül ayı rakamları konusunda ısrarcı olduğu öğrenildi.

Geçen yıla kadar Maliye Bakanı'nın ay ortasında açıkladığı, bütçe gerçekleşmeleri, son zamanlarda her ayın 10'una doğru kesinleşiyor. Ancak Ağustos ayında beklenenden daha iyi sonuçlar elde edilirken, Eylül ayında aynı tablo beklenmiyor. Çünkü Ağustos rakamları büyük oranda, ‘geçici vergi ödememe dönemiyle çakışmasından’ kaynaklandı. Bu nedenle geçici verginin sağladığı 1 katrilyon liranın üzerindeki gelir, Eylül ayında olmayacak. Buna bir de Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki 200 trilyon liralık kayıp eklendiğinde, eylül sonuçlarının içaçıcı olmayacağı ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle