Ek rezerv kolaylığı 7.5 milyar dolar

Hürriyet Haber
06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan mutabakat çerçevesinde sağlanan miktarın 10 milyar doların biraz üzerinde olduğunu bildirdi. IMF'den ek rezerv kolaylığı (SRF) adı altında 7.5 milyar dolar sağlandı

Demiralp, Başbakanlık merkez binada, Başbakan Bülent Ecevit'in açıklamalarının ardından Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, IMF Avrupa Bölümü Başkanı Michael Deppler ile birlikte yaptığı basın toplantısında, IMF ile yapılan mutabakatı açıkladı.

Program sonunda tek haneli enflasyon olarak ilan edilen nihayi hedefe ulaşmak için çok daha güçlendirilmiş ekenomik ve yapısal tedbirlerin yürürlüğe konulacağını bildiren Demiralp, IMF ile yapılan mutabakatın çerçevesinde sağlanan miktarın 10 milyar doların biraz üzerinde olduğunu kaydetti.

21 Aralık'da para girişi başlıyor

Bu çerçevede, IMF'den ek rezerv kolaylığı (SRF) adı altında 7.5 milyar dolar sağlandığını belirten Demiralp, "bu miktar 21 Aralık'ta yapılacak IMF İcra Direktörleri Kurulu toplantısından sonra belirli bir plan dahilinde hesaplarımıza girecek ve Merkez Bankası rezervlerine eklenecektir" dedi.

Demiralp, öte yandan Dünya Bankası'ndan da daha önce açıklanan 5 milyar dolarlık ülke yardım strateji çerçevesinde kalmak üzere, işlemleri yürütülen toplam 1 milyar dolarlık kredilerin hızlandırılarak Aralık ayı içinde sağlanmasını beklediklerini kaydetti.

Selçuk Demiralp, Dünya Bankası'ndan ayrıca 5 milyar dolarlık kredi kapsamında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na (BDDK) bankaların yeniden yapılanması amacıyla ek bir ilave kaynak sağlanması planlanmaktadır.

Demiralp, hükümet tarafından alınan tedbirlerin iç ve dış piyasalarda ekonomiye olan güveni en kısa zamanda yeniden tesis edilmesi amacını güttüğünü belirtti.

Hazine Müsteşarı, 22 Kasım'dan bu yana mali piyasalardaki çalkantı ve buna bağlı olarak finansal sistemin içine düştüğü durumu aşabilmek için IMF ile mutabakata varıldığını belirtti.

Demiralp, şunları söyledi:

"Ekonomik programa ilişkin tüm tedbirlerin alındığını ve programın başarılı bir şekilde yürütüldüğünü düşündüğümüz bir dönemde ekonomimizin bu şekilde bir baskıya maruz kalması, bir tür dayanıklılık testinden geçmesi, programın uygulanması hususundaki kararlılığı daha da artırma, içinde bulunulan son durum çerçevesinde hükümetçe alınan tedbirlerin iç ve dış piyasalarda ekonomimize olan güveni en kısa sürede yeniden tesis etmek amacını gütmektedir.

Sayın Başbakanımızın açıkladığı tedbirler, hükümetin siyasi kararlılığına bir defa daha dikkati çekmekte ve uygulanan ekonomik programdan hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini göstermektedir."

Türkiye'ye güven duyuluyor

Demiralp, uluslararası kuruluşlardan sağlanan yüklü miktardaki imkanların da bu kuruluşların ülke ekonomisine, hükümete ve ekonomik çerçeve içinde yürütülen politikalara duydukları güveni bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

Selçuk Demiralp, şöyle dedi:

"Programın uygulanmakta olduğu son bir yıl içinde elde edilen başarılar ve kaydedilen gelişmeler hiç şüphe yok ki uluslararası desteğin harekete geçirilmesinde en önemli rolü oynamıştır.

Özellikle mali sektörün rehabilitasyonu konusunda alınan tedbirler, orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisini çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmayı amaçlamaktadır. Ekonomik programın nihai hedeflerinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Program sonunda tek haneli enflasyon olarak ilan edilen nihai hedefe ulaşmak için çok daha güçlendirilmiş ekonomik ve yapısal tedbirler yürürlüğe konulacaktır."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı