Ehliyet ve pasaportta bağış zorunlu oluyor

Soner GÜREL/ANKARA
27.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Polis Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı (TPTGV) bağış toplaması yasaklanan vakıf ve dernekler listesinden Danıştay kararı ile çıkarılınca emniyet, pasaport, ehliyet ve silah ruhsatlarında yeniden "zorunlu bağış" dönemini başlatıyor.

Kamu kurum ve kuruluşları ile bağlantılı dernek ve vakıfların bağış toplamasını engellemek için 21 Ocak 2004 tarihinde çıkarılan 5072 sayılı kanunla TPTGV gibi onlarca vakfın bağış ve yardım alması yasaklanmıştı. Genel bütçe ile karşılayamadığı silah, bina onarımı, araç gibi alımlarını TPTGV aracılığı ile yapan emniyet, vakfın gelirlerinin kesilmesi üzerine büyük zorluk çekince konuyu mahkemeye taşımıştı. Ankara 7. İdare Mahkemesi geçtiğimiz günlerde, polis vakfının 5072 sayılı kanun kapsamı dışında tutulması gerektiğine hükmetti. TPTGV’nin bağış toplama yolunu açan mahkeme kararı üzerine Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, 20 Nisan tarihinde tüm teşkilata genelge gönderdi. Genel Müdür Köksal imzası ile teşkilata gönderilen genelgede şöyle denildi:

Genelge gönderildi

"TPTGV’nin, 5072 sayılı yasanın kapsamı dışında, kanunla kurulmuş vakıf statüsünde olduğu ve faaliyetlerinin bu çerçevede yürütüleceği mahkeme tarafından hükme bağlanmıştır. Bu nedenle, faaliyetlerini eskiden olduğu gibi, yeni statüsüne göre düzenleyecek olan vakfın gelirlerinin artırılabilmesi için, hangi alanlarda vakfa gelir sağlanabileceği konusunda görüş ve önerilerin bildirilmesi gerekmektedir."

Genel Müdürlük yetkilileri, TPTGV’nin gelirinin büyük miktarını, pasaport, ehliyet, silah ve araç ruhsatı için bastırılan formlardan alınan ücret olduğuna işaret ederek, "Önümüzdeki haziran ayından itibaren uygulamayı başlatmayı planlıyoruz" dediler.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı