GeriEkonomi Eğilmez: IMF'le stand-by 1998'den önce belli olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğilmez: IMF'le stand-by 1998'den önce belli olur

IMF'le yapılan temaslar hakkında bilgi veren Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, stand-by görüşmelerinin devam edeceğini, anlaşma olup olmayacağının yılbaşından önce belli olacağını söyledi. IMF'in ziyaretine olduğundan fazla anlam yüklendiğini kaydeden Eğilmez, Heyetin yapısal tedbirlerin hayata geçmesini beklediğini söyledi.

Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, IMF'le stand-by görüşmelerinin devam edeceğini kaydederek, ‘‘IMF'le stand-by yapıp yapmayacağımız, yılbaşından önce belli olur’’ dedi.

İki haftadır Türkiye'de bulunan IMF Heyeti görüşmelerini tamamladı. Perşembe günü Başbakan Mesut Yılmaz'la görüşen IMF Heyeti, cuma günü de yeniden Hazine ve Merkez Bankası yönetimi ile biraraya geldi.

IMF'le yapılan temaslar hakkında bilgi veren Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, teknik detaylara inildiğini ve karşılıklı görüş alışverişiyle olumlu görüşmeler yapıldığını belirterek, ‘‘IMF'in Türkiye masasının yaptığı bu ziyaret önemli bir ziyaretti ama sonucunda bir stand-by kararının çıkacağı bir ziyaret değildi. IMF Heyeti gelmeden, bu ziyarete olduğundan fazla anlam yüklendi’’ dedi.

Bu ziyarete stand-by atfedilmesini ‘‘abartılı bir yorum’’ olarak belirten Eğilmez, görüşmelerin devam edeceğini kaydederek, büyük ihtimalle kasım ayı başlarında ABD'ye giderek görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

IMF'in bazı eleştirilerinin bulunduğunu doğrulayan Eğilmez, IMF Heyetinin yapısal tedbirler üzerinde, önemle durduğunu ve artık bu tedbirlerin biran önce hayata geçirilmesini beklediklerini kaydetti. IMF'le bir stand-by anlaşması imzalandığı takdirde IMF'in bazı isteklerde bulunmasının doğal sayılması gerektiğini kaydeden Eğilmez, ancak şimdilik böyle bir durumun bulunmadığını söyledi.

YILMAZ KARARLI

Mesut Yılmaz'ın 3 yıllık bir program doğrultusunda enflasyonun yüzde 3'e indirilmesi için gereken herşeyin yapılacağını kaydederek, yapısal tedbirlerin alınacağı konusunda kesin konuştuğunu kaydeden Eğilmez, Sayın Başbakan 'Siz ne derseniz deyin zaten biz bunları yapacağız' dedi'' açıklamasında bulundu.

Bir süredir aldıkları önlemlerin IMF'le ilişkisi olmadığını, bu tedbirleri zaten almak zorunda olduklarını kaydeden Eğilmez, ‘‘Daha işin başında sayılırız. Çok önemli kararlar aImak zorundayız. Enflasyonun düşürülmesi hele hele kronik hale gelen bu oranın tek haneli rakamlara indirilmesi, hiç de kolay değil. Ancak bunların hepsi yapılabilir şeyler ve yapılacak’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle