GeriEkonomi EGİAD'dan polis müdahalesine kınama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EGİAD'dan polis müdahalesine kınama

EGİAD'dan polis müdahalesine kınama
refid:23496800 ilişkili resim dosyası

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasını barışcıl gösterilerle protesto eden halka polisin kontrolsuz ve orantısız birbiçimde güç kullanarak müdahalesini kınadıklarını belirtti.

Kaya, “Hoşgörü ve demokrasi çerçevesinde yaklaşarak kolayca yönetilebilecek bu süreç ne yazık ki polisin ve İçişleri Bakanının olaylara toplum psikolojisini, strateji ve taktik anlayış gözetmeden yaklaşması nedeniyle tüm  ülkeye yayılan kitlesel bir eylem dalgasına dönüşmüştür. Hükümetin bu krizi doğru yönetemediğini düşünüyoruz. Demokratik yollardan seçilen hükümetimizin her düşünceden vatandaşının düşünce ve yasam tarzına saygı duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını bekliyoruz. Toplumun haklı olarak direndiği konular inatla değil bir hoşgörü fırsatı olarak degerlendirilmelidir" dedi.

Kaya halkın demokratik hakkını ve ifade özgürlüğünü kullandığını belirterek "Gelişmiş demokrasilerde halkın tepkisini ortaya koyacağı iki yer bulunmaktadır. Bunlardan biri sandık diğeri de meydanlardır. Birincisini kabul eden ve onun nimetlerinden yararlananan iktidarların ikincisini de içine sindirmesi ve sağduyulu davranması gerekir. Meydanlardaki tepkiler halkın kendisini yönetenlere mesaj vererek demokrasiye yaptığı ince ayarlardır. Demokratik haklarından birini kullanan halkın taleplerini dinlemek ve  diyalog yolunu seçmek yerine şiddetli müdahale yolunu tercih etmek hükümet için talihsiz bir adım olmuştur. Son olaylar Türkiye’nin uluslararası kamuoyundaki imajına da büyük zarar vermiştir.” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle