GeriEkonomi Eğer batarsak, bunun ekonomiye maliyeti 300 milyar doları aşar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğer batarsak, bunun ekonomiye maliyeti 300 milyar doları aşar

Eğer batarsak, bunun ekonomiye maliyeti 300 milyar doları aşar
refid:10399124 ilişkili resim dosyası

ABD’nin nakit sıkıntısı içerisindeki otomotiv devleri General Motors (GM), Ford ve Chrysler’in CEO’ları, Senato’nun Bankacılık Komitesi’ne 4 saat boyunca yaptıkları konuşmada, acil olarak 25 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Eğer biz batarsak, bunun ekonomiye maliyeti 300 milyar doları bulur. 3 milyon kişi işsiz kalır ve milli gelir yüzde 4 azalır" uyarısında bulundu.

GM CEO’su Rick Wagoner, Chrysler Başkanı ve CEO’su Robert Nardelli, Ford Başkanı ve CEO’su Alan Mulally ve Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) Başkanı Ron Gettelfinger, Bankacılık Komitesi’ne otomotiv sektörünün felaketin eşiğinde olduğunu anlattılar.

Ekonomiyi kurtarın

GM CEO’su Rick Wagoner, Komite’ye yaptığı konuşmada, 10-12 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaçları olduğunu belirterek, sektörün çıkmazının yönetim hatalarından değil, derinleşen küresel finansal krizden kaynaklandığını söyledi. Otomotiv sektörünün başarısız olması halinde ilk yılda 3 milyon kişinin işini kaybedebileceği ve gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 4 oranında azalacağı uyarısında bulunan Wagoner, "Başarısız olursak, önümüzdeki üç yılda Amerikalıların gelirleri 150 milyar dolar, devletin vergi geliri ise 156 milyar dolar düşecektir" dedi.

GSYH’nin yüzde 10’u

Ford Başkanı Mulally de, tek bir otomotiv şirketinin bile batmasının büyük sonuçları olacağını belirterek, şöyle konuştu: "Gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyoruz ve tek bir otomobil üreticisinin ciddi sorunla karşılaşması halinde bile bunun tüm endüstri için büyük etkileri olur. Mevcut sorunlar son 30 yıldaki kötü ekonomik koşullar nedeniyle arttı."

Nakit az, zaman kısa

Chrysler Başkanı Nardelli de, yıl sonuna kadar faaliyetlerini sürdürmek için gerekli nakdin azaldığını ve acilen yardıma ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, "Üçüncü çeyreğin sonunda Chrysler’ın 6.1 milyar dolar nakdi vardı, temmuz-eylül döneminde 3 milyar dolardan fazla harcadı. Çok kırılgan pozisyondayız" dedi. Maaşları, faturaları ödemek ve diğer maliyetleri karşılamak için her ay 4-5 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu belirten Nardelli, Chrysler’in iflas korumasına dahil edilmesi halinde yeniden yapılanma maliyetinin, hükümetin vereceği 10 yıl vadeli 25 milyar dolarlık köprü krediden yüksek olabileceğini söyledi.

Fiat: Devlere yardım yapmayın

İTALYAN otomotiv üreticisi Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, ABD’li otomotiv şirketlerine yardım yapılmasına karşı olduğunu belirterek, General Motors, Ford ve Chrysler’e yapılacak yardımın sektördeki rekabete zarar vereceğini söyledi. Marchionne, Otomotiv endüstrisinde adil davranılması çağrısında bulundu.

Romanya Başkanı Dacia’ya binecek

ROMANYA Devlet Başkanı Traian Basescu’nun küresel krizden etkilenen yerli otomobil sanayisine destek amacıyla Volkswagen marka aracını, Piteşti’de üretilen Dacia Logan araçla değiştireceği belirtildi. Basescu, vatandaşları yerli ekonomiye yardım için bu örnekleri sürdürmeye davet etti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle