Ege TV satılığa çıktı

Hürriyet Haber
11.11.2009 - 10:41 | Son Güncelleme:

Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu, iştirakleri arasında yer alan Ege Bölgesi'nin tek bölgesel yayın yapan kanalı Ege TV'yi satarak medya sektöründen çıkmak istediğini açıkladı.

Bakioğlu, son günlerde kulislerde satış görüşmeleri yapıldığı yönünde söylentiler bulunan Ege TV ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bir süre önce görevinden istifa eden İcra Kurulu Başkanı Erol Yaraş'ın tamamen kendi kararıyla görevi bıraktığını bu konuda bir şey söylemesinin doğru olmayacağını kaydeden Bakioğlu, Yaraş'ın eleştirel yapısının İzmir'e katkı sağladığını, bu nedenle Ege TV'de yayınlanan bazı programlara devam etmesini rica ettiğini, bu konuda kendisini kırmadığını ifade etti.

Ege TV'yi 1994 yılında işadamı Selçuk Yaşar'ın telkiniyle aldığını, son 7 yıldır da sürekli satmayı düşündüğünü belirten Bakioğlu, şunları söyledi:
“Medya sektöründen çıkmak istiyorum çünkü yanlış algılanıyor. Ben hiçbir zaman bu televizyonu kendi çıkarlarım için kullanmadım. Ne Ankara'da ne farklı konularda... Ama artık zihnen ve bedenen yoruyor, işlerimi aksatıyor. Bu şehire sağlıkta, eğitimde, medyada elimden geleni yaptım. Bu saatten sonra daha fazla yük almak istemiyorum.

Medyanın çok fazla desteklenmediğini görüyorum. Erol Yaraş'ın bu konudaki görüşlerine katılıyorum. Ege, kendi medyasını tutmuyor. Ne Yeni Asır, ne Yenigün, ne o, ne bu... Yılların gazetesini açıyorsun İzmirli'nin reklamı yok. Benim kendi grubumda ürettiğim hiçbir mal reklama dayalı değil. Olsa hepsinin reklamını yapayım. Ama Don Kişot muyum neden hep ben mücadele ediyorum? Bunlar olmayınca neden yapayım? Serzenişte de bulunmamam lazım ama insan içine sindiremiyor.”

Televizyonun satışı için görüşmeler yapıldığı konusundaki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Bakioğlu, “Bahsi geçen kişilerin bir tanesi dahi ne telefon etti, ne bir aracı gönderdi, ne de bir görüşme oldu. Dedikodudan öte bir şey değil” dedi.
Satış kararıyla ilgili belirlediği bir değerin bulunmadığını ancak televizyona grubun diğer şirketlerinden aktararak yaptıkları bir çok yatırımın bulunduğunu, bunun karşılığını almadan satmanın mümkün olmayacağını dile getiren Bakioğlu, bir rakam telaffuz edilmek istenirse bir süre önce satılan TV 5'in bir kriter olarak alınabileceğini kaydetti. TV 5 gibi kısıtlı bir izleyici kitlesine sahip bir kanalın 40 milyon dolar bedelle satıldığını öğrendiğini ifade eden Bakioğlu, Ege TV'ye biçilecek değerin bu rakama göre tahmin edilebileceğini ifade etti.

İSTANBUL'DAKİ İZMİRLİLER

EGE TV'yi sadece Ege Orman Vakfı'nın çalışmalarında kullandıklarını, bu konuda da geçmişte “Vakfın parası televizyonun kasasına giriyor” diye söylenti çıkarıldığını belirten Bakioğlu, “Neyse ki bu konuda Maliye'den teşekkür aldık. Ege TV'ye verdiğimiz tek görev Ege Orman Vakfı'nın tüm haber ve yayınlarını bedelsiz olarak yayınlamaktır. Bir perakende zinciriyle ortak yapılan zeytin satışıyla ilgili kampanyada da Ege TV'nin hizmet karşılığı bedelin tamamını bağışlıyor” dedi.

Televizyonu kendisinin çıkarları için kullanmamasına rağmen alacak olan kişinin kendisi gibi düşünmeyeceğine inandığını kaydeden Bakioğlu, bundan sonra biri alıp istediği şekilde kullanıp kullanmayacağının kendisini zerre kadar ilgilendirmeyeceğini, bunun değerlendirmesini yapmayacağını anlattı.

İzmirliler'in lobi oluşturma konusunda çok yetersiz kaldığını da sözlerine ekleyen Bakioğlu, geçmişte İstanbul'da Ali Kocatepe başkanlığında kurdukları derneğin aidatların ödenmemesi nedeniyle kapandığını kaydetti. Bakioğlu, “havasından mı kanımızda mı var bilmiyorum bir çok defalar bir araya geliyoruz ama iş faaliyete, adım atmaya gelince bir şey olmuyor. 100 üyeli dernek, aidatları ödenmediği için kapandı gitti. Kentimize, kendimize yazık ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı