GeriEkonomi Ege Ports, Kuşadası ile 2 milyon turist getirecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ege Ports, Kuşadası ile 2 milyon turist getirecek

Kuşadası Limanı'nın 30 yıllık işletmesini 24.3 milyon dolara alan Ege Ports'un Yönetim Kurulu Başkanı Gregori Kiez, ‘‘Kuşadası Limanı’nı dünya çapında bir liman haline getirerek her yıl Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon turist gelmesini sağlayacağız’’ dedi.

Türkiye'nin en önemli turizm kapılarından biri olan Kuşadası Limanı'nı 30 yıllık işletmesini 24.3 milyon dolara alan Ege Ports şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Gregori Kiez, yeni yatırımlarla birlikte Kuşadası Limanı'na her yıl 1000'in üzerinde gemi gelmesini hedeflediklerini belirtti. Kiez, ‘‘Kuşadası Limanı’nı dünya çapında bir liman haline getirerek her yıl Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon turist gelmesini sağlayacağız’’ dedi.

Temmuz ayında Kuşadası Limanı'nın işletmesi 30 yıllığına aralarında Global Menkul Kıymetlerin sahibi Mehmet Kutman'ın da yer aldığı bir konsorsiyuma 24 milyon 300 bin dolara devredildi. 7 Temmuz'da fiilen çalışmaya başlayan Kuşadası Limanı'nın işletmesinde yüzde 27.5 Royal Carribean Cruise Line (RCCL), yüzde 25 Akfen Holding, yüzde 20 Ege Ticaret, yüzde 20 Avrasya Yatırım Holding ve yüzde 7.5 Marvel Investment'in hissesi bulunuyor. 5 şirket Kuşadası Limanı için Ege Limanları İşletmesi A.Ş. (Ege Ports) isimli bir şirket kurarak çalışmalara hızla başladı.

YENİ TERMİNAL BİNASI

Ege Ports'un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, Mehmet Kutman'ın Avrasya Yatırım Holding'de ortağı olan Gregori Kiez getirilirken, yönetim kurulu üyeliklerine ise diğer 4 şirketin temsilcileri atandı.

Kiez, Kuşadası Limanı'nın 30 yıllık işletme hakkını 27 milyon dolara aldıklarını belirterek, ‘‘Ancak ihale şartnamesinde yer alan bir özel madde uyarınca, peşin ödemede yüzde 10'luk indirim hakkımız bulunuyordu. Bu doğrultuda Limanın işletmesi için 24 milyon 300 bin doları peşin olarak ödedik’’ dedi.

Kuşadası Limanı'nda görevlerinin büyük turist gemilerinin geliş ve gidişini sağlamak olduğunu söyleyen Kiez, ‘‘Limanda barınma, yükleme, boşaltma, terminal, kılavuzluk, römorkaj, gemilere su verme, atık alımı, yolcu salonu işletmeciliği ve bakım onarım hizmetlerini 30 yıl süreyle Ege Ports yapacak’’ dedi.

Kiez, Kuşadası Limanı'nın dünya standartlarını taşımak için modern bir terminal binası ve güvenlik muhafaza yeri inşaa edeceklerini kaydederek şunları söyledi: Kuşadası Limanı'nın şu anki mevcut hali işletme açısından çok ters. Yeni terminal binası için devletten izinler almaya çalışıyoruz. Bu konuda şu an için 4-5 proje var. Bu projeleri Kuşadası Limanı'nın nasıl olması gerektiğini sorup, araştırarak oluşturduk. Projenin önünümüzdeki sezon başında devreye girmesini planlıyoruz.''

HEDEF YILDA 1000 GEMİ

Yıllara göre Kuşadası Limanı'na en kötü sezonda bile 450 geminin geldiğini kaydeden Kiez, ‘‘Şu ana kadar bir yılda gelen maksimim gemi sayısı 800. Limanın sezonluk kapasitesi ise 1020 gemi. Bizim hedefimiz yeni yatırımlarla birlikte her yıl 1000 geminin üzerine çıkmak. Bu da her yıl Kuşadası'na yaklaşık 2 milyon turist'in gemiyle gelmesi anlamına geliyor’’ diye konuştu.

11 Eylül ve SARS fiyatları düşürdü

Türkiye
'de liman işletmeciliği alanında farklı tarifeler uygulandığını söyleyen Kiez, TDİ'nin Kuşadası Limanı'nda özellikle 11 Eylül ve SARS krizlerinden sonra yüzde 75 indirim yaptığını kaydetti. Kiez, ‘‘Biz Kuşadası Limanı'nı dünya çapında bir liman yapmak için diğer büyük limanlarda uygulanan tarifelere bakıyoruz. Bu yüzden 12 Eylül'den itibaren gemi bazında indirim yapacağız’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle