GeriEkonomi Efes, Zajecar’ı aldı Sırbistan-Karadağ’ın üçüncü büyüğü oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efes, Zajecar’ı aldı Sırbistan-Karadağ’ın üçüncü büyüğü oldu

Efes İçecek Grubu’nun yurtdışı faaliyetlerini yürüten EBI, Sırbistan’daki ikinci fabrikayı da alıp ülkenin üçüncü büyük bira üreticisi oldu. EBI, Sırbistan Karadağ’daki ‘Zajecar’ adlı bira şirketinin yüzde 64.4’üne 12 milyon Euro ödedi.

ANADOLU Efes Biracılık ve Malt Sanayii’nin iştiraklerinden Efes İçecek Grubu’nun yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International (EBI), Sırbistan’daki ikinci fabrikasını da satın alarak ülkenin en büyük üçüncü bira üreticisi oldu.

Hollanda’da kurulu Efes Breweries International N.V. (EBI), Sırbistan Karadağ’daki ‘Zajecar’ adlı bira şirketinin yüzde 64.4’ünü, 12 milyon Euro’ya satın aldı. 100 milyon litre bira üretim kapasitesine sahip Zajecar bira fabrikasının halen Pils Plus ve Zajecarsko adlı iki markası bulunuyor.

EBI, geçen yıl ülkenin 280 yıllık bira üreticisi Panceva Bira Fabrikası’nın çoğunluk hisselerini satın alarak Sırbistan’a giren ilk uluslararası bira şirketi olmuştu.

Sırbistan-Karadağ’daki iki fabrikasında toplam yıllık bira üretim kapasitesini 140 milyon litreye çıkaran EBI, bira pazarındaki üretim payını da yüzde 10.4 seviyesine yükseltti.

Anadolu Efes Biracılık’tan borsaya yapılan açıklamada, Zajecar hisselerinin çağrı yolu ile satın alınma sürecinin tamamlandığı belirtildi. Zajecar hisselerinin yüzde 100’ü için yaklaşık 18.5 milyon euro değer öngürülerek yapılan alım sonucu EBI’nin, hısselerin yüzde 64.4’ü için yaklaşık 12 milyon euro ödeyeceği kaydedildi.

SATIŞI YÜZDE 91 ARTIRDI

EBI, 2003’ün Ağustos ayında başkent Belgrad’ın dışında kurulu Pancevo, yeni adıyla Weifert bira fabrikasının satın alınmasıyla birlikte Sırbıstan Karadağ bira pazarına girmişti. Aralık 2003’te Weifert markasının yeni lansmanını gerçekleştiren EBI, bu yılın ilk 6 aylık döneminde satış hacmini yüzde 91 oranında arttırdı. 2003 yılında yaklaşık 44 milyon litre bira satışı gerçekleştiren Zajecar fabrikasının satın alınması ile birlikte EBI’nın Sırbistan Karadağ’daki iki fabrikasında toplam yıllık bira üretim kapasitesi 140 milyon litreye çıktı.

Bira Üreticileri Birliği verilerine göre Sırbistan- Karadağ bira pazarındaki toplam üretim, 2004 yılının Ocak-Ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.2 artış kaydederek, 430 milyon litre seviyesine yükseldi.

Kent: Pazarda sağlamlaştık

EFES
İçecek Grubu Başkanı Muhtar Kent, Zajecar fabrikasını satın almakla Avrupa’nın önemli pazarlarından biri olan Sırbistan-Karadağ pazarındaki yerlerini sağlamlaştırdıklarını söyledi. Muhtar Kent, ‘Sırbistan bira pazarında mevcut markalarımız Weifert ve Standard ile hızlı bir gelişim gösterdik. Zajecar bira fabrikası ile birlikte portföyümüze kattığımız Pils Plus ve Zajecarsko markalarının Sırbistan pazarındaki büyümemize çok olumlu katkıda bulunacağına inanıyorum’ dedi.

Sırbistan-Karadağ Basket Ligi, Efes Premier olmuştu

2003
Aralık ayında, Efes İçecek Grubu, Sırbistan-Karadağ 1’inci Basketbol Ligi’nin resmi sponsoru olmuş, ligin adı da Efes Premier Ligi olarak değiştirilmişti. Türkiye’den ithal edilen Efes Pilsen de 2004 yılı ilk çeyreğinde yerel üretimle Sırbistan pazarına sunulmuştu.

Türkiye’deki markaları

Efes
İçecek Grubu, Türkiye bira pazarında Efes Pilsen, Efes Light, Efes Dark, Efes Extra, Marmara 34 ve Marmara Gold ile yer alıyor. Türkiye’deki ürün portföyünde lisanslı olarak üretilen Miller Genuine Draft (MGD) ve Beck’s gibi markalar da bulunuyor.

Yurtdışında yerel markalara ağırlık

EFES
İçecek Grubu, yurtdışı bira pazarlarında, 40’tan fazla ülkede satılan Efes Pilsener markasının yanında geniş bir yerel ürün portföyüne sahip. Rusya’da Stary Melnik, Beliy Medved ve Sokol, Kazakistan’da Karagandinskoe, Romanya’da Caraiman, Moldova’da Vitanta, Chisinau ve Arc, Sirbistan’da Weifert, Standard, Pils Plus ve Zajecarsko bira piyasalarındaki yerel markaları. Ayrıca Rusya’da yaptığı lisans anlaşması çerçevesinde Alman ‘Warsteiner Premium Verum’ markalı birayı üretiyor.

10 ülkede 28 fabrika

ANADOLU
Grubu bünyesindeki Anadolu Efes Biracılık, Sırbistan-Karadağ’ın yanısıra Rusya, Romanya, Kazakistan, Ukrayna ve Moldova’da da üretim yapıyor. Efes İçecek Grubu’nun yurt dışındaki fabrika sayısı da 10 ülkede 15 bira, 4 malt ve 9 Coca-Cola fabrikası olmak üzere 28’e ulaştı. Yurt dışındaki 28 fabrikasıyla Adriyatik’ten Çin’e kadar yayılan Efes İçecek Grubu’nun ürünleri halen 40 ülkede satılıyor. Grup üretim ve marka gücüyle Avrupa’nın en büyük 10 içecek grubu arasında yer alıyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle