GeriEkonomi Efes, Rusya'da votkayı zorluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efes, Rusya'da votkayı zorluyor

Rus bira pazarına yatırımlarını sürdüren Efes İçecek Grubu'nun ürettiği Efes Pilsener, kendi segmentinde Rusya'da lider marka konumuna yerleşti. Özellikle Rus gençleri komünizmi hatırlatan geleneksel sert Rus votkası yerine, daha hafif olan birayı tercih ediyor. Bu da başta Türk bira üreticileri için Rusya'yı giderek daha cazip hale sokuyor.

2001 Eylül ayında ACNielsen tarafından yapılan perakende ölçüm sonuçlarına göre, Efes İçecek Grubu'nun ürettiği Efes Pilsener kendi segmentinde Rusya'da lider konumunda. Bu segmentte Tuborg, Miller, Holsten, Lowenbrau, Staropramen ve Gosser gibi markalar yer alıyor.

Efes'in Rusya için yarattığı yerel bira markası Stary Melnik (İhtiyar Değirmenci), Moskova'da kendi segmentinde birinci, tüm markalar içinde dördüncü sıraya yerleşti.

Taylor Nelson Sofref araştırma şirketinin ekim ayında Moskova'da yaptığı marka bilinirliği ölçüm çalışmasında ise Efes Pilsener'in yüzde 71, Stary Melnik'in ise yüzde 98 toplam bilinirlik seviyesine ulaştığı ortaya çıktı.

6 milyar litre biranın tüketildiği Rusya'da, pazarın büyüklüğü 3 milyar doları buluyor. Efes İçecek Grubu'nun Rus bira pazarından aldığı pay da yüzde 3 düzeyinde. Ancak hedef Rusya'daki bira pazarından alınan payı yüzde 8'lere yükseltmek.

Efes'in satışlarının yüzde 45'ine karşılık gelen Moskova'daki bira pazarında ise pazar payı yüzde 8'ler seviyesinde.

Rusya'nın başkenti Moskova'da ilk fabrikasını 1999 yılında faaliyete geçiren Efes'in tesislerde halen 15 milyon dolarlık yatırım sürüyor. Bu yatırımın tamamlanmasıyla yatırımın toplam maliyeti 95 milyon dolara ulaşacak.

Bira tüketimi ikiye katlandı

Rusya'da 1990 yılında kişi başına 23 litre olan yıllık bira tüketimi, 2001 yılında 42 litreye yükseldi. Bu tüketim seviyesi ile bile 145 milyon nüfuslu Rusya Federasyonu'nu dünyanın altıncı büyük bira pazarı yapıyor. Kişi başına bira tüketimi Doğu Avrupa bira pazarlarının ortalaması kabul edilen 65 litreye geldiğinde de, Rusya pazarının dünya sıralamasında üçüncülüğe yükselmesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle