GeriEkonomi Efes için Başbakan’a giderim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efes için Başbakan’a giderim

Efes için Başbakan’a giderim
refid:14719567 ilişkili resim dosyası

TAPDK’nın alkollü içkilerin tanıtımıyla ilgili hazırladığı taslağın yürürlüğe girmesi halinde Efes Pilsen’in basketten çekileceğinin açıklanması, Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül’ü harekete geçirdi. Akgül, “TAPDK bizden görüş istedi. Kulüp kapanırsa yazık olur. Bunun için her şeyi yapacağız. Gerekirse Başbakan’a giderim” dedi.

TÜTÜN ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağının öngörüldüğü şekilde yürürlüğe girmesi durumunda kapatılacak olan Efes Pilsen Spor Kulübü, spor dünyasını üzdü. Anadolu Holding Yenetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan “En ağır krizimizde bile Efes Pilsen Spor Kulübü’nü kapatmayı düşünmedim ama şimdi o aşamaya geldim” derken, Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSGM) Yunus Akgül, “Bu kararın mevcut kulüpleri kapsamaması için elimizden geleni yapacağız. Gerekirse Başbakan’a bile giderim” dedi.
Görüş alındı
TAPDK’ya yazılı olarak görüşlerini ilettiklerini açıklayan Yunus Akgül, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sigara yasağı sonrası spor olumsuz etkilenmedi. Sigarada olduğu gibi aynı şekilde alkole karşı da bir hassasiyet var. Düzenlemede gençlerin korunmasına yönelik bir madde bulunuyor. Taslak hazırlanırken bize görüş sordular. Biz de gençlerin korunması için alkolün spordan uzak tutulmasının doğru olacağını bildirdik. Ancak gençlere hizmet etmiş köklü kulüplerin korunması gerektiğini de belirttik. Efes Pilsen’in kendi adını taşıyan bir kulübü var. Bu köklü kulüp kapanırsa çok yazık olur.”
Avrupa kupası var
Taslağın öngörüldüğü şekilde yürürlüğe girmesi durumunda Türk sporunun olumsuz etkilenmeyeceğini vurgulayan Yunus Akgül, şu bilgileri verdi: “Sigara yasağında dünyanın hiç bir yerinde spor olumsuz etkilenmedi. Alkolde de etkilenmeyecektir. Ancak Türk sporuna büyük katkılar sağlamış Avrupa kupası kazandırmış, bir çok oyuncusunu yurtdışına göndermiş bir kulübün kapanmasını istemeyiz. Bunun için her şeyi yapmaya hazırız.”
Coca-Cola yapmayız
Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda kulübün adını değiştirmeyeceklerini vurgulayan Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, şu açıklamayı yaptı: “Kulübü satmayı, adını Coca-Cola veya Anadolu olarak değiştirmeyi düşünmüyoruz. Biz Türk basketbolunda Efes Pilsen olarak yer alıyoruz. Böyle bir karar vermek doğru olmaz. 35 yıldır bu kulübü kapatmayı bir gün olsun düşünmedim. Çok zor dönemlerden geçtik. Finansal krizler yaşadık. Yine de önce çalışanımızın maaşını sonra kulübün masraflarını karşıladık. Ama TAPDK’nın son hazırlığı, bizi kapatma noktasına getirdi.”

Tuborg Pilsener 4 yıl önce kapandı

YAKLAŞIK 40 yıl önce İzmir’de kurulan Tuborg Spor Kulübü basketbol dışında bir çok farklı spor dalında faaliyet gösteriyordu. 1999 yılında Troy Pilsner Spor Kulübü ve Pınar Spor Kulübü olarak ikiye ayrıldı. Temmuz 2003’de Tuborg Pilsener adını alan kulüp, bu tarihten sonra sadece basketbol branşı ile yoluna devam etti. Ancak kulüp 2006-2007 sezonunun başlangıcında kapandı. Türk Tuborg Sponsorluk ve Medya İlişkileri Direktörü Ece Duyar, “Daha önce futbol ve basketbolda sponsorluklarımız ve kulübümüz bulunuyordu. Ancak son dönemlerde markanın görünürlüğü azaldı. Biz de sponsorluk faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık” dedi.

Özak: Ara formül arıyoruz

TAPDK tarafından hazırlanan yönetmelik taslağının öngörülen biçimde yürürlüğe girmesi durumunda Efes Pilsen Spor Kulübü’nün kapanacağının açıklamasıyla ilgili olarak “Ara formül arıyoruz” diyen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Efes Pilsen çok önemli ve değerli bir kulübümüz. Türk sporuna, basketboluna ve diğer alanlarda çok önemli katkıları oldu” dedi. Yönetmelik için önerilerinin olduğunu anlatan Bakan Özak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yönetmelik için bir cevap imzaladık. Biz spora destek veren kulüplerin kapanmamasını istiyoruz. Daha fazla spora destek vermelerini istiyoruz. Bir taraftan da sporla gençlerin uyuşturucudan kurtarılmasını istiyoruz. Bu dengeyi kurmak lazım. Bu denge yalnızca kulüplerin önüne koydukları içki kelimesinin kaldırılmasıyla olmuyor.”

60 milyon liralık sponsorluk bitecek

SPONSORLUKLAR ile ilgili maddelerin yürürlüğe girmesiyle basketbol, futbol ve kültür-sanat faaliyetlerinin de son bulacağını dile getiren Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, şu bilgileri verdi: “Kültür-sanat ve spor faaliyetlerine her yıl 60 milyon liraya yakın bir yatırım yapıyoruz. Sinema, arkeoloji, müzik ve spor sponsorluklarımız büyük kitleler tarafından beğeniyle karşılanıyor. Ancak markanın görünürlüğünün sona ermesi bu sponsorluk faaliyetlerinin de durması anlamına geliyor. 4 büyük kulübe futbolda destek veriyoruz. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) da ana sponsorları arasındayız.”

Taraftardan destek mesajları geliyor

EFES Pilsen Spor Kulübü taraftarlarından büyük destek aldıklarını söyleyen Tuncay Özilhan, şöyle konuştu: “Taraftarlarımızdan günlerdir yoğun destek mesajları alıyorum. Bu mesajlara artık yetişemiyorum. Bu süreci hep beraber aşacağız. En son düşüncemiz kulübü kapatmaktır. Ancak bu tasarı Efes Pilsen Spor Kulübü’nün faaliyetlerine son verecek niteliktedir. Taraftarlarımızın destek mesajları bize güven veriyor. Ne kadar doğru yatırım yaptığımızın bir sonucudur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle