Efes, basketten çekilirse, kaybeden Türk sporu olur

Ceyhun KUBURLU
13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

TAPDK’nın alkollü içkilerin tanıtımıyla ilgili yeni yönetmelik taslağının yürürlüğe girmesiyle Efes Pilsen’in basketten çekileceğinin açıklanması, Türkiye Basketbol Federasyonu’nu üzdü. Federasyon Başkanı Turgay Demirel, “Bundan başta basketbol olmak üzere Türk spor endüstrisi zarar görür” dedi.

TÜTÜN ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağıyla alkollü içki markalarının reklam ve sponsorluk uygulamaları gibi konularda değişikliğe gidilmesi kulüplerin gelirlerini düşürecek. Taslağın yürürlüğe girmesiyle Efes Pilsen Basketbol Kulübü’nün de kapatılması gündeme gelecek. Bu kararın Türk basketbol endüstrisine büyük zarar vereceğini dile getiren Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, “Dünya Basketbol Şampiyonası öncesinde böyle bir olay hızla gelişmekte olan basketbol endüstrisini de engelleyecek. Efes sadece basketbolu değil futbol ve diğer spor dallarına da önemli katkı sağlıyor” dedi.

Sponsorluk geliri düşer

Efes Pilsen’in ülke çapında yüzlerce gence basketbol eğitimleri verdiğini açıklayan Turgay Demirel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Efes Pilsen sadece kulübüyle değil 40’a yakın ilde faaliyet gösteren basketbol okullarıyla da bu spor dalına önemli katkı sağlıyor. Sadece sponsor olmak değil aynı zamanda eğitimci bir kimliğiyle de karşımıza çıkıyor. Şirket aynı zamanda futbola da destek veriyor. Efes Pilsen Türkiye Futbol Federasyonu’nun da ana sponsorları arasında yer alıyor. 4 büyük kulüp başta olmak üzere Anadolu takımlarının gelirleri de Efes sponsorluğuyla artıyor. Burada en önemli kaybı basketbol yaşar.”

NBA’e açılan kapı oldu

Efes Pilsen Basketbol Kulübü bugüne kadar bir çok oyuncu ve koçu da dünya vitrinine taşımayı başardı. Efes Pilsen’de, 5 şampiyonluk ve pek çok Avrupa tecrübesi yaşayan, Milli Takım antrenörlüğü de yapan Aydın Örs ve İtalyan Siena’nın başına geçen Ergin Ataman gibi başarılı koçlar bu kulüpte görev aldı. Efes Pilsen, ailesinden Mirsad Türkcan, Hidayet Türkoğlu, Hüseyin Beşok ve Mehmet Okur gibi başarılı oyuncular da yetişti. Bugün dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında bulunun bu yıldızlar Efes Pilsen formasıyla NBA’e kadar çıkarak, Türkiye’yi bu alanda da dünyaya tanıtma fırsatı yakaladı.

Efes Pilsen Spor Kulübü kapatılacak

TÜTÜN ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı ile ilgili Efes Pilsen’den açıklama yapılarak, taslağın yürürlüğe girmesiyle kulübün de kapanacağı duyuruldu. Efes Pilsen’den yapılan açıklamada, “Taslak öngörülen biçimde yürürlüğe girerse kulübün varlığını sürdürmesi imkansız hale gelecek ve Efes Pilsen Spor Kulübü kapatılacak” denildi.

1980’de de kriz yaşadı

TÜRKİYE’nin siyasi ve ekonomik krizlerle boğuştuğu 70’li yıllardan günümüze kadar uzanan Efes Pilsen Spor Kulübü’nün tarihi İstanbul Moda’daki bir kilisenin bahçesinde başladı. Başkan Tuncay Özilhan ve arkadaşı Pano Natof’un, 1976 yılında 125 bin liraya satın aldığı Kadıköyspor ile kurulan yeni kulübe Efes Pilsen adı verildi. Bugün yaşanılan sıkıntının benzerini Efes Pilsen, 1980’li yılların ortalarında da yaşadı. 1980’de alkollü içecek satışına ve reklamlarına getirilen kısıtlamalar, kulübü derinden etkiledi ve takım 1985-91 yılları arasında şampiyonluktan uzak kaldı.

Efes’in potadaki 30 yıllık öyküsünden kesitler

1976 yılında Kadıköyspor devralındı ve Efes Pilsen kuruldu.
1980’li yıllarda mali kriz yaşadı.
1985-91 yılları arasında şampiyon olamadı.
1992’de Aydın Örs’ün başa geçmesiyle değişim başladı.
1996 yılında Koraç Kupası’na uzanan Efes, Türkiye’nin Avrupa’da kupa kaldıran ilk takımı oldu.
2000 yılında Avrupa Ligi’nde Final Four, heyecanını yaşayan ilk Türk takımı unvanını kazandı.
NBA’e ilk ve en çok oyuncu veren Türk takımı Efes Pilsen oldu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı