GeriEkonomi Efes, 390 milyon dolar daha yatırdı Rusya’da bira liderliğine soyundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efes, 390 milyon dolar daha yatırdı Rusya’da bira liderliğine soyundu

Rusya’da üç bira fabrikası bulunan Anadolu Efes, pazar 7’ncisi Rus Krasny Vostok’un yüzde 92.34’ünü satın aldı. Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, iki bira tesisi bulunan bu şirketle 7.7 milyon hektolitre olan kapasiteye 10 milyon hektolitre ekleneceğini belirtirken, halen 4’üncü oldukları pazarda daha üst sıraları hedeflediklerini açıkladı.

ANADOLU Efes’in yurtdışındaki faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International (EBI), Rus Krasny Vostok (Kızıl Doğu) Biracılık Grubu’nun (KV) yüzde 92.34’ünü satın aldı. Moskova, Rostov ve Ufa’da üç fabrikası bulunan Efes, KV Grubu’nun Kazan ve Novosibirsk’teki iki üretim tesisi ile birlikte fabrika sayısını beşe çıkarmış oldu. Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, böylece Rusya’daki üretim kapasitesinin yaklaşık 18 milyon hektolitreye çıkacağını belirtirken, pazar paylarının da yükseleceğini kaydetti.

PAZAR DÖRDÜNCÜSÜ: Hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören EBI’den yapılan açıklamaya göre, imzalanan anlaşma çerçevesinde KV Grubu’nun değeri 390 milyon dolar olarak hesaplandı. Anadolu Efes’in Hollanda’da kurulu EBI’reki payı 70.22 seviyesinde bulunuyor. EBI’nın Rusya’da faaliyet gösteren iştiraki Moskova Efes Biracılık (MEB), Kasım 2005 itibariyle yüzde 7.5’lik pazar payı ile pazarın en büyük dördüncü şirketi konumunda. MEB, bu satın alma öncesinde Moskova, Ufa ve Rostov’da bulunan üç fabrikasında toplam 7.7 milyon hektolitrelik bira üretim kapasitesine sahip bulunuyordu. KV Grubu’nun yıllık bira üretim kapasitesi ise 10 milyon hektolitre. Özilhan, "Sıralamadaki yerimizi daha yukarılara taşımak istiyoruz" dedi.

HEDEF YÜZDE 18 PAY: KV Grubu’nun satın alımı ile EBI’ın Rusya’daki yıllık bira üretim kapasitesi yaklaşık 18 milyon hektolitreye, pazar payı ise yaklaşık yüzde 10 seviyesine çıkacak. Özilhan, şunları söyledi: "Satın aldığımız şirketin üretim kapasitesi, bizim mevcut kapasitemizin çok üzerinde. Yazın kapasiteyle ilgili sorunlar yaşıyorduk, şimdi bunları gidermiş olacağız. Bu satın almanın ardından yüzde 18’lik pazar payına odaklanacağız."

FIRSATLARI DEĞERLENDİRİRİZ: Öte yandan EBI’ın Rusya’daki yıllık malt üretim kapasitesi de 46 bin tondan 136 bin tona tona yükselecek. Özilhan, grubun Kazan ve Novosibirsk kentlerinde kurulu iki bira fabrikasının yanı sıra Kazan’da toplam 93 bin ton yıllık üretim kapasiteli üç adet malt fabrikası bulunduğunu da belirtirti. KV Grubu’nun sahip olduğu vagonlarla da nakliye konusunda avantaj elde edeceklerini belirten Özilhan, pazardaki iddialarını artıracaklarını kaydetti. Krasny Vostok’un alımınından önce, 9 değişik ülkede 14 bira fabrikası, 4 malt fabrikası ile 11 Coca-Cola şişeleme tesisi, yıllık 2.1 milyar litre bira, 150 bin ton malt ve 510 milyon ünite kasa Coca-Cola şişeleme kapasitesi bulunan Anadolu Grubu’nun bundan sonra da yakaladığı fırsatları değerlendireceğini söyleyen Özilhan, bu yöndeki çalışmaların Rusya ile sınırlı olmadığını da vurguladı.

Marka sayısı 12’yi bulacak

ANADOLU Efes Bira Grubu Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, "Krasny Vostok’un satın alınması, pazarda halen sahip olduğumuz dördüncülük pozisyonumuzu daha da sağlamlaştırırken, EBI’ın artan üretim kapasitesi, düşük üretim maliyeti, artan satış hacmi ve ulaştığı geniş coğrafya Rusya’daki rekabet gücüne olumlu etki edecektir" dedi. Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, gerekli onayların alınmasının ardından marka ve ürün çeşitliliğine yönelik çalışmalar yapacaklarını belirtirken, bu çalışmaların devralınacak yeni markaların güçlendirilmesini de kapsayacağını söyledi. Verilen bilgilere göre özellikle Moskova’nın doğusunda, Kazan, Novosibirsk, Ufa, Samara, Perm, Kira ve Batı Sibirya bölgelerinde kuvvetli konumda bulunan KV Grubu’nun ürün portföyünde "üst popüler" segmentte Solodov, "ekonomi" segmentinde Krasny Vostok, Zhigulevskoe ve Yershistoe olmak üzere 4 markası bulunuyor. EBI ise Rusya’da Warsteiner, Efes Pilsener, Zlatopramen, Amsterdam Navigator, Stary Melnik, Sokol ve Beliy Medved markalarıyla yer alıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle