GeriEkonomi Efe, rakıda ’raf davası’ açtı Rekabet Kurumu’na çağrı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efe, rakıda ’raf davası’ açtı Rekabet Kurumu’na çağrı yaptı

Efe, rakıda ’raf davası’ açtı Rekabet Kurumu’na çağrı yaptı
refid:4904251 ilişkili resim dosyası

Efe Rakı üreticisi Elda A.Ş. ’Mey İçki bizi pazar dışına atmak istiyor’ diyerek Rekabet Kurumu’na başvurdu. Kurum inceleme başlattı. Referans Gazetesi’nin haberine göre Elda sadece Mey’in ürünlerini satan Carrefoursa’ya dava açtı.

PAZARA giren yeni oyuncularla birlikte rakı pazarında artan rekabet kavga çıkardı. Referans Gazetesi’nin haberine göre "Türkiye’nin ilk özel rakısı" unvanı taşıyan Efe Rakı’nın üreticisi Elda A.Ş "Mey İçki bizi pazarın dışına atmak istiyor" diyerek Rekabet Kurumu’na başvurdu. Elda bununla da yetinmeyerek sadece Mey İçki’nin ürünlerin satan Carrefoursa hakkında da dava açtı. Efe Rakı, Mercan, Burgaz Rakı gibi pazara giren yeni oyuncuların markalaşma atağı, rakı pazarında rekabeti daha da kızıştırdı. Yılda 1.5 milyar doların üzerinde rakı tüketiminin olduğu Türk rakı pazarında aslan payına sahip olmak için kıran kırana bir mücadele içine giren rakı markaları arasındaki rekabet kavgaya dönüştü.

MARKETTE KAVGA: "Türkiye’nin ilk özel rakısı" unvanı taşıyan Efe Rakı’nın üreticisi Elda A.Ş ile pazarın lideri Mey İçki arasında süpermarket kavgası çıktı. "Mey İçki rekabet kurallarını ihlal ederek Carrefoursa’ya girmemizi engelliyor" diyen Elda soluğu Rekabet Kurulu’nda aldı. Ürünlerinin Carrefoursa’da satılmadığını mahkeme kararları ile belgeleyen Elda’nın başvurusu üzerine Rekabet Kurumu bir taraftan Carrefoursa’da incelemelere başlarken diğer taraftan da sektördeki diğer oyuncuların görüşünü almak için harekete geçti. Elda A.Ş ise yaptığı tüm girişimlere rağmen Carrefoursa’nın geri adım atmaması üzerine firma hakkında dava açtı.

TEBLİGATA GEREK YOK: Elda ile Mey içki arasında kavga, Carrefoursa yüzünden çıktı. Elda’nın iddialarına göre Mey İçki’nin baskısı ile Carrefoursa Elda’nın ürünlerinin satışını yapmayı kabul etmedi. "Carrefoursa’nın yaptığı rekabet kullarına aykırı" diyerek Elda harekete geçti. Firma ilk olarak delil tespiti için Kadıköy 3. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurdu. Mahkemeden "12 mayıs 2006’da saat 14.00’da yerinde bilirkişi hazır bulundurularak gerekli tespitin yapılmasına karar verildi" kararı çıkarttı. Delil tespit kararında "İşin acele oluşu nedeniyle karşı tarafa şimdilik tebligat yapılmasına gerek olmadığı" gibi bir maddeye de yer verildi. Efe, Çilingir ve Sarı Zeybek Rakı markalarına sahip olan Elda Pazarlama A.Ş.’in bir sonraki adımı ise tüm girişimlere rağmen cevap alamadığını iddia ettiği Carrefour’a ihtarname çekmek oldu. Elda, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu’na da durumu iletti.

BAŞKA MARKA YOK: Elda’nın Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuruda ilettiği belgelere göre mahkeme kararı ile 12 Mayıs’ta İzmir Karşıyaka Carrefoursa’da incelemeler yapıldı. Belgelerde "Yapılan incelemelerde mağazada alkollü içki satışı yapıldığı halde sadece Mey İçki’nin ürettiği rakı markaları olan Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, İzmir Rakısı, Altınbaş, Kulüp Rakısı dışında başka herhangi bir markanın satışına rastlanmamıştır" deniliyor. Carrefour’a ihtarname çeken Elda, 7 gün içinde bu engellemenin kaldırılmasını istedi.

Elda: Mey, promosyon baskısı da yapıyor

ELDA, hem Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu’na hem de Rekabet Kurumu’na yaptığı başvuruda, "Yaptığımız tespitler sonucunda Carrefour’a yeniden sözleşme yapılması ihtarından bulunduk. Ancak yanıt alamadık. Carrefoursa tarafından yapılan açıklamada ise rekabete aykırı davranılmadığı Elda’nın pazarladığı ürünlere tüketici talebi bulunmuyor, deniliyor. 2005 yılında 6.2 milyon litre ürün atışı yapan Elda’nın ürünleri tüketiciler tarafından talep görüyor. Migros, Kipa, Tansaş ve Metro, Real ve Şok gibi zincir mağazalarda ürünleri satılıyor" deniyor. Yapılan başvuruda Mey İçki’nin son satıcılara da promosyonlar vasıtası ile baskı yaptığı ve raf diziliminde istedikleri şekle uymayan bayileri promosyon dışı bıraktığı belirtiliyor.

Marketler dışında restoranlara da giremiyoruz

RAKI pazarındaki en büyük paya sahip olan Mey İçki’nin, hakimiyetini kötü yönde kullandığını belirten Elda A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Rakip firma baskı yaparak bizi pazarın dışında bırakmak istiyor" açıklamasını yaptı. Mey İçki’nin sadece Carrefoursa ve Gima’da değil diğer market zincirlerine, restoranlara ve otellere de aynı baskıyı uyguladığını belirten Demirtaş şöyle devam etti: "Rekabet düzeni içinde herkesin yaşam şansı vardır. Daha önce Carrefour bizimde ürünlerimizi satıyordu. Ama 2006 yılı başından itibaren tüm başvurularımızı geri çeviriyor. Çünkü Efe Rakı’nın yaptığı atak Mey’in gözünü korkuttu. Onlara maliyeti çok pahalı da olsa bizi engellemek için her türlü yönteme başvuruyorlar. Bu sadece engellemeler sadece bizim için değil diğer firmalar için de söz konusu. Görüşme taleplerimiz bile reddediliyor. Konu ile ilgili tüm Rekabet Kurumu’na başvuruları yaptık. Carrefoursa’ya da dava açtık." Demirtaş, Rekabet Kurumu’nun da marketlerde incelemelere başladığını sözlerine ekledi.

Rekabet Kurumu tüm üreticilerle görüşüyor

ELDA’nın yaşadığı sıkıntının sektörün geneli için geçerli olduğunu belirten Tariş Tat Genel Müdür Vekili Nazım Avşar, "Piyasada her türlü rekabete açığız ama bunun piyasa kuralları içinde olması gerekiyor" açıklamasını yaptı. Mey’in yapmış olduğu anlaşmaların sektöre giren yeni oyuncuları engellediğini belirten Nazım Avşar, Elda’nın yapmış olduğu başvurular üzerine Rekabet Kurumu’nun kendilerinden de görüş aldığını söyledi. Mercan Rakı olarak CarrefourSa’da ürünlerinin satılması için görüşmeler yaptıklarını belirten Nazım Avşar, yanıt beklediklerini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle