GeriEkonomi Edirne’den Ağrı’ya AB Meclisi kurduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Edirne’den Ağrı’ya AB Meclisi kurduk

Edirne’den Ağrı’ya AB Meclisi kurduk
refid:3409217 ilişkili resim dosyası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un özel sektöre karsı hesap verme geleneği olduğunu kaydederek, ‘Bu sürecin (AB müzakere süreci) dışında kalma hakkımız yok’ dedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB Özel Sektör Müzakere Meclisi’ni tanıttığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, AB ile katılım sürecinin başlayacak olmasının önümüzdeki dönemde, Türk ekonomisini yeniden şekillendirecek, şirketlerin iş görme biçimlerini değiştirecek, en temel faktör olacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Edirne’den Ağrı’ya kadar giden bir coğrafyayı kapsayan 48 sektörde Türkiye sektör meclisleri oluşturduklarını, sektör meclisleri bünyesinde, her bir fasıl için, çalışma grupları kurduklarını ve çalışma gruplarının, tarama süreciyle çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

ÖZEL SEKTÖRÜ DOĞRUDAN ETKİLİYOR:

Mevcut haliyle, 35 fasıldan en az 27’sinin, doğrudan ekonomiyi etkilediğini, bu sebeple, katılım sürecinin, kapsamı ve doğuracağı sonuçlar itibariyle, özel sektörü doğrudan ilgilendirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Anayasa’nın 135. maddesi ile 5174 sayılı Kuruluş Kanunu’nun getirdiği yükümlülük ve Türk özel sektörünün tamamını temsil etmenin sorumluluğuyla hareket eden TOBB’un, özel sektörün bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetebilmesini hedeflediğini kaydetti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yaklaşık bir hesapla, bugün Türkiye’deki 625 bin şirketin 235 bininin üretici firma olduğunu ve bunların, AB müktesebatından, en fazla etkilenecek şirketler olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti:

ŞİRKETLERİN KADERİNİ BELİRLEYECEK:

‘Yapmış olduğumuz ön incelemeler göstermiştir ki, 235 bin üretici firmamızın sadece bin kadarı, AB müktesebatıyla uyumlu üretim yapabilmektedir. Demek ki, katılım süreci, başta 234 bin üretici firmamız olmak üzere, diğer tüm şirketlerimizin de kaderini belirleyecektir. Söz konusu olan aynı zamanda, bu şirketlerde çalışan milyonlarca vatandaşımızın da geleceğidir. Peki, katılım süreci tamamlansın da, nasıl tamamlanırsa tamamlansın demek lüksüne sahip miyiz? Eğer katılım sürecine bu firmaların nasıl uyum sağlayacağını planlamaz, tedbir almazsak, hem ekonomik, hem de sosyal açıdan en büyük risk unsuru olan işsizlik sorunumuz, katlanarak artar. İşte TOBB, tüm sektörleri ve şirketleri temsil etmenin verdiği ayrıcalıkla ve sorumlulukla, sadece belli bir grup firmanın değil, tüm şirketlerimizin ayakta kalmasını ve böylece daha çok üretim, ihracat ve istihdam yapılmasını hedeflemektedir.’

3 Ekim kararı ABGS bütçesini katladı

AB’nin Türkiye ile 3 Ekim’de müzakereleri başlatma kararı alması üzerine, müzakere sürecinde önemli görev üstlenecek kurumlardan birisi olan AB Genel Sekreterliği bütçesi 2’ye katlandı. Geçen yıl, 2005 bütçesi yaklaşık 4.900.000 YTL (4.9 trilyon) olan AB Genel Sekreterliği’nin 2006 yılı bütçesi 9.362.000 YTL (9.3 trilyon) olarak belirlendi. Maliye Bakanlığı’nın 2006 bütçesini bağlarken, AB Genel Sekreterliği’nden giden rakamları dikkate aldığı ve üzerinde büyük bir değişiklik yapmadığı öğrenildi. AB Genel Sekreterliği’nde en büyük payı 6.320.000 YTL ile mal ve hizmet alım giderleri aldı. Personel gideri 1.849.000 YTL, devlete ödenecek sosyal güvenlik pirim giderleri 135.000 YTL, cari transfer de 1.058.000 YTL olarak hesaplandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle