GeriEkonomi Eczaneler tek tek sözleşme imzalamayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eczaneler tek tek sözleşme imzalamayacak

Eczaneler tek tek sözleşme imzalamayacak
refid:13291198 ilişkili resim dosyası

İlaçta tasarruf önlemlerinin faturasının kendilerine çıkacağını öne süren ve uygulamanın hayata geçtiği 4 Aralık’ta kepenk kapatma eylemi yapan eczacılar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sözleşmeleri tek taraflı fesh ettiğini açıklaması sonrası birlikte hareket kararı aldı.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanlar Danışma Kurulu, ‘tek gündemli’ toplantı yaptı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Eczacıların dayatılan sözleşmeleri tek tek reddedecekleri iradesini ortaya koydukları, 16 Ocak’a kadar TEB ile sözleşme imzalanmazsa ilaçta faturalı döneme geçileceği” bildirildi. Dün itibariyle eczacıların yüzde 95’ten fazlasının, dilekçelerini Birliğe ulaştırdığı ifade edilen açıklamada “Dilekçeler tamamlandığında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilecek” denildi. SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, eczanelerle tek tek sözleşme yapılacağını, eczacılardan sözleşme parası alınmayacağını, TEB’in ve odaların sözleşme ve aidat gelirlerinden rahatsız olduğunu açıklamıştı. TEB Başkanlar Danışma Kurulu açıklasında bu konuda şöyle denildi:

Kuyruklar olursa

“Eczacı, haksız geri ödeme kesintileri, sık değişen reçete yazım kuralları, çalışmayan reçete onay sistemi, muayene ücreti tahsildarlığı gibi doğrudan SGK’dan kaynaklanan sorunları her gün yaşıyor. Eczacının sorunu sözleşme bedelleri ya da üye aidatları değil. Birçok ilaçta 4 Aralık’tan sonra hastaların ödediği fiyat farkları arttı. 16 Ocak’tan itibaren vatandaşın parasını cebinden ödemesi ve tahsilatı için SGK müdürlükleri önünde kuyruklarda beklemesinin sorumlusu eczacı olmayacaktır.”

SGK: Eczanelere biz sahip çıkarız

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yapılan sözleşmenin SGK tarafından feshedilmesiyle ilgili haberlerde, “Eczanelerin sahipsiz kalacağı” yönünde yorumlar yer aldığı hatırlatıldı. Kurumun, eczanelere bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğinin belirtildiği açıklamada, şu görüşler savunuldu: “Yeni sözleşmelerle eczacılarımızın TEB’e sözleşme bedeli olarak vermek zorunda kaldığı 500 lira ödeme yükümlülüğü kalkmış olacak. Önceki sözleşmeye göre sürecin daha iyi işlemesi ve bürokrasinin azaltılması için eczanelere kolaylıklar sağlanacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle