GeriEkonomi Eczacıbaşı'ndan kimlik bilgileri açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eczacıbaşı'ndan kimlik bilgileri açıklaması

Eczacıbaşı'ndan kimlik bilgileri açıklaması

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı 50 milyon kişinin kimlik bilgisinin internete sızmasını değerlendirdi. Eczacıbaşı, "Bu bize büyük bir ders olsun. Kişisel olarak disipline sahip olmalıyız. Her zaman birilerinin bize saldıracağını ve bu saldırganların bilgilerimizden fayda sağlayacağını unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “50 milyon kimlik bilgisinin çalınması, tamamen bilgi güvenliği ile ilgilidir. Bu vakadan sonra siber suçlara ve kriminaliteye farklı bir boyut gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Eczacıbaşı, girişimciler, kurumsal şirketler, serbest ve mobil çalışanlara çalışma masaları, toplantı odaları, hazır ve sanal ofisler sunan Workinton’da “Girişimcilerle Dost Olmak” konulu etkinlikte yaptığı konuşmada, bugün 25 yaşında olsaydı, güvenlik teknolojilerine yatırım yapacağını kaydetti.

 

50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin internete sızmasına ilişkin, aslında bu tip usulsüzlüklerin herkesin başına gelebileceğini belirten Eczacıbaşı, “50 milyon kimlik bilgisinin çalınması, tamamen bilgi güvenliği ile ilgilidir. Bu vakadan sonra siber suçlara ve kriminaliteye farklı bir boyut gelecektir” ifadelerini kullandı.

Siber suçların hayatın bir parçası olduğunu aktaran Eczacıbaşı, “Bu suç kavramında yepyeni bir boyut ve gelişmeye de çok açık bir konu. İşlenen suçlardaki yaratıcılık sınır tanımıyor. Peki ne yapacağız bundan sonra? Davranışlarımızı bu yeni duruma göre organize edeceğiz. Şifrelerimizi sık sık değiştireceğiz, her yerde farklı şifre kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Eczacıbaşı, çalınan kimlik bilgilerinin 5 yıl önceki veriler olduğunu ve isteyen herkesin bir başkasının bilgisine erişmesinin oldukça kolay olduğunu kaydetti. Kimlik numaralarında da aynı bankacılık işlemlerindeki gibi iki kademeli güvenlik sistemi getirilebileceğini anlatan Eczacıbaşı, “Bu bize büyük bir ders olsun. Kişisel olarak disipline sahip olmalıyız. Her zaman birilerinin bize saldıracağını ve bu saldırganların bilgilerimizden fayda sağlayacağını unutmamamız gerekiyor. İnternetin gelişme hızı çok aştı. İnternetle tanıştığımda geçirdiğim 20 yılla, benden sonra gelen neslin 20 yılı arasında dağlar kadar fark olacak" ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle