GeriEkonomi Ecevit'ten işadamlarına: Senaryolara kapılmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit'ten işadamlarına: Senaryolara kapılmayın

İZMİR'de Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın (EBSO) Meclis Toplantısı'na katılan Başbakan Bülent Ecevit, hükümetin dağılacağı yönünde ‘‘kasıtlı söylentiler çıkarılmasından’’ yakındı.

Hükümetin alternatifinin olmadığını belirten Ecevit, işadamlarından bu tür senaryolara kapılmamalarını istedi.

Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu'nun siyasi istikrarın geleceği açısından kaygılarını iletmesi üzerine Ecevit, söylentilerin kasıtlı olarak yayıldığını belirtti.

FIRSATI HEBA ETMEMELİYİZ

‘‘Falan parti kapatılacak, hükümet dağılacak’’ söylentilerinin zihinlere yerleştirildiğini ifade eden Ecevit, ‘‘Bu tür kampanyaları hangi tür çevrelerin yaydığını bildiklerini’’ ifade etti. Hükümetin işbaşında kalacağını ve istikrar programını kararlı bir şekilde uygulayacağını savunan Ecevit, ‘‘Böyle senaryolara kapılmayın. Ülke zor ele geçecek şansı yakalamıştır. Çünkü en güçlü üç partisini bir araya getirmiştir. Bu fırsatı heba etmemeliyiz’’ diye konuştu. Bir yandan istikrar programı, bir yanda ise ekonomik canlanmanının dünyada ender görüldüğünü ifade eden Ecevit, istikrar programıyla Türkiye'nin geri dönüşü olmayan bir yola girdiği söyledi. Ecevit bu yolun da sonuna kadar gidilmesi kararlılığında olunduğunu vurguladı.

YANLIŞ ANLAŞILDIM

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Aktan'ın, Ecevit'in enflasyonla mücadelede özel sektörün yeterli destek sağlamadığı eleştirilerini hatırlatması üzerine Başbakan, sözlerinin bu şekilde anlaşılmasından üzüntü duyduğunu bildirdi. İş çevrelerinin enflasyonun hızını kesmenin ne kadar gerekli olduğunu bildiklerini belirten Ecevit, ‘‘Birkaç kişinin oyun bozanlığı tüm ülkeyi etkileyebilir. Ben sadece sert olmadığını sandığım bir üslupla bir uyarı ve dilekte bulundum’’ dedi. Ecevit, bankaların şeffaf ve disiplinli çalışması için de tedbir alındığını hatırlattı. Yolsuzlukların üzerine gidilmesinin ülkede belli bir moral kaynağı olduğunu da hatırlatan Ecevit, bazı olumsuzlukların da yaşandığını vurgularken, petrol fiyatlarındaki yükselmeye değindi. Ecevit, ‘‘Ben ne zaman başkan olsam petrol fiyatları yükseliyor. Ama bunda benim sorumluluğum yok’’ diye espri yaptı. Şehriban OĞHAN/İZMİR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle