GeriEkonomi Ecevit zamlardan özel sektörü suçladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit zamlardan özel sektörü suçladı

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Ağustos ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili yaptığı açıklamada Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) ile Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE) arasındaki farktan özel sektör zamlarını sorumlu tuttu. Başbakan Ecevit, ''Aradaki fark, bu enflasyon hızını kesmeye yeterince çaba gösterilmediğini gösteriyor'' dedi.

Ecevit, Ağustos ayı enflasyon rakamlarına ilişkin Başbakanlık'ta bir açıklama yaptı. Başbakan Ecevit, dünya petrol fiyatlarındaki büyük artışa ve ağır iklim koşullarına karşın enflasyondaki düşüş sürecinin devam ettiğini söyledi. Ağustos ayında TEFE'nin Temmuz ayına göre yüzde 1'den yüzde 0.9'a gerilediğini, TÜFE'nin ise Temmuz ayındaki yüzde 2.2 düzeyinde kaldığını hatırlatan Ecevit, bunların son 10 yılın fiyat endekslerindeki en düşük oranlar olduğuna dikkat çekti. Ecevit açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Bu gerçek, hükümetin istikrar programındaki kararlılığının somutkanıtıdır. Hükümetimiz, aynı zamanda istikrarla ekonomide büyümeyi bağdaştırabilme başarısını da göstermiştir. Nitekim, bir yandan yaşam pahalılığının hızı kesilirken, bir yandan da üretim canlanmaktadır. Toptan eşya fiyatlarındaki düşüşün tüketici fiyatları endeksinden daha hızlı olması ise özel sektör açısından düşündürücüdür. Önümüzdeki aylarda aradaki farkın kapanacağını umarım.''

YIL SONU HEDEFİ TUTACAK

Ecevit, bir gazetecinin, bu şartlarda yılsonu enflasyon hedefinin tutturulup tutturulamayacağına ilişkin sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Bu enflasyon hızı yılın ilk yarısından önce, Nisan-Mayıs aylarında başlamıştı. Oradan itibaren hesaplayacak olursak sanırım hedefe, yıl sonunda hedefe büyük ölçüde yaklaşmış olacağız. Bu özellikle dünya petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışa rağmen başarılmış bir durumdur. O bakımdan umut vericidir.''

Ecevit, bir gazetecinin, ''özel sektör açısından düşündürücüdür'' sözlerinin ne anlama geldiğini sorması üzerine de, ''Toptan eşya fiyatları düşük olduğu halde tüketici fiyatları endeksi nispeten birazdaha yüksek kalıyor. Aradaki fark, bu enflasyon hızını kesmeye yeterince çaba gösterilmediğini gösteriyor. Fakat hükümetimiz bu konudaki kararlılığını sürdürüyor'' şeklinde konuştu.

Kamu bankalarının özelleştirilmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Japonya ve Dünya Bankası'ndan gelecek kredilerde tıkanmalar olduğu yolundaki bir soruya ise Ecevit şu yanıtı verdi:

''Ben bir tıkanmanın farkında değilim. Hükümetin tutumu ve orada bankacılık alanında gerçekleştirilen reform, ülkemize bütün dünyada yönelen önemi ve değeri arttırmaktadır. Öyle bir durumla karşılaşacağımızı sanmıyorum. Kaldı ki Japonya Türkiye'ye çok anlayışlı davranmaktadır.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle