GeriEkonomi Ecevit: Uzlaşma arıyoruz , Meral: Genel grev
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Uzlaşma arıyoruz , Meral: Genel grev

Başbakan Bülent Ecevit, sosyal güvenlik reformu yasa tasarısı ile ilgili uzlaşma girişimlerinin sürdüğünü vurguladı. Buna karşılık çalışanların temsilcileri de, dün kamuoyu önünde hükümete son sözlerini söyleyerek, ‘‘ya taleplerinizi çözün, üretimden gelen gücümüzü kullanacağız’’ resti çekti. Türk-İş önderliğindeki 15 sivil toplum örgütü Cumartesi günü, ‘‘Mezarda Emekliliğe ve Sefalet Ücretine Hayır’’ mitingi yapacak. Hükümet geri adım atmazsa, hafta başından itibaren demokratik eylemler ve genel grev anlamına gelen ‘‘üretimden gelen güç’’ kullanılacak.

Emek Platformu adını alan 15 sivil toplum örgütünün başkanları dün Türk-iş'te biraraya gelerek, Cumartesi günü Ankara'nın Kızılay Meydanı'nda yapılacak büyük miting ile hükümetin geri adım atmaması halinde önümüzdeki hafta yapacakları ‘‘demokratik eylemler ve genel grev’’ konularını ele aldı. Toplantıdan sonra 15 kuruluş adına açıklamayı Türk-İş Başkanı Bayram Meral yaptı. Meral, özetle şunları söyledi:

Kızılay meydanına kavga etmeye değil, ülkenin ve çalışanların mutluluğunu artırmak, hükümete geri adım attırmak için çıkıyoruz. Bizim hükümet ile kavga etme gibi bir niyetimiz yok. Hükümetten, bu yanlış icraatından vazgeçmesini bekliyoruz. Emeklinin, memurunun yüzünü güldürmesini bekliyoruz. Mezarda emeklilikten vazgeçmesini bekliyoruz, kazanılmış hakların korunmasını bekliyoruz.

Bu eylemleri yaparken, Başbakan Bülent Ecevit'in 1979'daki bir konuşmada, ‘İşçiler artık tribünden sahaya inmelidir’ sözüne uyuyoruz.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle