GeriEkonomi Ecevit, Köy-Kent'i Ordu'dan başlatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit, Köy-Kent'i Ordu'dan başlatıyor

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, yıllardır hayalini kurduğu, bu yüzden Hükümet programına da aldırdığı Köy-Kent projesine bugün Ordu'nun Mesudiye İlçesi Çavdar Köyü'nde start veriyor. 9 köylük projede, Çavdar Köyü merkez olacak. Yuvalı, Dayılı, Çardaklı, Kışlacık, Göçbeyi, Türk Köyü, Esatlı ve Ilışar köyleri, kendi aralarında yatırımları bölüşerek kentlerdeki olanaklara yerlerinden olmadan kavuşacaklar. Ecevit, eşi ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit ile birlikte gideceği Çavdar Köyü'nde sembolik bir açılış yapacak. Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat'ın vereceği brifingin ardından köy-kent yol çalışmalarını başlatacak.

SIRADA MERKEZ KÖY VAR

7-8 trilyona malolması beklenen projeden sonra Ecevit, önümüzdeki günlerde Van'da ‘‘merkez köy’’, Şırnak'ta ise ‘‘köye dönüş’’ projelerini de hayata geçirecek. Bu projeler 57'nci Hükümet programında terörün iç ve dış kaynaklarını kurutacak ekonomik, sosyal, siyasal, eğitsel ve tanıtımla ilgili tedbirler arasında yer alıyor. Programda projeler, şöyle anlatılıyor: ‘‘Mezra tipi veya dağınık yerleşim birimlerinin gerek güvenlik, gerek ekonomi açısından yarattığı sorunlar da dikkate alınarak, kırsal alanda daha sağlıklı bir yerleşim düzenine geçilecektir. Birbirine yakın köyler arasında işbirliği ve eşgüdüm sağlanarak, altyapı hizmetlerinin ve sosyal hizmetlerin tüm köylülere daha düşük maliyetle ulaşması gerçekleşecek ve böylece köylüler kentlerdeki olanaklara yerlerinden olmaksızın kavuşabileceklerdir. Terör nedeniyle yerlerini terketmek zorunda kalmış yurttaşlarımızın köye dönüş olanakları da hızlandırılacaktır.’’

1978'de denendi

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, dün yaptığı basın toplantısında da, 1978'de Bolu'nun Taşköprü ilçesinde de böyle bir deneyim yaşandığını ifade etti. Bu deneyimde yeterince hazırlıklı olmadıklarını ifade eden Ecevit, Mesudiye'deki denemeden sonra Güney Doğu ve Doğu Anadolu'ya gideceğini söyledi. Ecevit, ‘‘Köye dönüş sürecinin nasıl yürüdüğünü, çekim merkezi durumundaki köylerin ve köykentlerin nasıl bir uygulama içerisinde olduğunu yerinde saptayacağım.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle