GeriEkonomi Ecevit: Konsolidasyonun lafını bile duymak istemiyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Konsolidasyonun lafını bile duymak istemiyorum

Başbakan Bülent Ecevit, devletin bütün borçlarını zamanında ödediğini vurgulayarak konsolidasyonun lafını bile duymak istemediğinin altını çizdi

Ecevit, hükümete yönelik bir güven bunalımdan söz edildiğini belirterek ortaklar arasında sorunlar yaşanabileceğini "Sonunda uzlaşıyor ve uyum içinde çalışıyoruz" dedi

Bu şartlar altında güven bunalımından bahsedilmesinin haksızlık olduğunu söyleyen Ecevit, ekonomik programa desteğin sadece sözle değil eylemle de kanıtlamış olduklarını kaydetti.

Yalan haberleri yayanların ortamı bulandırmak istediklerinin altını çizen Ecevit, "Vatandaşlar bu haberlere karşı duyarlı olsun. Hükümet elinden geleni yapıyor. Hükümetin bu çabaların engelleyenler ülkeye zarar veriyor" dedi.

"GÜVEN BUNALIMI YOK"

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüşmesinin ardından bir basın açıklaması yaptı. Ecevit, bazı iç ve dış çevrelerin inatla hükümete yönelik güven bunalımından söz edildiğini belirterek böyle bir sorun olmadığını söyledi. Ecevit şunları kaydetti:

"Bazı iç ve dış çevreler inat ve ısrarla hükümete yönelik eleştirilerde bulunuyor. Koalisyon içinde bazı sorunlar olabiliyor ancak, mutlaka uzlaşıyor ve uyum içinde çalışıyor. Devletin bütün borçlarını da zamanında ödüyor. Hükümetimiz ekonomik programı desteklediğini her zaman vurgulamıştır. Bu yalanları yayanların amacı, ortamı bulandırmak ve çıkar sağlamaktır. Vatandaşların duyarlı olamalarını diliyorum. Hükümetimiz uzun yılların tahribatını ortadan kaldırmak için elinden geleni yapıyor. Hükümetimiz Türkiye'nin geleceğine güvenle bakmaktadır."

"DERVİŞ GÖREVİNİN BAŞINDA"

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in görevden alınacağı yönündeki söylentilere ilişkin yorumunu sorması üzerine, "Derviş, görevinin başında, kabinede değişiklik yok" dedi.

Ecevit, yüksek faizlere ilişkin bir başka soruya da "Faizlerdeki yükseliş en ciddi zorunumuz haline geldi. Bu konuda çalışmalar yapılıyor" yanıtını verdi.

"Sayın Sezer'le tütün yasasını veto etmesi konusunu görüştünüz mü?" şeklindeki bir soru üzerine de Ecevit, "Ekonomik gelişmeleri görüştük. Çok verimli oldu. Ayrıca üç bakanımız da Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret edecekler. Kendilerine de söyledim uygun buldu" dedi.

Bir başka gazetecinin bu görüşmeden sonra birbiri ardına gelen vetoların azalıp azalmayacağını sorusunu da Ecevit, "Yok, yok olumlu imzalar da geldi" diye yanıtladı.

Ecevit, bir başka soru üzerine de "Türk ulusu borcuna o kadar sadıktır ki, Osmanlı devletinin bile borçlarını ödedi" dedi.

"MEDYANIN SÖYLENTİLERE GÖZLERİNİ KAPAMASI GEREK"

Başbakan Bülent Ecevit, "IMF'den gelen kaynakla birlikte ekonominin düzeleceğine inanıyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"İnanıyoruz. Ancak medyanın uluorta söylentilere gözlerini kapaması gerekiyor. Ekonomik sorunları, radikal çözümlerle çözmeye uğaşıyoruz. Ortalığı bulandırmamanın büyük yararı olduğuna inanıyorum. Türkiye çok duyarlı bir dönemden geçiyor."

"TÜTÜN YASASI MECLİS TOPLANDIKTAN SONRA GÖRÜŞÜLECEK"

Ecevit yine bir soru üzerine Tütün Yasası'nın Meclis toplandıktan sonra görüşüleceğini söyledi. Aynı konudaki bir başka soru üzerine de Ecevit şunları söyledi:

"Büyük ölçüde tütün fazlası var. Tütün ekmekten vazgeçecek köylüyü kesinlikle zor durumda bırakmayacağız. Tütün ekiminden çok daha karlı ve verimli öneriler sunacağız. Bu önerileri, yaz döneminde şekillendireceğiz."

Arjantin Borsası'ndaki olumsuzlukların IMKB'ye yansımasına yönelik yorumunun sorulması üzerine Ecevit, "Bir ülkede çıkan sorunlar başka ülkeleri de etkileyebiliyor. Ancak biz kendi içimizde sağlam olursak, Türk ekonomisini kısa sürede esenliğe çıkarabiliriz" diye yanıtladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle