GeriEkonomi Ecevit: IMF'yi dinleseydik memura yüzde 10 zam yapardık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: IMF'yi dinleseydik memura yüzde 10 zam yapardık

Başbakan Bülent Ecevit, memurlara yüzde 20'lik zammın IMF'nin isteği olmadığını belirterek, ‘‘IMF'nin her istediğini kabul etseydik, memura yüzde 10 zam yapardık’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, devletin gücünün memura ikinci yarıyılda ancak yüzde 20 zam yapabilmeye yettiğini söyledi. Ecevit, ‘‘Memurlara ikinci altı ay için yüzde 20 zam IMF'nin isteği değil. IMF'nin her istediğini kabul etseydik, yüzde 10'dan ibaret yapardık zammı’’ dedi.

Ecevit, dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken, memur maaş zammıyla ilgili şunları söyledi:

‘‘Elbette yüzde 20'nin yeterli olmadığını biliyoruz. Ama, şu sırada devletin gücü buna yetiyor ve Türkiye'nin kronik enflasyondan, müzmin enflasyondan kurtulabilmesi, faizlerin normal ölçülere inebilmesi için birkaç ay bazı sıkıntılara katlanmamız gerekiyor.’’

GEREKENİ YAPTIK

Ecevit, sosyal güvenlik reformuyla ilgili olarak, ‘‘Biz yapılması gerekeni yaptık’’ dedi. Ecevit, Başbakanlık Merkez Bina'ya gelişinde, bir gazetecinin ‘‘Bu kez sadece işçiler değil, işçilerle memurlar ortak eylem hazırlığında. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?’’ sorusu üzerine, şunları söyledi.

‘‘Biz, yapılması gerekeni yaptık. Türk ekonomisi bir darboğazdan geçiyor. Bu darboğaz sürecini kısa sürede geride bırakabilmemiz, aşabilmemiz için birkaç sıkıntıya katlanmamız gerekir. Bunu sendika liderleri de çok iyi biliyorlar. Ama (Biz tabanımızdan gelecek tepkileri göğüsleyemeyiz) diyorlar. Ben de (Sizin yerinize biz göğüsleriz) dedim. Gerekeni yapıyoruz.’’

MHP Merkez Karar Kurulu, Merkez Yürütme Kurulu ve il başkanları toplantısının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli de, memura yapılan zamla ilgili şu savunmayı yaptı:

‘‘Memurlarımıza gönlümüzden geçen zam oranının verilmesini ekonomideki olumsuzluklar engellemiştir. Memurlarımızın emeğinin karşılığı olmasa bile mevcut bütçe imkanları zorlanılarak yüzde 20 oranında maaş artışı sağlanmıştır. Bu artış oranları karşısında gösterilen tepkiyi haklı bulmamak mümkün değildir. Memurların refahını artırmak için gerekli düzenlemelerin yapılacağından kuşku duyulmaması gerekir.’’

DALKAVUKLUK YAPMIYORUZ

Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler de, işçi ve memurun hak aramasının doğal olduğunu, ancak hak arama yolunun hiçbir zaman medeni, demokratik usulleri aşmaması gerektiğini söyledi. Keçeciler, Konya Ticaret Odası tarafından yaptırılacak, Uluslararası Fuar ve Ticaret Merkezi'nin temel atma töreninde, Türkiye'nin yatırımlar için dış kredi temin etmekte güçlük çektiğini bildirdi.

Türkiye'de bazı problemler bulunduğunu, ancak bunların kalıcı değil, geçici olduğunu kaydeden Keçeciler, alınan tedbirlerin etkisini yavaş yavaş göstereceğini söyledi. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararların ardından borsanın yükseldiğine, faiz oranlarının ise gerilediğine dikkati çeken Keçeciler, ‘‘Demek ki alınan kararlar popülist olmayan, halk dalkavukluğuna imkan vermeyen, gerçekçi, doğru kararlardır. İki kere iki dört eder. Başka çaresi yoktur. Hükümet önünde bulunan kararı almıştır. Başka bir hükümet olsa alacağı başka bir karar da yoktur’’ diye konuştu.

Memurdan ‘hergün eylem’ kararı

Ankara Kızılay Meydanı'nda toplanan KESK üyesi memurlar maaş zammı ve emeklilik yasasından yeni düzenleme yapılana kadar ‘‘hergün eylem’’ çağrısı yaptı. Kızılay'da ‘‘Hükümet istifa’’ sloganları ile toplanan memurlar yarın KESK öncülüğünde DİSK ve TÜRK-İŞ üyelerinin birlikte eylem yapacağını açıkladı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle