Ecevit: IMF'den hemen para beklemek yanlış

Hürriyet Haber
03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Bülent Ecevit IMF Heyeti'nin hükümetin programına açıktan destek verdiğini belirterek, ‘‘Ona rağmen gerekli desteği vermezlerse bir çelişkide görünürler’’ dedi. Ecevit, IMF'den hemen yardım gelmesini beklememek gerektiğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, Uluslararası Para Fonu (IMF) Heyeti'nin hükümetin programına açıktan destek verdiğini vurgulayarak, ‘‘Ona rağmen gerekli desteği vermezlerse bir çelişkide görünürler’’ dedi. İyimser olduğunu belirten Ecevit, dünkü açıklamalardan hayal kırıklığı duymanın doğru olmadığını söyledi.

Ecevit, dün akşam saatlerinde Köşk'e çıkarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Çıkışta gazetecilerin IMF ile ilgili bir sorusunu Ecevit, heyetin Türkiye'de alışılmış olandan daha uzun süre kaldığına dikkat çekerek yanıtladı.

IMF'nin değişik kesimlerle görüşerek etraflı inceleme yaptığını söyleyen Ecevit, hükümetin hazırlamış olduğu programdan övgüyle sözettiğini vurguladı. IMF'nin hükümetin kararlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğine de dikkat çeken Ecevit, ‘‘Programa desteklerini açıktan ifade ettiler. Ona rağmen gerekli desteği vermezlerse bir çelişki de görünürler. IMF'nin böyle bir izlenime fırsat vermeyeceğini umarım’’ dedi.

Ecevit şunları söyledi:

‘‘Anlaşılan bazı çevreler bugünden bir yardım miktarı açıklanacağı beklentisi içindeymiş. Ben öyle birşey bilmiyordum. Çünkü buraya gelen temsilci ABD'ye gidecek. Orada yetkili kurullarıyla görüşecek, bir yardım vaadi varsa miktarı ona göre belirlenecek. Onun için bugünkü (dünkü) açıklamadan hayal kırıklığı duymak bence doğru değil.’’

IMF ile ilişkiler konusunda hep ihtiyatlı konuştuğunu söyleyen Ecevit, birkaç gün öncesine kadar fazla bir iyimserliği bulunmadığını belirterek, ‘‘Fakat şimdi bir iyimserliğim var’’dedi. Ecevit iyimserliğinin nedenini heyetin hükümet programına destek vermesine bağladı.

ZAMLAR ZORUNLU

Ecevit, akaryakıt başta olmak üzere son zamanlarda yapılan zamların da zorunlu olduğunu söyledi. Ecevit, dün Başbakanlık'tan çıkışında bir soru üzerine uzun zamandır Türkiye'de bazı fiyatların dondurulduğunu anımsatarak, ‘‘Bazı fiyat ayarlamaları yapılması zorunlu hale geldi’’ dedi.

Ecevit, ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın ekonomideki tabloyu olumsuz bulduğu hatırlatılınca da şunları söyledi: ‘‘Ekonomide birtakım sıkıntılarımız olduğu doğru. Son günlerde olumlu gelişmelerin başladığı da doğru. Örneğin üretimde bir canlanma var. Sıkıntıları kısa sürede atlatacak potansiyel güç, Türk toplumunda ve Türk ekonomisinde vardır. Bu potansiyeli hızla değerlendirmeye çalışıyoruz.’’

2000 yılı bütçesi için tasarruf çağrısı

Başbakan Bülent Ecevit, bakanların bütçelerinin hazırlık çalışmalarıyla yakından ilgilenmelerini ve yatırım tekliflerini oluştururken, en çabuk bitecek ve en zorunlu yatırımlara öncelik vermelerini istedi.

2000 mali yılı bütçe çağrısı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Ecevit’in genelgesinde ‘‘Öncelikle, Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve mali yönden sıkıntılarını giderecek tedbirler alınacak, ardından kaynaklarımız, insanımızın hayat standardını çağdaş ülkeler seviyesine çıkarmaya yöneltilecektir’’ denildi. Kuruluşların, kaynakların kısıtlı olduğunun bilinciyle hizmetleri arasında öncelik sıralaması yapması gerektiği kaydedildi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı