GeriEkonomi Ecevit, enflasyonda özel sektörü uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit, enflasyonda özel sektörü uyardı

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, tüketici fiyatlarının ağustos ayında yüksek çıkması nedeniyle özel sektöre yüklendi. Ecevit, ‘‘Bu özel sektör açısından düşündürücü olmalı. Aradaki fark, enflasyonun hızını kesmeye yeterince çaba sarf edilmediğini gösteriyor’’ dedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, ağustos enflasyon rakamları üzerine özel sektöre uyarıda bulundu. Ecevit, toptan eşya fiyatlarındaki (TEFE) artışın tüketici fiyatlarındaki (TÜFE) artışa oranla daha yüksek çıkmasının özel sektör açısından düşündürücü olduğunu belirterek, ‘‘Aradaki fark, bu enflasyon hızını kesmeye yeterince çaba sarf edilmediğini gösteriyor’’ dedi.

Enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamada bulunan Ecevit, dünya petrol fiyatlarındaki büyük artışa ve ağır iklim koşullarına rağmen enflasyondaki düşüşün devam ettiğini söyledi. Ağustos ayında TEFE'nin temmuz ayına göre yüzde 1'den yüzde 0.9'a gerilediğini, TÜFE'nin ise temmuz ayındaki gibi yüzde 2.2 düzeyinde kaldığını anımsatan Ecevit, son 10 yılın en düşük oranlarına ulaşıldığına dikkat çekti. Ecevit, şöyle konuştu:

‘‘Bu gerçek, hükümetin istikrar programındaki kararlılığının somut kanıtıdır. Hükümetimiz, aynı zamanda istikrarla ekonomide büyümeyi bağdaştırabilme başarısını da göstermiştir. Nitekim, bir yandan yaşam pahalılığının hızı kesilirken, bir yandan da üretim canlanmaktadır. Toptan eşya fiyatlarındaki düşüşün tüketici fiyatları endeksinden daha hızlı olması ise özel sektör açısından düşündürücüdür. Önümüzdeki aylarda aradaki farkın kapanacağını umarım.’’

UMUT VERİCİ

Bir soru üzerine enflasyon hızındaki düşüşün yılın ilk yarısından önce, Nisan-Mayıs aylarında başladığını kaydederek, ‘‘Oradan itibaren hesaplayacak olursak sanırım hedefe, yılsonunda hedefe büyük ölçüde yaklaşmış olacağız’’ dedi. Ecevit, enflasyondaki düşüşün dünya petrol fiyatlarındaki olağanüstü artışa rağmen başarıldığını da kaydederek gelişmeleri ‘‘Umut vericidir’’ diye niteledi.

BANKACILIK REFORMU

Ecevit, kamu bankalarının özelleştirilmesinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle Japonya ve Dünya Bankası'ndan gelecek kredilerde tıkanma olduğu yolundaki bir soru üzerine ise bir tıkanmanın farkında olmadığını söyledi. Ecevit, ‘‘Hükümetin tutumu ve bankacılık alanında gerçekleştirilen reform, ülkemize bütün dünyada yönelen önemi ve değeri artırmaktadır. Öyle bir durumla karşılaşacağımızı sanmıyorum. Kaldı ki Japonya Türkiye'ye çok anlayışlı davranmaktadır’’ dedi. ANKARA

<ı>Cottarelli: İnce ayar zorunlu

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli, ağustos ayı çekirdek enflasyon ve toptan eşya fiyatlarının iyi durumda sayılabileceğini vurgularken, ‘‘Ama TÜFE'de ortaya çıkan sonuç, bu alanda mutlaka ince bir ayar yapılması gerektiğini gösteriyor’’ dedi.

Cottarelli, TÜFE'nin, tüketimin hızlı bir şekilde arttığını gösterdiğini ve bunun için de bir ayarlama gerektiğini ifade etti.

Yılsonu hedeflerinde bir hareketlilik olabileceğini belirten Cottarelli, ‘‘Ama önemli olan, yürütülen ekonomik programın dikkatli, istikrarlı ve taviz verilmeden uygulanmasıdır’’ dedi.

Hazine: Enflasyonu eğlence körükledi

HAZİNE Müsteşarlığı, ağustos ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte ilk sekiz aylık sonuçların, 12 yıldan bu yana gerçekleşen en düşük enflasyon düzeyi olduğunu bildirdi. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, ağustos ayı tüketici fiyat hareketlerinde, ‘eğlenceye yönelik’ fiyat hareketlerinin de belirleyici olduğu belirtildi.

Geçen yılla karşılaştırıldığında, ağustos ayı TEFE rakamının aynı döneme göre, 2, TÜFE rakamının ise 2 puan altında olduğu belirtilen açıklamada, yılın ilk sekiz ayında, TEFE'nin yüzde 20.9, TÜFE'nin ise 23.1 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

Enflasyon düşerken, sanayi yönelim anket sonuçlarının da önümüzdeki döneme ilişkin enflasyon bekleyişlerinin düşmekte olduğuna işaret ettiği belirtilen açıklamada, ‘‘Özellikle, özel imalat sanayi fiyatlarının yılın son üç ayında gösterdiği düşüş, enflasyonun azalma eğiliminin önemli bir göstergesi olmaktadır’’ denildi. Açıklamada, TÜFE'deki artış şöyle yorumlandı:

‘‘TÜFE, mevsimsel olarak temmuz ve ağustos aylarında aynı seyri göstermekle birlikte, özellikle başta eğitim olmak üzere, konut, ev eşyası, sağlık ile eğlence ve kültüre yönelik fiyatlardaki artışlar, Ağustos ayındaki tüketici fiyatlarının belirleyicisi olmuştur.’’ Hazine açıklamasında, enflasyonla mücadele programı kapsamında belirlenen politikaların kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulanarak, tavizsiz uygulamanın devam edeceği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle