GeriEkonomi Ecevit: Ekonomi bir kaç ayda düzlüğe çıkacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Ekonomi bir kaç ayda düzlüğe çıkacak

Başbakan, ekonominin yakında düzlüğe çıkacağına inandığını ve dalgalı kurdan vazgeçmenin gündeme gelmediğini söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, dalgalı kurun beklenenden daha olumsuz sonuçlar verdiğini belirterek, dalgalı kur sürecine bir kere girdikten sonra dönüş yapmanın bir hayli zor olduğunun bilincinde olduklarını söyledi. Ecevit, IMF ile görüşmelerinde bu konuyu da değerlendireceklerini ifade ederek, ''Dalgalı kurdan dönülmese bile bunun olumsuz etkilerini nasıl ve ne ölçüde giderebiliriz, son günlerde kendi aramızda ve IMF ile bunu değerlendireceğiz'' dedi.

Başbakan Ecevit, TV 8'de katıldığı bir programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan, bir gazetecinin, son ekonomik gelişmelerin ardından hükümetin önünü görüp göremediğini ve ekonominin ne zaman düzlüğe çıkacağına ilişkin sorusu üzerine, ekonominin yakın zamanda düzlüğe çıkacağına inandığını söyledi.

Başbakan Ecevit, ''Yeter ki kamuoyunu yönlendiren kimseler toplumda aşırı bir duyarlılık uyandırmasınlar o zaman halkımız geleceğe daha güvenle bakar duruma gelecektir'' dedi. 

Ecevit, ekonomide son zamanlarda olumlu bazı gelişmeler yer aldığını ifade ederek, IMF ve Dünya Bankası'nın kendi ölçülerine göre büyük ölçüde bir yardımı ve desteği Türkiye'ye sunduğunu anımsattı. Ecevit, bunun çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Mayıs ve özellikle haziran aylarında enflasyonda beklenenin üzerinde bir düşüş olduğuna işaret eden Ecevit, bunun da gelecek açısından önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Bütçe rakamlarının da iyi geliştiğini vurgulayan Ecevit, ''Umut verici bir hayli gelişme var. Buna güven unsuru da eklenebildiği taktirde ben eminim ki kısa sürede bir kaç ay içinde ekonomiyi esenliğe çıkarabileceğiz'' diye konuştu.

Ecevit, gazetecilerin, ''Stopajla ilgili bazı kararlar alındı dövizi aşağıya çekmek için başka tedbirler de var mı?'' sorusuna, ''İzin verirseniz yarını bekleyelim. IMF'nin başkan yardımcısı Sayın Fischer gelecek. Zannederim o da Türkiye'de hem iş çevreleriyle hem de hükümetimizle ayrıntılı görüşmeler yapacak. Bu görüşmeler sırasında tabii bir çok konuya ve soruya çözüm getirme bakımından önümüzde yeni olanaklar açılmış olacak. onun için 1-2 gün daha bekleyelim'' karşılığını verdi.

DÖNÜŞ YAPMAK HAYLİ ZOR

Ecevit, hükümetin eğiliminin dalgalı kur sisteminden vazgeçme yönünde olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine şunları kaydetti:

''Hayır. Dalgalı kurdan vazgeçme eğilimi şu ana kadar gündemimize gelmedi. Tabii beklenenden daha olumsuz sonuçlar verdiği doğrudur dalgalı kurun, ama dalgalı kur sürecine, yoluna bir kere girdikten sonra geri dönüş yapmak da bir hayli zor. Onun bilinci içindeyiz IMF ile görüşmelerimizde tabii bu konuyu da değerlendireceğiz. Dalgalı kurdan dönülmese bile dediğim gibi dönüşü çok zor olur. Bunun olumsuz etkilerini nasıl ve ne ölçüde giderebiliriz son günlerde kendi aramızda ve IMF ile bunu değerlendireceğiz.'' 

Ecevit, ''Dünya bankasından sağlanacak bazı kredilerde reel sektörün önünün açılması için bazı tedbirlerin alınması, örneğin kredi kullanımlarının yaygınlaştırılması gibi bazı somut tedbirler var mı?''sorusu üzerine de şunları söyledi:

''O konuda bazı düşüncelerimiz var. Özellikle bankaların reel sektöre gerçek, üretken sektöre daha çok katkıda bulunması özendirici, destekleyici bazı düşüncelerimiz var. Bunlar üzerinde konuşuyoruz şu sırada henüz somut çözüm aşamasına gelmiş değiliz. Fakat Türkiye'nin önde gelen sorunu, üretken ekonomiyi canlandırmak. Çünkü Türkiye'nin çok büyük çapta sanayi potansiyeli oluştu son yıllarda. Fakat, maalesef ekonomide yaşadığımız olumsuzluklar nedeniyle bir çok sanayi kuruluşu kapısını kapatmak zorunda kaldı. Bu işsizliğe de ivme kazandırıyor. Onun için başta gelen görevimiz üretken ekonomiyi canlandırmak bunun için elimizden geleni yapmak. Dünya Bankası'nın özellikle tarım sektörüne yönelik çok değerli sözleri, önerileri var. Onları da daha iyi değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız.''

"BAKAN DEĞİŞİKLİĞİNE BAĞLANMASIN"

Başbakan Ecevit, bazı çevrelerin, bakan değişikliği olması durumunda işlerin düzeleceği yolunda bir izlenim yarattıklarını belirterek, ''Fakat, bunları ekonominin sorunlarıyla karıştırmamak gerektiğine inanıyorum'' dedi.

Ecevit, TV8'de Doç. Dr. Emre Alkin'in sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, siyaset-ekonomi ilişkisi konusundaki bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Kasıtlı olarak kullanılıyorsa olumsuz. Ama, onun dışında doğal süreç içinde kullanılıyorsa ekonomi ile siyaseti birbirinden ayırmak aslında doğru değil. Çünkü, siyasetin çok önemli bir öğesi ekonomi. Aynı zamanda siyaset ve ekonominin psikolojiyle ilgileri de çoktur. Özellikle son zamanlarda ekonomik konularda halkın değerlendirmeleri büyük ölçüde psikolojik ortama da dayanmış oluyor. O bakımdan ilginç bir süreç yaşıyoruz.''

Ecevit, bir başka soru üzerine, genç gazetecilerin bilgiye çok önem verdiklerini belirterek, toplumun, ülkenin, dünyanın nabzını yakından tuttuklarını ifade etti.

Ecevit, şöyle devam etti:

"Bir de bunun dışında bazı köşe yazarları var ki, hepsi değil bazıları, masabaşı gazeteciliği yapıyorlar, daha çok masabaşındaki düşüncelerini kamuoyuna aktarmakla yetiniyorlar. Oysa, kamuoyundan etkilenmeleri çok önemli. Kamuoyuyla çok yakın ilişki içinde olması gerekiyor gazetecilerin.

Bu arada, tabii ekonomi ile genellikle toplumsal olaylar çok hızlı gelişiyor. O bakımdan, bu hıza genç gazeteciler daha kolaylıkla adapte olabiliyorlar. Genç gazetecilerden herhangi bir şikayetim olmadı."

GENÇ FİNANSÇILAR

Ecevit, ''Türkiye ekonomisi iyiye gidecek, ama biraz sabredin, gibi mesajları çok sık duyuyoruz. Sizin ağzınızdan duysak biz genç finansçılara ne derdiniz'' şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

''Genellikle borsa ve finans alemi siyasetteki gelişmelerden çok aşırı bir duyarlılıkla etkileniyorlar. Diyelim ki ben önünü ardını düşünmeden bir sözcük kullanmışım, bu sözcük hemen birtakım yorumlara yol açıyor. Tabii, bu yalnız benim için söz konusu değil, başka politikacılar için de... Onun için sözcükleri kullanırken son derece de dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi halde herşey altüst olabiliyor. Benim son zamanlarda başıma bir hayli sık olarak geldi. Onun için şimdi daha dikkatli konuşmaya özen gösteriyorum."

KABİNEDE REVİZYON

Başbakan Ecevit, kabinede revizyon konusundaki bir soruyu yanıtlarken de, partisi DSP'nin revizyonu değil, düzen değişikliğini amaçladığını yineledi. ''Çok yüzeysel bir kavram'' olarak nitelendirdiği revizyon kelimesinin son zamanlarda çok yüzeysel bir şekilde kullanıldığını ifade eden Ecevit, şunları söyledi:

''Bazı çevrelerde, bakan değişikliği olursa işler düzelecekmiş gibi bir izlenim yaratılıyor. Gerçi, bazı bakanların zaman içinde görevlerinden ayrılmaları zorunluluğu ortaya çıkıyor. Ama, genellikle, aşırı ölçüde duyarlılık gösterildiği oluyor. İşte, sanki bakan sayısı veya Siyasi Partiler Yasası değişirse ekonomi de ferahlayacakmış gibi bir izlenim veriliyor. Aslında, Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesinde yarar var, başka konularda da yarar var. Fakat, bunları ekonominin sorunlarıyla karıştırmamak gerektiğine inanıyorum."

GÜVEN

Bir başka soru üzerine, halka güven vermenin çok öneminin bulunduğunu kaydeden Ecevit, ''Ama, halka güven verirken doğru tanılar, teşhisler koymakta yarar var. O bakımdan, özenli, dikkatli davranmak gerekiyor'' dedi.

Güven unsurunun, siyasette son derecede önem taşıdığını vurgulayan Ecevit, sözlerini şöyle tamamladı:

''Fakat, güven unsurunu yanlış, yanıltıcı biçimde kullanmamak gerekir. Politikacıların da, kamuoyunun da güven uyandırmaya büyük özen göstermeleri gerekir. Bu bakımdan, saydamlığın, şeffaflığın çok önemi var. Bunda, televizyonların büyük katkısı oluyor. Artık, Türk toplumundan hiçbirşey saklanamıyor, gözardı edilemiyor. Bunlar çok sevindirici gelişmeler. Sanırım dünyada en çok televizyon bulunan ülkede belki Türkiye. Bundan rahatsız olanlar var. Fakat, ben hiç rahatsız değilim.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle