GeriEkonomi EBK 5 bin ton sığır alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

EBK 5 bin ton sığır alıyor

Et ve Balık Kurumu (EBK), ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç) ve Şili'den 5 bin ton canlı kasaplık sığır ithali için ihale açtı.

İhale, 6 Mayıs 2010 tarihinde, saat 11.00'de Ankara'da “pazarlık usulü” ile yapılacak.

İthal edilecek canlı kasaplık sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin ırkı veya melezleri olacak. Duyuruya göre, yaşları 16 ay-24 ay arasında olacak canlı kasaplık sığırlarda şu özellikler aranacak:

“Cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı asgari 450 kilogram azami 650 kilogram olacaktır. Hayvanlar kendi ırk özelliklerini taşıyacak ve herhangi bir fiziki kusur (ayak, göz, kulak, kuyruk vb. kısımlarında) bulunmayacak. Sağlık muayenesi ve kontrolden geçirilmeyen hiçbir hayvan ithalat için kabul edilmeyecek. Hayvan üzerinde bireysel tanımlamayı sağlayan (kulak küpesi veya microchip) bulunacak.”

TESLİM YERLERİ

İthal edilecek 5 bin ton kasaplık canlı sığırın teslim edileceği yerler şöyle:

Adana Kombina Müdürlüğü bin 100 ton, Ankara Kombina Müdürlüğü bin ton, Sakarya Kombina Müdürlüğü bin 250 ton, Erzurum Kombina Müdürlüğü 650 ton, Ağrı Kombina Müdürlüğü 500 ton,Bingöl Kombina Müdürlüğü 500 ton.

Duyuruya göre, EBK tarafından görevlendirilen ara denetim komisyonu, alınacak hayvanların ön seçimini yaptıktan sonra ön seçimi yapılan hayvanlar; Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünce görevlendirilen elemanlar tarafında Kasaplık Canlı Sığır İthalatında aranacak belge ve sağlık şartları yönünden muayene edilecek.

Seçim raporu Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünce görevlendirilen elemanlar tarafından, belirlenen sağlık şartlarını karşılayan hayvanlar için üç nüsha olarak tanzim edilecek olup, raporun aslı sevkıyata eşlik edecek. Seçimi yapılan hayvanların, dezenfeksiyonu yapılan nakil vasıtalarına yüklenmesi aşamasına EBK tarafından görevlendirilen ara denetim komisyonu nezaret edecek.

Kombinalara getirilen canlı kasaplık sığırlar, padoklarda 24 saat bekletildikten sonra idarenin görevlendirdiği Muayene ve Kabul Komisyonu tarafından fiziki muayeneleri yapılacak. Hayvanların ilgili belgeleri kontrol edilerek kabulleri gerçekleştirilecek.

Seçimi yapılan hayvanlar ihracatçı ülkede yükleme yapılmadan önce ara denetim komisyonu gözetiminde/denetiminde tartımları yapılacak. Tartımları yapılan hayvanların kulak küpe numaraları listelenecek ve buna ilişkin yüklenici firma yetkilileri ve ara denetim komisyonu elemanlarının ortak imzası ile bir tutanak düzenlenecek.

Faturalandırma işlemi tartım sonucu toplam ağırlıktan yüzde 8 tokluk ve yüzde 2 nakliye firesi düşülerek ödemeye esas ağırlık tespit edilerek yapılacak.

İstekliler, ihale dokümanlarını Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü'nden temin edebilecekler.

İhale günü ihale saatine kadar teklif verilebilecek.

Bu arada, EBK, Estonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan'dan 4 bin 25 ton kasaplık canlı sığır ithal etmek için de ihale açmıştı. Söz konusu ihale ise yarın yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle