GeriEkonomi E-kitap atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

E-kitap atağı

E-kitap atağı

Kitap ve medya perakende şirketlerinden D&R, Kanadalı e-kitap cihazı üreticisi Kobo ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği ile Türkiye’deki okuyuculara 329 TL’den başlayan e-kitap cihazları sunulmaya başlanacak. D&R’ın sunduğu e-kitap sayısı ise yılsonuna kadar 15 binden 30 bine çıkacak.

TÜRKİYE’deki kitap ve medya perakende şirketlerinden D&R, e-kitap dünyasının önde gelen şirketlerinden Kobo ile işbirliği yaptığını açıkladı. Kobo ile yapılan işbirliği çerçevesinde D&R, 4.7 milyon yabancı dilde ve 15 bin Türkçe kitabı okuyuculara sunacak. D&R yıllık 90 bin adet olan e-kitap satışını da bu işbirliği ile 450 bin adede çıkarmayı hedefliyor.

Yılsonuna kadar Türkçe kitap sayısı 30 bine ulaştırılacak. İki şirket arasındaki işbirliği ile ilk etapta 3 farklı e-kitap okuyucu Türkiye’deki kullanıcılara sunulacak. Bu cihazların satış fiyatları ise 329 TL ile 649 TL arasında değişiyor.

1 MİLYONU ÜCRETSİZ
Kobo’nun kullanıcıları için üstün bir okuma deneyimi yarattığına dikkat çeken D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu, “Türkiye’nin en büyük kitap ve medya perakende şirketi olan D&R için de bu çok önemli. Kobo’nun felsefesi teknoloji ile kelimeler arasında pozitif bir ilişki yaratması üzerine temellendirilmiş. Bu ilişki bize çok daha fazla okuyucuya ulaşma imkânı sağlayacak. Toplumumuzda kitap okumayı daha fazla sevdirme ve arttırma D&R’ın misyonlarından biridir. Bu misyonumuza destek verecek olan yayıncılık dünyasındaki bu evriminin bir parçası olmaktan dolayı son derece heyecanlı ve gururluyuz” dedi.
Kobo’nun e-kitap koleksiyonunda yer alan 4.7 milyon kitabı cihaz ile okuyuculara sunacaklarını ifade eden Rakuten Kobo’nun Başkanı ve CEO’su Michael Tamblyn bunların 1 milyon adedinin ücretsiz olarak sunulduğunu söyledi. Tamblyn, “Kobo yılda 10 milyon adet e-kitap satıyor. Dünya çapında e-kitap okuyucularının ve yayıncılık dünyasının güvenilir isimleriyle yaptığımız işbirlikleri sayesinde yakaladığımız yükselişi devam ettiriyoruz. Kitap ve okuma sevgisini yaymayı ve D&R ile yaptığımız işbirliğiyle devam ettirmeyi dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

3 BİN KİTAP KAPASİTE
D&R mağazalarında 3 farklı Kobo modeli satışa sunuldu. Su ve toz geçirmeyen, 6.8 inçlik anti parlaklık özelliğine sahip dokunmatik ekrana sahip olan Kobo Aura H2O’nun satış fiyatı 649 TL. 6 inçlik HD dokunmatik ekranı ve ayarlanabilir punto özelliklerini bulunduran Kobo Glo HD 429 TL fiyatla raflarda yer alırken, 329 TL’lik fiyatla en ekonomik model olan Kobo Touch ise direkt gün ışığında okumayı kolaylaştıran 6 inçlik ekranı ve 1 GHz işlemci ile dikkat çekiyor. Tüm modeller 3 bin e-kitabı içine sığdırabilen 4 GB dahili hafızaya sahip. 11 yazı tipi ve 48 yazı boyutu arasından seçim yapılabilmesi, sayfa boşluklarını ayarlanabilmesi, notlar alınması, paragrafların işaretlenmesi ve 2 ay şarj ömrü Kobo cihazlarının özellikleri arasında.

YÜZDE 40 DAHA UCUZ
E-kitapların fiyatı basılı kitaplara göre yüzde 40 daha uygun olduğunu ifade eden Demircioğlu, “Çünkü birçok maliyet kaleminde avantaj sağlanıyor. Kitabın yüzde 5-10’unu baskı maliyeti kalanını ise çevirmen, telif, dizgi, operasyonel gider, kapak tasarımı gibi kalemler oluşturuyor. E-kitaplar kâr marjı olarak yayınevleri için aynı. Basılı kitaptan ne kazanıyorsa bunu kazanacaklar” dedi. Ayrıca Demircioğlu, D&R’ın yıllık cirosunun 2015’te 680 milyon TL olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunun içinde kitabın payı 320 milyon TL. Geçtiğimiz yıl 25 milyon adet kitap satıldı. Kitapta her yıl yüzde 20 büyüyoruz. Satışların yüzde 45’i kitap, yüzde 20’si aksesuar, yüzde 20’si oyun oyuncak kırtasiye, yüzde 7’si oyun, kalanı ise müzik, film ve dergiden oluşuyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle