GeriEkonomi e-fatura tasarruf sağlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-fatura tasarruf sağlayacak

e-fatura tasarruf sağlayacak
refid:24637389 ilişkili resim dosyası

Türkiye'deki işletmelerin tamamına yakınının gelecek birkaç yıl içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in oluşturduğu e-Fatura sistemine geçmesiyle, yılda ortalama 5.5 milyar TL’ye yakın tasarruf sağlanması bekleniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren e-Fatura entegratörü Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, yıl sonuna kadar 30 bine yakın gerçek ve tüzel kişi olan mükellefin e-Fatura uygulamasına dahil olması gerektiğini kaydetti.

e-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcıların 2014 Ocak ayından itibaren kendi aralarında kağıt fatura yerine e-Fatura kullanmaya başlayacaklarını kaydeden Önder, "Mükellef işletmelerin önünde 4 ay gibi kısa bir süre var ve bu süre zarfında hazırlıklarını tamamlamayanların yeni yılda kağıt fatura kesmesi mümkün olmayacak. Mükellef olduğu halde kağıt fatura düzenleyecekleri ise cezai yaptırımlar bekleyebilir. Nitekim, ticari hayatta, teknolojik devrim olan e-Fatura uygulaması ile kayıt dışı ekonomi, naylon fatura vb gibi süreçler de tarihe karışacak" dedi.

Önder, konuşmasına şöyle devam etti:

“e-Fatura’ya başvuru yapılmasının ardından firmaların e-Fatura sürecine yönelik portal mı, doğrudan entegrasyon mu veya özel entegrasyon mu, modellerinden birisini seçmeleri gerekiyor. İşletmeler, kendilerine uygun modeli seçerken, ilerleyen dönemlerde, mükellef sayısının daha da artacağını düşünerek, tüm faturalaşma süreçlerini bu sistem üzerinden yapmayı hedefleyerek BT altyapılarını gözden geçirmeleri lazım."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle