GeriEkonomi Dyson erkeklere de temizlik yaptıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dyson erkeklere de temizlik yaptıracak

Torbasız elektrik süpürgesini yaratarak tüm dünyanın beğenisini kazanan İngiliz mucit James Dyson, 4 yıldır üzerinde çalıştığı yeni icadı ‘The Ball’u piyasaya sundu. Dyson ve mühendisleri, yeni ürünü ‘manevra kabiliyeti sayesinde erkeklerin temizlik yapmalarını sağlayacak tasarım’ olarak tanıttı.

1993 yılında kurduğu şirketini 12 yıl içerisinde yaklaşık 300 milyon sterlinlik ciroya sahip bir deve dönüştüren İngiliz tasarımcı James Dyson, son icadı ‘The Ball’u düzenlediği basın toplantısıyla tüm dünyaya tanıttı. Dyson ve mühendisleri, yaklaşık 4 yıldır üzerinde çalıştıkları yeni ürünlerini ‘elektrik süpürgesinin manevra kabiliyetini artıracak ve erkeklerin daha çok temizlik yapmasını sağlayacak tasarım’ olarak niteledi.

AVRUPA’NIN LİDERİ:

Toz torbası bulunmayan elektrik süpürgesini tasarladığında dev şirketlerin kapılarını yüzüne kapadığı James Dyson, 12 yıl önce kendi şirketini kurarak başta İngiltere olmak üzere tüm dünyaya torbasız elektrikli süpürge pazarlamaya başladı. Kısa süre içerisinde İngiltere’de yüzde 50’ye yakın pay elde ederek pazar liderliğini ele geçiren Dyson, siklon sistemiyle pisliği temiz havadan ayıran ve torba içermediği için emiş gücünde hiçbir performans düşüklüğü olmayan tasarımlarını dünyanın pekçok ülkesinde kabul ettirmeyi başardı. Bugün 137 ülkede ürünleri satılan Dyson Avrupa elektrikli süpürge pazarının da lideri haline geldi. James Dyson, elektrikli süpürge macerasının nasıl başladığını ve yeni tasarımını şöyle anlattı:

TOPLA GELEN KIVRAKLIK:

‘Yaklaşık 4 yıldır yeni ürünleri The Ball üzerinde çalışıyoruz. Ürünü tasarlarken temel motivasyonum dik elektrikli süpürgelerde manevra kabiliyetini ve kıvraklık özelliğini artırmak isteği oldu’ diyen Dyson, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Elektrikli süpürgelerin, manevra kabiliyetleri yoktur. Yani, sehpanın altı gibi ulaşılması zor köşeleri ya da tüm vücudun dönmesini gerektiren zor yerleri temizlerken yaşanan zorlukları aşmak istedik. Bunu da yüzyıllardır manevra kabiliyetini artırıcı bir etken olarak kullanılan topu elektrikli süpürgenin içine yerleştirerek başardık. The Ball’la birlikte sadece bilek hareketiyle elektrikli süpürgenizi istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz.’

Dyson ve mühendisleri, tasarımın kıvraklığı ve manevra kabiliyeti nedeniyle erkeklerin temizliğe olan ilgisini artıracağına inandıklarını belirttiler.

TÜRKİYE BÜYÜK PAZAR:

James Dyson, bundan sonraki büyüme stratejilerinin ABD, Japonya ve Avrupa merkezli olacağını dile getirerek, ‘Türkiye de bu anlamda büyüme potansiyeli çok yüksek olan bir pazar’ dedi. Dyson ayrıca, her ülkenin kendi özellikleri ve alışkanlıkları doğrultusunda özel ürünler tasarladıklarını, ancak emiş gücünün hiç azalmaması ilkesinden hiç ödün vermediklerini sözlerine ekledi.

Torbasız süpürge için 5 bin 137 prototip yaptı

JAMES
Dyson, 20 yıl önce sıradan bir tasarımcıyken bugün İngiltere’nin en zengin kişilerinden biri haline geldi. Dyson, evini süpürürken elektrik süpürgesinin tozları çekmediğini farkedince dünyanın ilk toz torbası bulunmayan elektrik süpürgesini yarattı. Dyson, ürünün son hali ortaya çıkana kadar tam 5 bin 137 prototip yaptı. Dyson, 1993 yılında 12 kişiyle başladığı torbasız elektrikli süpürge üretimini bugün Malezya’daki fabrikalarında gerçekleştiriyor. 350 mühendisin çalıştığı ARGE merkezi ise İngiltere’de bulunuyor. James Dyson’un önderliğinde tasarlanan ürünler arasında toz torbası bulunmayan elektrik süpürgesinin yanısıra, robot elektrik süpürgesi ve çamaşır makinası yer alıyor.

Haziranda Türkiye’de satışa sunulacak

DYSON
ürünlerinin Türkiye’deki distribütörlüğünü yapan Hakman Elektronik’in Genel Müdürü Baran Hakman, The Ball’un haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacağını söyleyerek, ‘Her ne kadar Türk tüketicileri yatık elektrik süpürgelerine alışık olsa da, The Ball’la dik süpürgelere olan ilginin artacağına inanıyoruz’ dedi.

Dyson’ın çamaşır makinesi ‘elde yıkıyor’

JAMES
Dyson’ın bir diğer icadı da ‘elde yıkayan’ çamaşır makinesi. Dyson, tüm tasarımcılarına her türlü yıkama tekniğini incelettikten sonra en hızlı ve en temiz yıkama modelinin elle yıkama olduğunu anladı. Elde yıkanan çamaşırların birbirlerine sürtünmesinden esinlenerek yepyeni bir çamaşır makinesi oluşturan Dyson, makinaya koyduğu zıt yönde dönen 2 ayrı tamburla en hızlı ve en temiz çamaşır yıkayan makinayı yarattı. ‘Contrarotator’ isimli çamaşır makinası 2000 yılı sonunda İngiltere başta olmak üzere sırayla tüm dünyada satışa sunuldu ve önemli bir satış başarısı elde etti. 2001 yılının sonunda Türkiye’de de piyasaya sunulan çamaşır makinesi, piyasada mevcut modellerin 5 saat 45 dakikada yıkadığı 15 kiloluk çamaşırı 2 saat 14 dakikada yıkıyor. James Dyson ve tasarımcıları, bundan sonraki araştırmalarını torbasız elektrik süpürgesi kadar çamaşır makinesi üzerine de yoğunlaştıracak.

İndirimli bina vergisi uzadı

TÜRKİYE
sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni bulunup hiçbir geliri olmayan mükelleflerin 2004 yılı için indirimli (sıfır) bina vergisi oranı uygulamasından yararlanmak için gerekli belgeleri belediyelere verme süresi 31 Mayıs’a kadar uzatıldı. Maliye Bakanlığı’nın Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle, 2004 yılına ait indirimli (sıfır) bina vergisi oraından yararlanmak isteyenlere belgeleri beledeyelere teslim etmeleri için 31 Aralık 2004’e kadar verilen süre 31 Mayıs 2005’e kadar uzatıldı. Belgelerini bu tarihe kadar vermeyen mükellefler, 2004 yılı için indirimli vergi oranından yararlanamayacaklar. İndirimden yararlanmak için ilk başvuru sırasında verilen form ve belgelerin yeterli olduğu belirtilirken, durumunda herhangi bir değişiklik olmayan mükelleflerin yeniden belge götürmeleri gerekmediği kaydedildi.

Hedef 2008’de dünya pazarının yüzde 10’u

ELEKTRİKLİ
süpürge pazarının küresel büyüklüğünün 60 milyon adet olduğu ve her yıl yüzde 8 oranında büyüdüğü tahmin ediliyor. Dyson’ın hedefi ise, 3 yıl içerisinde tüm dünyadaki pazar payını yüzde 10’a çıkarmak. 2004 yılında ARGE’ye 40 milyon sterlin yatırım yapan Dyson, bu hedefine yenilikçi özelliğini sürdürerek ulaşmayı planlıyor. Dyson’ın 2005 yılı için ayırdığı ARGE bütçesi ise 50 milyon sterlin. Şirketin sahip olduğu patent sayısı 1000, bunun yanısıra 150’ye yakın icadı için de patent başvurusu bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle