GeriEkonomi DYH: Tenkit konusu olacak hiçbir uygulamamız yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DYH: Tenkit konusu olacak hiçbir uygulamamız yok

DYH: Tenkit konusu olacak hiçbir uygulamamız yok

SPK’nın káğıt alımlarıyla ilgili suç duyurusu üzerine DYH, borsaya açıklama gönderdi. Açıklamada, "Tüm işlemler emsallerine, piyasa koşullarına, yurtiçi ve yurtdışındaki rayiçlere uygundur. Tenkit konusu olabilecek bir uygulamamız yoktur" denildi.

DOĞAN Yayın Holding (DYH) , şirketlerinin yaptığı bütün işlemlerin emsallerine, piyasa koşullarına ve her yönüyle ticarete ve  ticari ahlaka uygun olduğunu belirterek, tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamalarının bulunmadığını bildirdi. SPK’nın suç duyrusunda bulunması üzerine dün DYH tarafından yapılan açıklamada Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 2008/42 sayılı haftalık bülteni vasıtasıyla öğrendikleri ve şirkete değil, kişilere yönelik suç duyurusu kapsamındaki sürecin muhataplarınca takip edileceği kaydedildi. Bu neticeye varılmasına neden olan SPK gerekçesinin, yurt dışından ithal  edilen kağıtların pahalı olduğu varsayımından kaynaklandığı ifade edilen  açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ancak tek taraflı bu varsayımı doğrulayabilecek müşahhas veriler hiç  bulunmadıktan başka şirketimizin yaptığı tüm işlemler emsallerine, piyasa koşullarına, yurt içi ve yurt dışındaki rayiçlere ve hasılı her yönüyle, ticarete ve ticari ahlaka uygun olup, tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamamız mevcut  değildir." Bu hususun defalarca ve gerekçeleriyle birlikte kamuoyuna açıklandığı belirtilen açıklamada, şirketin hesap ve işlemlerinin, başta SPK olmak üzere  ilgili tüm kamu kurumlarının sürekli denetim ve gözetimi altında olduğunu  belirtildi. Açıklamada, "Konu ile ilgili yasal haklarımız saklı olup, süreç tarafımızca takip edilerek gelişmeler süresi içerisinde kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi.

Hızlı ve titiz bildiriliyor

DYH açıklamasında şirketlerle ilgili ve hisse fiyatlarına etki edebilecek her türlü gelişme sermaye piyasası mevzuatına uygun olarak ve titiz bir şekilde en kısa sürede başkanlığa bildirildiği vurgulanarak şöyle denildi: "Bağımsız derecelendirme kuruluşlarınca yapılan değerlendirmeye göre; kredi derecelendirme notumuz ülke seviyesinde, kurumsal yönetim derecelendirme notumuz ise derecelendirme yaptıran İstanbul Menkul Kıymetler Borsası şirketleri arasında en iyi seviyededir. SPK kararında adı geçen iştiraklerimiz, ülkemizin en karlı ve en iyi yönetilen yazılı basın kuruluşları olup, dünyada da ülkemizin örnek medya kuruluşları olarak gösterilmektedir" 

İddialara yanıt vermişti

SPK, Doğan Grubu gazetelerine kağıt alımında doğrudan üreticiden almak yerine aracı grup şirketleri üzerinden alım yaparak halka açık şirketlerin zarara uğratıldığı iddiasıyla suç duyrusunda bulunmuştu. Doğan Grubu, bu konudaki iddiaları kağıdı diğer gazetelerden daha ucuza aldığını fatura rakamlarını açıklayarak çürütmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle