GeriEkonomi DYH’nin yüzde 29’u Alman Axel’e geçiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DYH’nin yüzde 29’u Alman Axel’e geçiyor

DYH’nin yüzde 29’u Alman Axel’e geçiyor

Doğan Yayın Holding’in (DYH) yüzde 29 hissesinin Alman Axel Springer’e satışı konusunda ön anlaşmaya varıldı. Mutabakat uyarınca bazı ‘koşullar’ın oluşması halinde gerçekleşecek işleme göre, yüzde 29’luk hissenin bedeli 356 milyon 700 bin TL olarak belirlendi.

HÜRRİYET’in de sahibi olan Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş., İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamasında doğrudan bağlı ortaklığı Doğan Yayın Holding’in (DYH) yüzde 29 hissesini Alman Axel Springer’e sattığını bildirdi. Buna göre, hisselerin toplam 356 milyon 700 bin TL bedelle Axel Springer AG’nin bir bağlı ortaklığına satılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Bazı şartlara bağlandı

Ancak yapılan açıklamaya göre ‘mutabakata varılmış’ olması Doğan Yayın Holding hisselerinin satış işleminin gerçekleştiği, hisse senedi devir işleminin hukuken tamamlandığı anlamına gelmiyor. Bu işlemin tamamlanabilmesi için mutabakat metninde bazı ‘koşullar’a da yer verildi.

Sağlanan mutabakatın ‘kapanış’ işlemlerinin tamamlanmış sayılabilmesi, Doğan Yayın Holding bünyesinde Vergi İdaresi ile Vergi Mevzuatı kapsamında, ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile RTÜK Mevzuatı kapsamında devam eden süreçlerin, olumlu bir şekilde sonuçlanması’ ve ‘belirsizliklerin ortadan kalkması’ koşullarına bağlandı.

Bu ‘kapanış koşulları’nın sağlanamaması durumunda, taraflarca sağlanan mutabakat tekrar gözden geçirilebilecek veya bu mutabakat geçersiz hale gelecek.

2016’da ödenecek

Varılan mutabakata göre, nihai satış bedeli, 31 Mart 2016 tarihinde belirlenerek ödenecek. Bu bedel o tarihteki Doğan Yayın Holding A.Ş. hisse senedinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (İMKB) ‘geçmiş üç aylık ağırlıklı ortalama fiyatının aritmetik ortalaması’ esas alınarak tespit edilecek.

Satışa konu Doğan Yayın Holding A.Ş. hisse senetlerinin bu şekilde hesaplanan piyasa değerinin bu gün için mutabık kalınan 356 milyon 700 bin TL’den fazla olması durumunda, aradaki farkın yarısı satışa konu hisselerin bugünkü değerine eklenecek.

Bu şekilde tespit edilecek satışa konu Doğan Yayın Holding hisse senetlerinin piyasa değerinin 356 milyon 700 bin TL’den az olması durumunda ise söz konusu tutarın tamamı, satışa konu hisseler için kararlaştırılan 356 milyon 700 bin TL bedelden düşülecek.

DYH yönetimine 3 Axel temsilcisi girecek

DOĞAN Holding’in doğrudan bağlı ortaklığı DYH’nin yüzde 29 hissesinin Axel Springer’e satışının gerçekleşmesi halinde, yönetimde de bir değişiklik gündeme gelecek. Bura göre DYH yönetim kurulu 10 üyeden oluşacak. Bu üyelerin 5’i Doğan Holding, 3’ü Axel Springer’i temsilen görev yapacak.

Axel’in Doğan TV’deki payı yüzde 19.9’a düşüyor

AXEL Springer AG tarafından yapılan açıklamaya göre, Doğan Yayın Holding’in Doğan TV’de 385 milyon Euro’luk sermaye artırımı yapması sonrası, Axel Springer’in Doğan TV’deki payı yüzde 25’ten yüzde 19.9’a düşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle