GeriEkonomi Durmuş: İlaç zammı yüzde 25'i geçmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Durmuş: İlaç zammı yüzde 25'i geçmeyecek

SAĞLIK Bakanı Osman Durmuş, Hükümetin kronik yüksek enflasyonu düşürmek için ciddi bir program uyguladığını belirterek, ‘‘İlaç fiyatlarındaki yıllık artış da, öngörülen yıllık yüzde 25 enflasyon hedefini aşmayacak’’ dedi. Durmuş, ilaç işverenlerinin daha fazla zam taleplerini onaylamadığını belirterek, ‘‘Toplumun her kesimin yaptığı fedakarlığı onlardan da istedik ve bu fedakarlığı yapıyorlar’’ diye konuştu.

Emekli Sandığı'na tabi sigortalılardan ilaçta yüzde 20 katkı payı alındığını belirten Durmuş, şunları söyledi: ‘‘Ne yazık ki, bazı eczanelerin memurdan yüzde 20 ilaç katkısını almayıp, ihtiyaç fazlası ilaç verdiklerini tespit ettik. Alınmaması gereken ilaç yazılıyor. Bunu önlemek için, her ilaç için yüzde 20 payı sigortalının maaşından kesme yoluna gideceğiz. O zaman Emekli Sardığı mensubu, ‘Nasıl olsa parasını devlet ödüyor' deyip, ihtiyacı olmayan ilacı yazdırmayacak. Emekli Sandığı da gereksiz yükten kurtulacak.’’

Durmuş, aşırı ilaç tüketiminin hastaya yarardan çok zarar verebileceğine dikkat çekerek, ‘‘Gereğinden fazla tüketim, insan sağlığına olduğu kadar, ekonominin sağlığına da zararlı. Enflasyonu kamçılayıcı etkisivar’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle