GeriEkonomi Dünyaya savunma teknoljisi satıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyaya savunma teknoljisi satıyoruz

Dünyaya savunma teknoljisi satıyoruz
refid:15061923 ilişkili resim dosyası

VESTEL’in savunma sektöründeki şirketlerinden Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş’nin (AYESAŞ) yeni üretim tesisi Ankara’da açıldı.

AYESAŞ’ın 20’nci yıldönümünün de kutlandığı törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar katılırken, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, şunları söyledi: “Vestel Savunma Sanayi ve AYESAŞ ile dünyaya savunma teknolojileri ihraç ediyoruz. AYESAŞ’ın toplam iş hacminin yüzde 60’ını aşan bir kısmını ihracat oluşturuyor. İhracatın yüzde 90’ı ise ABD’ye yapılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teknolojik ihtiyaçlarını karşılayacak ve Türkiye’nin savunma sanayiine katkı sağlayacak projeler üretmeyi hedefliyoruz. Amacımız, Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının özgün ürünlerle yurtiçinden karşılanmasına katkıda bulunmak.”

F-35’lerden 250 milyon dolar

ABD firmasının L3 Communications ortaklığının bulunduğu AYESAŞ’ın ve Vestel Savunma Genel Müdürü Aziz Sipahi ise, “Bugün ABD’de üretilen hava platformlarının bir kısmında AYESAŞ’ın ürettiği donanım ve yazılımlar kullanılıyor” dedi. Sipahi, Lockheed Martin, Boeing, GE, Sikorsky gibi dünya devi firmalarla yaptıkları işbirliklerini örnek gösterdi. Sipahi, pilotlu son savaş uçağı olacağı öngörülen JSF (F-35) projesinde, AYESAŞ’ın ABD’li savunma firmalarıyla birlikte tasarladığı elektronik modüllerin kullanıldığını ve güvenlik kritik yazılımların geliştirildiğini belirterek, “Projede tek kaynak olarak 250 milyon dolarlık iş hacmi bekliyoruz” dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle