GeriEkonomi Dünyanın gözü Kumköy'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın gözü Kumköy'de

Soyu tükenmek üzere olan ‘‘caretta caretta’’ türü deniz kaplumbağalarının son dört yumurtlama alanından biri olan Antalya Kumköy'deki yapılaşma tehtidi, yerli ve yabancı doğaseverlerin gözlerini Türkiye'ye çevirdi.

Akdeniz havzasının en önemli doğal alanlarından biri olan ve 1'inci derece sit alanı ilan edilen Kumköy'de yeni oyunlar oynanıyor. Belek Turizm Merkezi, Beşgöz Deresi üzerinde yapılması planlanan yat limanı inşaatını üstlenen şirket ortaklığı, bölgenin 1'inci derece doğal sit alanı statüsünü değiştirmek için mahkemeye başvurdu. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nden yapılan açıklamada bölgeye yat limanı yapılmak isteniyorsa, çok daha uygun yerlerin bulunduğuna dikkat çekildi.

DHKD, Şubat 1997'da Kumköy-Beşgöz Deresi mevkiine yapılmak istenen 300 yat kapasiteli liman inşaatına ilişkin işlemin iptali istemiyle Danıştay'a gönderilmek üzere, Antalya İdare Mahkemesi Başkanlığı'na başvurmuştu. Bu başvuruda 30 km uzunluğundaki Belek kumsallarının insan eliyle bozulmamış tek bölümünün 5 km'lik Kumköy sahil bandı olduğu, türüne ender rastlanan deniz kaplumbağalarının burada yumurtladığı, fıstık çamı ormanlarının en güzellerinin ve ender rastlanan hayvan türlerinin burada yaşadığı vurgulanmıştı. Davanın takibi halen Danıştay'da sürüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle