GeriEkonomi Dünyanın gözü 2000 bütçesinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın gözü 2000 bütçesinde

IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısına katılan Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp yabancı yatırımcı ve piyasaların; 2001 bütçe tasarısının TBMM'ye sunulacağı tarih olan 15 Ekim'e ‘kilitlendiğini’ söyledi.

HAZİNE Müsteşarı Selçuk Demiralp, Türkiye'nin ekonomik programını yakından izleyen yabancı yatırımcı ve piyasaların; 2001 bütçe tasarısının TBMM'ye sunulacağı tarih olan 15 Ekim'e ‘kilitlendiğini’ söyledi. Demiralp, 2001 bütçesinde kamu olarak bürokrasiyi ve diğer yöneticilere büyük görevler düştüğü mesajını verdi.

Hazine Müsteşarı Demiralp ile Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, yaklaşık bir haftadır bulundukları Prag'da yaptıkları görüşmeler hakkında gazetecilerle bir sohbet toplantısı yaptılar. Demiralp, IMF ile Dünya Bankasının bu yıla ilişkin bütçe performansını, ‘‘Son derece etkileyici’’ bulduklarını aktardı. Şuanda dünyada IMF ile Stand-by anlaşması içinde olan Arjantin, Brezilya, Endenozya ve Malezya'nın arasında en başarılı bulunan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Demiralp, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Dünya Bankası ve IMF cari açıdaki gelişmeleri uzun bir süredir izliyor ve bize o konuda ne yapacağımızı soruyorlardı. Ancak biz, kendilerine bunun sorun olmadığını anlattık. Bu yılki açık GSMH'nin yüzde 4'ü civarında olacak. 2001 yılındaki hedefimiz ise yüzde 3.’’

Yabancıların merak ettiği diğer bir konu olan büyümedeki artışın, ekonomik dengeleri bozacak düzeyde olmadığını da izah ettiklerini kaydeden Demiralp, şöyle devam etti:

‘‘Artık 2001 bütçesine bakmamız gerekiyor. Hem uluslararası piyasalar, hem yabancı yatırımcılar 2001 bütçe hazırlıklarını yakından izliyor ve o konuda bize çok soru yöneltiyor. Piyasalar 15 Ekim'e kilitlendi. O nedenle daha önce belirlenen hedefler doğrultusunda bir bütçenin hazırlanması çok önemli. Kamu olarak bize de önemli görevler düşüyor.’’

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, çok sayıda yabancı bankacı ile yaptığı görüşmeler sonucunda Türkiye ile ilgili düşüncelerin giderek daha olumlu hale geldiği izlenimini aldığını söyledi. Erçel, Dünya Bankası Baş Ekonomisti Marcelo Selowsky'nin, Türk ekonomisi konusunda, ‘‘Yüzde 4 oranındaki bir cari açık büyük bir problem değil’’ saptamasının önemli olduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle