GeriEkonomi Dünyanın en zengin adamı yatırımlarda yönünü ‘Parlayan Türkiye’ye çevirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en zengin adamı yatırımlarda yönünü ‘Parlayan Türkiye’ye çevirdi

Dünyanın en zengin adamı yatırımlarda yönünü ‘Parlayan Türkiye’ye çevirdi
refid:20000759 ilişkili resim dosyası

70 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin işadamı olarak gösterilen Meksikalı Carlos Slim Helu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü. Helu, “Türkiye’yi parlayan yıldız ve yatırım yapmayı düşünüyoruz. Telekomünikasyon ana ilgilendiğimiz sektör” dedi.

DÜNYANIN en zengin işadamı olarak gösterilen Meksikalı Carlos Slim Helu, Türkiye’ye yatırım yapacağını açıkladı. Yatırım kararını Türk-Meksika İş Konseyi toplantısı için gittiği Mexico City’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na aktaran Slim, “Türkiye yükselen ülke konumunda. 10 yıl içinde gelişmiş ülkeler seviyesine yükselir. Yatırım fırsatlarını inceliyoruz. Özellikle telekomünikasyon sektöründe yatırım yapmak istiyoruz” dedi.

Yakından takip ediyoruz
ABD ve Latin Amerika bölgesinde 19 ülkede yatırım yaptıklarını vurgulayan Helu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ama son dönemde Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyoruz. Telekomünikasyon ana ilgilendiğimiz sektör. Türkiye’deki telekomünikasyon şirketlerini yakından takip ediyoruz. Ama telekomünikasyon dışındaki sektörlere de yatırım yapabiliriz. Türkiye ve Meksika, istikrarı devam ettirirlerse, önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ülke sınıfına yükselebilirler.”

Servetim 70 milyar dolar
Türkiye’de bir çok yatırım fırsatı bulunduğunun altını çizen Carlos Slim Helu, şu bilgileri verdi: “Kişisel servetim yaklaşık 70 milyar dolar. Bir çok ülkede telekomünikasyon alanında yatırımlarım var. Meksika’daki telekomünikasyon pazarının çok büyük kısmı şirketlerimiz bünyesinde yer alıyor. Bunun dışında bankacılık, bilişim ve perakendecilik gibi birçok sektörde de yatırımlarımız var.”

1968’de balayı tatili için gelmişti, bu kez Başbakan’la görüşecek

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim Helu’yu Türkiye’ye davet ettiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki yaz aylarında büyük bir ihtimalle Türkiye’yi ziyaret edecek. Helu’yu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüş-türeceğiz. Kendisi yatırım konusunda çok ciddi. Carlos Slim Helu ilk kez 1968 yılında balayı için Türkiye’ye geldi. Geçen yaz da Türkiye’de bulundu. Helu çok mütevazı bir kişiliğe sahip.”

TOBB: Türk işadamı Meksika’yı ıskalamış

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı Meksika’nın başkenti Mexico City’de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Meksika Dış Ticaret ve Yatırım Konseyi (COMCE) tarafından düzenlenen Türk-Meksika İş Konseyi toplantısında da konuşan TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret ilişkisinin çok yetersiz olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Türk işadamları Meksika’yı atlamış. Bölgemizin en aktif girişimcileriyiz ama Meksika’yı ıskalamışız. Eğer dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsanız, Meksika ile alışveriş yapacaksınız. İki ülke hükümetlerinden beklentiler var. Türkiye ile Meksika arasında ticaretin artırılması için engellerin kaldırılması gerek. Bunun için de serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması lazım. Bunun dışında vize anlaşması, yatırımların korunması anlaşması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması da yapılmalı.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle